O nas
Kontakt

Przekształcanie wiedzy w miejsca pracy: Lizbońska Fabryka Jednorożców

Laura Kowalczyk

Przekształcanie wiedzy w miejsca pracy: Lizbońska Fabryka Jednorożców

Podróż Lizbony od miasta o tradycji i historii do nowoczesnego centrum innowacji to fascynujący przykład transformacji miejskiej, piszą Carlos Moedas i Carlo Ratti.

Jako „Miasto Siedmiu Wzgórz” Lizbona jest obdarzona ogromną liczbą miradourolub malownicze widoki.

Wznoszą się nad ulicami, odsłaniając rozległą panoramę historii: średniowieczne uliczki i neoklasyczne bulwary, mauretańskie kafelki i potężne stadiony piłkarskie 一 i być może jasny widok na przyszłość.

Pod Miradouro de Santa Luzia, niedaleko wody, znajduje się Startup Lisboa, inkubator, w którym dziesiątki start-upów na wczesnym etapie dzielą się biurkami i marzeniami.

Kilka kilometrów dalej nowo powstała Fabryka Jednorożców mierzy jeszcze wyżej.

Lizbona, gdzie jeden z nas jest burmistrzem, stawia na startupy ze względu na prostą prawdę: przełomowe innowacje i ugruntowane instytucje nie są sobie przeciwstawne; potrzebują siebie nawzajem.

Gęstość i różnorodność miast zwiększają nasze możliwości jako zwierząt społecznych

Dla startupów sensowne jest działanie na poziomie gmin; innowacje najlepiej sprawdzają się w skali miasta.

Według World University Research Ranking, w 2022 roku ponad połowa najwyżej notowanych na świecie uniwersytetów badawczych znajdowała się w miastach powyżej 500 000 mieszkańców.

Każdy z 30 najbardziej dynamicznych ekosystemów startupowych na świecie miał swoją siedzibę w tych samych obszarach metropolitalnych.

W tej grupie dominuje kilka osób: prawie połowa światowego finansowania VC trafia do zaledwie kilku miast.

Armando Franca/Prawa autorskie 2023 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone
Ludzie pozują do zdjęć w kolejce linowej Gloria czekającej na odjazd w lizbońskiej dzielnicy Bairro Alto, kwiecień 2023 r.

Dlaczego miasta korzystają z tych zalet i dlaczego bogaci się bogacą? Odpowiedź jest prosta: gęstość i różnorodność miast zwiększają nasze możliwości jako zwierząt społecznych.

Niedawne badanie dotyczące badań i współpracy w MIT wykazało wymierne korzyści wynikające z bliskości przestrzennej; nawet poruszanie się po budynkach na terenie kampusu zwiększa prawdopodobieństwo współpracy badaczy z różnych dyscyplin nad artykułami.

Magazyn naukowy Nature opublikował obszerną analizę korelacji pomiędzy różnorodnością a jakością badań, z której wynika, że ​​10% najwyżej ocenianych prac odniosło korzyści dzięki zaangażowaniu tzw. „naukowych outsiderów z odległych dyscyplin”.

Miasta są nie tylko idealnymi miejscami dla startupów, ale służą także problemom, które startupy mogą rozwiązać. To w miastach trzeba zmierzyć się z rzeczywistością: zatłoczonymi chodnikami, słabo oświetlonymi ulicami, brakiem mieszkań, a nawet zanieczyszczeniem powietrza.

Budowanie mostów, aby przyciągnąć jednorożce

Europejskie miasta są niesamowitymi generatorami wiedzy, ale mają trudności z przekształceniem wiedzy w miejsca pracy.

Ponieważ wzrost gospodarczy spowalnia w porównaniu z USA i Azją, Europa desperacko musi zmienić bieg i przekształcić ustalenia naukowe w innowacje i przedsiębiorczość.

W 2015 r. Unia Europejska utworzyła Europejską Radę ds. Innowacji jako platformę umożliwiającą zwiększanie skali europejskich start-upów i inwestowanie w przełomowe innowacje.

Ta nowa instytucja odniosła sukces i pomogła w rozwoju wielu firm. Ale czegoś brakowało: pomostu pomiędzy inicjatywą ogólnokontynentalną a poziomem lokalnym, na którym, jak wspomniano, dzieją się innowacje.

Pewnej europejskiej stolicy udało się wypełnić tę lukę unikalnym i zmieniającym paradygmat programem innowacji: Lizbona.

W 2022 roku miasto założyło Unicorn Factory Lisboa, aby osiągnąć jeden cel: przyciągnąć i rozwijać start-upy „jednorożce” 一 o wartości ponad miliarda euro.

Global Media Group/Paulo Spranger/Global Imagens
Fabryka Jednorożców w Lizbonie

Startupy nie tylko zapewniają Lizbonie przychody; zabezpieczają przyszłość. W niecały rok Lizbona przyciągnęła 12 istniejących jednorożców z całego świata – USA, Chin, Izraela, Brazylii i Indii – oraz zbudowała nową infrastrukturę, aby tworzyć więcej od podstaw.

Fabryka Jednorożców jednocześnie zwiększyła liczbę start-upów na wczesnym etapie rozwoju i wybrała 1% firm, które odniosły największy sukces, aby pomóc im wskoczyć na wyższy poziom dzięki dostępowi do światowej klasy programów edukacyjnych, mentoringowi z kadrą kierowniczą wyższego szczebla i partnerstwom z większą liczbą ponad 60 międzynarodowych partnerów korporacyjnych, wśród których znajdują się jedne z największych VC działających w Europie.

Spółki należące do Fabryki nie tylko generują przychody, ale oferują ekscytujące miejsca pracy, za którymi tęskni portugalska młodzież.

Obietnica Lizbony jest realna

Obecnie jedna trzecia Portugalczyków, zwłaszcza absolwenci, mieszka za granicą. Kraj, a nawet kontynent może wychować młodych ludzi, ale nie może ich zatrzymać. Nie musimy godzić się z takim losem.

W sierpniu tego roku sam papież Franciszek odwiedził Lizbonę, aby uczcić Światowe Dni Młodzieży. Jego słowa były jasne: „Lizbona jest miastem przyszłości”.

Te słowa mogą brzmieć dziwnie w naszych uszach 一 czyż to nie miasto przyszłości w Dubaju lub Dolinie Krzemowej? Ale ich obietnica jest prawdziwa. Miasta Europy mogą ubiegać się o przyszłość; muszą po prostu zacząć.

Armando Franca/AP2011
Lizbona

Podróż Lizbony od miasta o tradycji i historii do nowoczesnego centrum innowacji jest przekonującym przykładem transformacji miejskiej.

Dzięki strategicznym inwestycjom, wspierającej polityce i wizjonerskim projektom Lizbona wykorzystała siłę innowacji, aby ożywić swoją gospodarkę, poprawić jakość życia mieszkańców i zająć pozycję światowego lidera w krajobrazie technologicznym.

Czy skoro inne miasta europejskie chcą pójść w jej ślady, czy Lizbona może przodować w promowaniu 27 lokalnych wersji Europejskiej Rady ds. Innowacji?