O nas
Kontakt

Przemówienie króla: Karol przedstawia parlamentowi program rządu

Laura Kowalczyk

Przemówienie króla: Karol przedstawia parlamentowi program rządu

Zgodnie z brytyjską konstytucją parlament zostaje oficjalnie otwarty przez monarchę, który odczytuje przemówienie napisane i przygotowane przez partię rządzącą. Parlament ponownie obraduje po letniej przerwie.

Podczas uroczystego otwarcia parlamentu we wtorek brytyjski konserwatywny rząd przedstawił plan przedwyborczy, obejmujący surowsze kary dla przestępców i obietnice nieuchwytnego wzrostu gospodarczego.

Król Karol III odczytał przemówienie napisane przez premiera Rishi Sunakrządu, przedstawiając plany legislacyjne na przyszły rok.

To prawie na pewno ostatnie takie przemówienie przed wyborami krajowymi i pierwsza szansa dla Sunaka na przedstawienie głównych planów legislacyjnych, odkąd nieco ponad rok temu został premierem. Ostatnia sesja parlamentu rozpoczęła się w maju 2022 r., kiedy premierem był Boris Johnson, a na tronie zasiadła królowa Elżbieta II.

Karol został monarchą, gdy jego matka zmarła we wrześniu 2022 r., po 70 latach panowania. Złożył hołd „mojej ukochanej matce” na początku pierwszego od 1951 r. przemówienia króla, a nie królowej.

Pierwsza mowa królewska od 1951 r

Przemówienie dało wskazówki, jak konserwatyści planują kampanię w wyborach, które muszą się odbyć do końca 2024 r. Partia sprawuje władzę od 2010 r., ale sondaże wskazują, że konserwatyści tracą aż 20 punktów do opozycyjnej Partii Pracy.

Silny nacisk położono na prawo i porządek, obszar, w którym konserwatyści uważają, że mają przewagę nad lewicową Partią Pracy. W przemówieniu zawarto plan surowszych kar za poważne przestępstwa, w tym kary bez możliwości zwolnienia warunkowego „życie oznacza życie” dla osób skazanych za morderstwa na tle seksualnym lub sadystycznym oraz zniesienie wcześniejszego zwolnienia w przypadku poważnych przestępców seksualnych.

W przemówieniu, które trwało nieco ponad 10 minut, przedstawiono skromną listę 21 ustaw zaproponowanych przez rząd, począwszy od zmian w sposobie prowadzenia drużyn piłkarskich po ograniczenie ruchu nielicencjonowanych taksówek rowerowych.

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunk (z prawej) i przywódca Partii Pracy Keir Starmer podczas przemówienia króla do parlamentu, 7 listopada 2023 r.
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunk (z prawej) i przywódca Partii Pracy Keir Starmer podczas przemówienia króla do parlamentu, 7 listopada 2023 r.

wolności wynikające z brexitu

Reklamowano kilka przepisów jako „swobody wynikające z brexitu”, które umożliwiło wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, w tym mniej rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony danych, które zastąpią unijne RODO, oraz zakaz eksportu żywych zwierząt do uboju.

Rząd ogłosił także plany kontynuacji złagodzenia środków ochrony środowiska rozpoczętych przez Sunaka po zniesieniu w lipcu moratorium na wydobycie ropy i gazu na Morzu Północnym. Planowana ustawa będzie wymagać corocznego przyznawania nowych koncesji na odwierty ropy i gazu na Morzu Północnym. Rząd argumentuje, że licencje ochronią miejsca pracy, zmniejszą zależność Wielkiej Brytanii od zagranicznego paliwa i zwiększą bezpieczeństwo energetyczne.

Ekolodzy i partie opozycyjne twierdzą, że utrudni to Wielkiej Brytanii dokonanie tak potrzebnego przejścia na energię odnawialną i osiągnięcie celu, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych w Wielkiej Brytanii do zera netto do 2050 r.

Sala zapełnia się przed przemówieniem króla z okazji uroczystego otwarcia parlamentu w Pałacu Westminsterskim w Londynie, wtorek, 7 listopada 2023 r.
Sala zapełnia się przed przemówieniem króla z okazji uroczystego otwarcia parlamentu w Pałacu Westminsterskim w Londynie, wtorek, 7 listopada 2023 r.

Zielony Król

Król, wieloletni orędownik idei ekologicznych, nie okazał żadnych emocji, ogłaszając to rozwiązanie. Monarchowie są konstytucyjnie zobowiązani do stosowania się do rad rządu, a Karolowi nie wolno wyrażać swojej opinii na temat środków, które odczytał w imieniu „mojego rządu”.

„Moi ministrowie skupiają się na zwiększaniu wzrostu gospodarczego oraz ochronie zdrowia i bezpieczeństwa narodu brytyjskiego dla przyszłych pokoleń” – powiedział król.

Szczegółowych planów gospodarczych było niewiele, chociaż przemówienie obejmowało przepisy mające na celu rozwój i regulację sektorów, w tym sztucznej inteligencji i samochodów autonomicznych, a także ustawę otwierającą rynek brytyjski dla grupy krajów regionu Pacyfiku w ramach umowy handlowej, znanej jako CPTPP, do którego Wielka Brytania przystąpiła w tym roku.

Istniało również ustawodawstwo mające na celu wprowadzenie w życie planu Sunaka mającego na celu powstrzymanie nowych pokoleń od palenia poprzez stopniowe podnoszenie minimalnego wieku zakupu tytoniu, tak aby nikt, kto w tym roku ukończy 14 lat, nie mógł legalnie sprzedawać papierosów.

Z ostatniej sesji przeniesiono kilka ustaw, w tym jeden zwiększający ochronę najemców i kontrowersyjny plan zakazania organom publicznym nakładania „politycznie motywowanych bojkotów obcych krajów” – ustawy mającej na celu powstrzymanie bojkotów Izraela.

Członkowie kawalerii domowej stoją na straży na ganku normańskim przed uroczystym otwarciem parlamentu w izbach parlamentu w Londynie, wtorek, 7 listopada 2023 r.
Członkowie kawalerii domowej stoją na straży na ganku normańskim przed uroczystym otwarciem parlamentu w izbach parlamentu w Londynie, wtorek, 7 listopada 2023 r.

Królewska pompa i władza polityczna

Przemówienie króla było centralnym punktem ceremonii otwarcia parlamentu, która odzwierciedlała dwie strony brytyjskiej monarchii konstytucyjnej: królewską pompę i władzę polityczną.

Dzień rozpoczął się od odzianych w szkarłat strażników przeszukających piwnice Parlamentu w poszukiwaniu materiałów wybuchowych, co jest nawiązaniem do spisku prochowego z 1605 r., podczas którego rzymskokatoliccy rebelianci pod wodzą Guya Fawkesa próbowali wysadzić budynek z protestanckim królem Jakubem I w środku.

Król podróżował z Pałacu Buckingham złoconym powozem zaprzężonym w konie, mijając kilkudziesięciu protestujących przeciwko monarchii z tabliczkami z napisem „To nie mój król”. Przeczytał przemówienie ze złotego tronu, ubranego w Szatę Stanową i Cesarską Koronę Państwową, wysadzaną prawie 3000 diamentów.

Setki prawodawców i ubranych na czerwono członków Izby Lordów wypełniło niewybraną izbę wyższą parlamentu, aby wziąć udział w przemówieniu. Monarchom nie wolno wchodzić do Izby Gmin od czasu, gdy król Karol I próbował aresztować tam prawodawców w 1642 r. – był to akt królewskiego przesunięcia, który doprowadził do wojny domowej i tymczasowego obalenia monarchii.