O nas
Kontakt

Przyjrzyj się tym hipnotyzującym zwycięzcom nagrody Taylor Wessing Photo Portrait Prize 2023

Laura Kowalczyk

Przyjrzyj się tym hipnotyzującym zwycięzcom nagrody Taylor Wessing Photo Portrait Prize 2023

Wystawa nagrodzonych fotografii będzie czynna od 9 listopada 2023 r. do 25 lutego 2024 r. w National Portrait Gallery w Londynie.

National Portrait Gallery w Londynie świętuje współczesną fotografię portretową, ogłaszając zwycięzców prestiżowej nagrody Taylor Wessing Photographic Portrait Prize 2023.

Pierwszą nagrodę w wysokości 15 000 funtów (około 17 000 euro) w konkursie Taylor Wessing Photo Portrait Prize 2023 przyznano urodzonemu w Niemczech fotografowi Alexandre’owi Silbermanowi za portret zatytułowany Diena.

To hipnotyzujące zdjęcie, „z echami historycznych przedstawień Madonny” zostało zrobione w Paryżu i przedstawia modelkę o imieniu Diena, co jest jej pierwszą profesjonalnie pozowaną fotografią.

Gilleam Trapenberg zdobył drugą nagrodę za swoją pracę przedstawiającą matkę i syna na karaibskiej wyspie Saint Martin Kisha i LaDarayon.

Wspólną trzecią nagrodą zostali Jake Green za intrygujący portret Shauna Rydera, wokalisty Happy Mondays, oraz Carl Francois van der Linde za urzekające przedstawienie zawodowych zapaśników z Pendżabu w Chotu Lal do góry nogami.

Nagrodzone fotografie z tegorocznego konkursu można będzie oglądać na wystawie odbywającej się w National Portrait Gallery w Londynie, trwającej od 9 listopada 2023 r. do 25 lutego 2024 r.

Poniżej znajduje się zbiór zwycięskich zdjęć, a także wybór prac wybranych fotografów.

„Diena” Alexandre’a Silbermana (1. miejsce)

Diena autorstwa Alexandre Silbermana z serii NATURA
Diena autorstwa Alexandre Silbermana z serii NATURA

Alexandre Silberman jest reżyserem i fotografem mieszkającym w Paryżu we Francji.

Seria Silbermana NATURA zbadać skrzyżowanie krajobrazów ludzkich i świata przyrody oraz zobaczyć, w jaki sposób interwencje człowieka, takie jak budowa parku lub miejskiej przestrzeni zielonej, tworzą hybrydową rzeczywistość pomiędzy tym, co naturalne, a tym, co jest skonstruowane.

Zwycięskie zdjęcie, wykonane w parku La Courneuve, przedstawia modelkę Dienę w stanie liminalnym, w którym wzór otaczającego trawnika zdaje się zlewać się ze wzorem jej kwiecistej bluzki.

Jurorzy uznali, że ten portret stanowi fascynującą mieszankę tradycji i współczesności.

Monochromatyczna paleta, nawiązująca do historycznych przedstawień Madonny, nadaje dziełu ponadczasową, oniryczną jakość.

Jednak szczegóły obrazu, takie jak kolczyk w nosie modelki, kwiecista bluzka i słuchawki, sprawiają wrażenie świeżych i aktualnych, mocno wprowadzając portret w teraźniejszość.

„Kisha i LaDarayon” Gilleama Trapenberga (2. miejsce)

Kisha i LaDarayon autorstwa Gilleama Trapenberga z serii Currents
Kisha i LaDarayon autorstwa Gilleama Trapenberga z serii Currents

Kisha i LaDarayon z cyklu Currents, został uchwycony na karaibskiej wyspie Saint Martin. Trapenberg fotografuje Kishę i jej rodzinę od 2018 roku.

Ten konkretny portret, wykonany w 2023 roku, przedstawia Kishę przed domem babci z jej najmłodszym synem, LaDarayonem.

O ile w fotografii Trapenberga zazwyczaj unika się skupiania na konkretnych osobach, o tyle jego praca z rodziną Kishy odbiega od tej normy.

Jego portret przedstawia serdeczną chwilę między matką i synem.

Trapenberg wyjaśnia, że ​​Kisha, matka trójki chłopców, ucieleśnia ducha karaibskich kobiet, z którymi dorastał na Curaçao.

„Shaun Ryder” Jake’a Greena (3. nagroda)

Shaun Ryder Jake’a Greena
Shaun Ryder Jake’a Greena

Shauna Ryderanakręcony w Manchesterze, został wyprodukowany na zamówienie dla Gold Wala i Channel 4 na potrzeby serii dokumentującej wpływowe osobistości muzyki lat 80.

Twarz Rydera, przedstawiająca kultowego wokalistę Happy Mondays, jest całkowicie zasłonięta przez parę, jak zasugerował Ryder podczas sesji zdjęciowej z Greenem.

Sędziów zaintrygowało przedstawienie charakterystycznego portretu celebryty, na którym nie widać jego twarzy, ale osobowość modelki jest nadal widoczna.

„Chotu Lal Upside-down” Carla Francois van der Linde (III nagroda)

Chotu Lal do góry nogami – Carl Francois van der Linde
Chotu Lal do góry nogami – Carl Francois van der Linde

Chotu Lal do góry nogamiz serii Nasz liderprzedstawia Chotu Lala, znanego również jako Smok, zawodowego zapaśnika z Pendżabu wiszącego do góry nogami za stopy na drzewie, wciśniętego pomiędzy dwoma znacznie większymi zapaśnikami.

Zdjęcie zostało wykonane w Jalandhar podczas eksploracji przez Van Der Linde świata Continental Wrestling Entertainment (CWE).

Portret przedstawia Chotu Lala w trakcie budowania swojej osobistej marki wrestlingu; Studenci CWE często w ramach swojej promocji organizują działania mające na celu upokorzenie, nagrywając je i dodając treści do mediów społecznościowych.

Zwiększa to ich osobistą markę i potencjalną wirusowość ich stron w mediach społecznościowych, mając nadzieję na przyciągnięcie uwagi łowców talentów.

„me nana fie” Sereny Brown (Komisja Fotograficzna Taylora Wessinga)

me nana fie Sereny Brown
me nana fie Sereny Brown

Zdjęcie Browna znalazło się na krótkiej liście, ja nana fie, przedstawia młodszą siostrę fotografa w domu ich babci w Akrze w Ghanie. Jest to część większego projektu przedstawiającego znane postacie – przyjaciół, rodzinę i ulicznych sprzedawców – którzy odwiedzają jej babcię.

Była to pierwsza wizyta fotografki w Ghanie, odkąd skończyła dwa lata. Podróżowała ze swoją młodszą siostrą Chloe, która nigdy wcześniej nie była w tym kraju. Portret oddaje poczucie powrotu do domu i przynależności.

Sędziom podobał się naturalny i spontaniczny charakter tego portretu. Modelki są pozowane, ale portret oddaje ich sugestywny wyraz twarzy i emanuje poczuciem ciepła i uczucia.

„Trzy lwy” Bena Brooksa (krótka lista)

Trzy lwy autorstwa Bena Brooksa
Trzy lwy autorstwa Bena Brooksa

„Relacje” Benjamina Madgwicka (krótka lista)

Relacje Benjamina Madgwicka
Relacje Benjamina Madgwicka

„oglądanie meczu” Endy Bowe (krótka lista)

oglądanie meczu Endy Bowe
oglądanie meczu Endy Bowe

’Pani. Aldred na niebiesko, ze wskazówkami dojazdu do pól kwiatowych dzwonków w wiosenny dzień” – Lucas Troadec (krótka lista)

Pani Aldred w kolorze niebieskim, ze wskazówkami dojazdu do pól kwiatowych dzwonków w wiosenny dzień, autor: Lucas Troadec
Pani Aldred w kolorze niebieskim, ze wskazówkami dojazdu do pól kwiatowych dzwonków w wiosenny dzień, autor: Lucas Troadec

„Portret grupowy” Ruth Samuels (krótka lista)

Portret grupowy autorstwa Ruth Samuels
Portret grupowy autorstwa Ruth Samuels

„Suknia zaręczynowa mamy” autorstwa Cary Heath

Sukienka zaręczynowa dla mamy marki Cara Price
Sukienka zaręczynowa dla mamy marki Cara Price

Nagrodzone fotografie można oglądać w National Portrait Gallery w Londynie od 9 listopada 2023 do 25 lutego 2024.