O nas
Kontakt

Przymusowa antykoncepcja: Grenlandzkie kobiety ubiegają się o odszkodowanie w Danii

Laura Kowalczyk

Przymusowa antykoncepcja: Grenlandzkie kobiety ubiegają się o odszkodowanie w Danii

W latach sześćdziesiątych Dania próbowała zmniejszyć wskaźnik urodzeń na terytorium Arktyki, niegdyś jej kolonii.

Niektóre z nich były zaledwie nastolatkami, gdy bez ich zgody włożono im wkładkę domaciczną – formę kontroli urodzeń, która może zapobiegać ciąży na okres do 10 lat.

Jednak w poniedziałek 67 kobiet urodzonych na Grenlandii złożyło do Danii wniosek o odszkodowanie. Żądają po około 40 200 euro każdy.

Pod koniec lat sześćdziesiątych Cophagen wdrożyło politykę antykoncepcyjną mającą na celu ograniczenie urodzeń na terytorium Arktyki nadzorowanym wówczas przez Danię, chociaż w 1953 r. przestało być kolonią.

Seria podcastów wyemitowanych wiosną 2022 r. przez duńskie radio i telewizję DR ukazała skalę tej kampanii w czasie, gdy Dania i Grenlandia, które uzyskały status terytorium autonomicznego w 2009 r., badają swoją przeszłość.

Zlecone w zeszłym roku dochodzenie w sprawie tej polityki ma opublikować wnioski w 2025 r. Kobiety jednak chcą szybszego zadośćuczynienia.

OLIVIER MORIN/AFP lub licencjodawców
To zdjęcie zrobione 17 sierpnia 2023 roku przedstawia odległą wioskę Ittoqqortoormiit we wschodniej Grenlandii.

„Nie chcemy czekać na wyniki śledztwa” – powiedziała AFP psycholog Naja Lyberth, która była inicjatorką wniosku o odszkodowanie.

„Starzejemy się – najstarsze z nas, które w latach 60. miały wkładkę domaciczną, urodziły się po 40. roku życia, zbliżają się do 80.” – wyjaśniła. „Chcemy działać teraz”

W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych około 4500 młodych Eskimosów przeszło założenie wkładki wewnątrzmacicznej bez zgody ich samych lub ich rodziny.

Według Lyberth duża liczba kobiet nie była świadoma stosowania środków antykoncepcyjnych i do niedawna grenlandzcy ginekolodzy znajdowali wkładki domaciczne u kobiet nieświadomych ich obecności.

„Jest już w 100% jasne, że rząd naruszył prawo, naruszając prawa człowieka i poważne nadużycia wobec nas” – dodała.

Lyberth twierdzi, że rząd odrzuci ich wnioski w oczekiwaniu na wyniki dochodzenia – w takim przypadku sprawa zostanie skierowana do sądu.

W 2022 r. sześciu Eskimosów uzyskało przeprosiny i odszkodowanie po ponad 70 latach oddzielenia od rodzin w celu wzięcia udziału w eksperymencie mającym na celu utworzenie na wyspie duńskojęzycznej elity.