Waszyngton powiedział, że Umowa o współpracy obronnej (DCA) w dalszym ciągu wzmocni Sojusz po zakończeniu jego przystąpienia do NATO.
Będąc o krok od przystąpienia do NATO, Szwecja podpisała z Waszyngtonem umowę o współpracy obronnej, która umożliwi Stanom Zjednoczonym dostęp do wszystkich baz wojskowych w całym skandynawskim kraju. Mówią, że porozumienie wzmocni bezpieczeństwo regionalne.
Szwedzki minister obrony Pål Jonson powiedział, że podpisane we wtorek w Waszyngtonie porozumienie „stworzy dla Szwecji lepsze warunki, aby mogła otrzymać wsparcie od Stanów Zjednoczonych w przypadku wojny lub kryzysu”.
Jonson powiedział szwedzkiemu nadawcy SVT, że nie oznacza to, że „wykorzystane zostaną wszystkie 17 lokalizacji”, ale zamiast tego „tam, gdzie z wojskowego punktu widzenia najważniejsza jest dla nich możliwość przechowywania na przykład sprzętu obronnego”.
Porozumienie podpisali w Pentagonie Jonson i sekretarz obrony USA Lloyd Austin, którzy stwierdzili, że dodając do NATO zdolności szwedzkich sił zbrojnych „staniemy się jeszcze silniejsi”.
Porozumienie „wysyła mocny sygnał, że nadal jesteśmy zaangażowani we wspólne stawianie czoła wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem” – wyjaśnił Austin.
Szwedzka strategicznie ważna wyspa Gotlandia na Morzu Bałtyckim położona jest nieco ponad 300 kilometrów od rosyjskiej eksklawy Kaliningradu na Morzu Bałtyckim.
Stany Zjednoczone zawarły podobne porozumienie z zachodnim sąsiadem Szwecji, członkiem NATO, Norwegią, w 2021 r. Obecnie negocjują takie porozumienie z członkami NATO, Finlandią i Danią, czyli dwoma innymi krajami nordyckimi.
Szwecja i sąsiadująca z nią Finlandia zdecydowały się porzucić swoją wieloletnią politykę niezaangażowania i ubiegać się o członkostwo w NATO po inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę w zeszłym roku. Finlandia dołączyła do NATO w kwietniu.
Nowi członkowie muszą zostać zatwierdzeni przez wszystkich istniejących członków sojuszu. Turcja i Węgry to jedyne kraje NATO, które formalnie nie zatwierdziły oferty akcesyjnej Szwecji.
Turcja opóźnia ratyfikację o ponad rok, zarzucając Szwecji, że nie traktuje wystarczająco poważnie obaw Turcji dotyczących bezpieczeństwa, w tym jej walki z kurdyjskimi bojownikami i innymi grupami, które Ankara uważa za zagrożenie dla bezpieczeństwa.
W zeszłym tygodniu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział prezydentowi Turcji, że „nadszedł czas”, aby pozwolić Szwecji stać się członkiem sojuszu wojskowego.