O nas
Kontakt

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un przybywa do Rosji przed spodziewanym spotkaniem z Putinem

Laura Kowalczyk

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un przybywa do Rosji przed spodziewanym spotkaniem z Putinem

Przywódca Korei Północnej przybył do Rosji we wtorek rano po podróży swoim kuloodpornym pociągiem z nieokreśloną liczbą najwyższych urzędników.

Kontynuując rodzinną tradycję podróżowania koleją, przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un przybył we wtorek do Rosji swoim osobistym kuloodpornym pociągiem przed spodziewanym spotkaniem z Władimirem Putinem.

Według północnokoreańskiej państwowej agencji informacyjnej Kim opuścił kraj w niedzielne popołudnie w towarzystwie nieznanej liczby czołowych urzędników wojskowych i przedstawicieli rządu.

W jego delegacji najprawdopodobniej znajduje się minister spraw zagranicznych Choe Sun Hui i dwóch najważniejszych urzędników wojskowych – marszałkowie Koreańskiej Armii Ludowej Ri Pyong Chol i Pak Jong Chon.

Nie jest jeszcze jasne, kiedy Kim i rosyjski prezydent odbędą długo oczekiwane spotkanie.

W poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potwierdził jedynie, że Kim wjechał do Rosji, nie podając żadnych dalszych szczegółów, natomiast rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA-Novosti podała, że ​​pociąg północnokoreańskiego przywódcy po przekroczeniu rzeki Razdolnej jechał na północ.

Kreml twierdzi, że para spotka się w nadchodzących dniach.

Ich spotkanie będzie miało na celu zacieśnienie więzi między obydwoma krajami, które na arenie światowej są coraz bardziej izolowane.

Uważa się, że Kim chce pomocy humanitarnej z Moskwy, aby zaradzić paraliżującym niedoborom żywności w kraju, a także rosyjskiej technologii, która umożliwiłaby mu realizację planów budowy wyrafinowanej broni, takiej jak okręty podwodne o napędzie atomowym i satelity szpiegowskie.

W zamian Rosja prawdopodobnie otrzyma od Pjongjangu miliony pocisków artyleryjskich i rakiet, których potrzebuje do prowadzenia wojny na Ukrainie.

朝鮮通信社/KCNA za pośrednictwem KNS
To zdjęcie z 10 września 2023 r. dostarczone przez rząd Korei Północnej pokazuje, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un macha z pociągu w Pjongjangu, wyjeżdżając do Rosji

Co wiemy o spotkaniu?

Możliwym miejscem spotkania Kim i Putina jest Władywostok we wschodniej Rosji. Według rosyjskiej agencji informacyjnej TASS rosyjski prezydent przybył tu w poniedziałek, aby wziąć udział w międzynarodowym forum, które potrwa do środy.

Pierwsze spotkanie Putina z Kimem odbyło się w 2019 roku w mieście położonym około 680 km na północ od Pjongjangu.

To pierwsza podróż zagraniczna Kima od czasu pandemii Covid-19, podczas której Korea Północna przez ponad trzy lata rygorystycznie egzekwowała kontrole graniczne. Uważa się, że pandemia zwiększyła dotkliwość niedoborów żywności w kraju.

Dziennikarze AP w pobliżu granicy koreańsko-rosyjskiej zobaczyli w poniedziałek na stacji po północnokoreańskiej stronie rzeki granicznej zielony pociąg z żółtymi wykończeniami, podobny do tego, którego Kim używał podczas poprzednich podróży zagranicznych.

W zeszłym tygodniu urzędnicy amerykańscy opublikowali informacje wywiadowcze, że Korea Północna i Rosja organizują spotkanie swoich przywódców.

Co prawdopodobnie będzie omawiane?

Według urzędników amerykańskich Putin mógłby skoncentrować się na zabezpieczeniu większych dostaw północnokoreańskiej artylerii i innej amunicji, aby uzupełnić malejące rezerwy, starając się rozbroić ukraińską kontrofensywę i pokazać, że jest w stanie stłumić długą wojnę na wyniszczenie.

Może to potencjalnie wywrzeć większą presję na Stany Zjednoczone i ich partnerów, aby kontynuowali negocjacje, w miarę jak rosną obawy związane z przedłużającym się konfliktem pomimo ogromnych dostaw zaawansowanej broni na Ukrainę w ciągu ostatnich 17 miesięcy.

朝鮮通信社/KCNA za pośrednictwem KNS
PLIK – Na tym zdjęciu dostarczonym przez rząd Korei Północnej Kim Dzong Un i minister obrony Rosji Siergiej Szojgu odwiedzają wystawę broni w Pjongjangu, 26 lipca 2023 r.

„Oczekuje się, że dyskusje na temat broni między Rosją a KRLD będą kontynuowane podczas podróży Kim Dzong Una do Rosji” – powiedziała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Adrienne Watson, używając skrótu od oficjalnej nazwy Korei Północnej, Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

„Wzywamy KRLD, aby przestrzegała publicznych zobowiązań podjętych przez Pjongjang, aby nie dostarczać ani nie sprzedawać broni Rosji”.

Rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller powiedział, że Waszyngton będzie uważnie monitorował spotkanie, przypominając obu krajom, że „jakikolwiek transfer broni z Korei Północnej do Rosji stanowiłby naruszenie wielu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ” oraz że Stany Zjednoczone „nie zawahają się nałożyć nowych sankcje.”

W zamian Kim mógłby ubiegać się o bardzo potrzebną pomoc energetyczną i żywnościową oraz zaawansowane technologie zbrojeniowe, w tym związane z międzykontynentalnymi rakietami balistycznymi, okrętami podwodnymi wyposażonymi w rakiety balistyczne zdolne do przenoszenia broni nuklearnej oraz wojskowymi satelitami rozpoznawczymi, twierdzą analitycy.

Istnieją obawy, że potencjalny rosyjski transfer technologii zwiększyłby zagrożenie, jakie stwarza rosnący arsenał broni nuklearnej i rakiet Kima, których celem są Stany Zjednoczone, Korea Południowa i Japonia.

Zbliżenie Pjongjangu i Moskwy

Po dziesięcioleciach skomplikowanych, gorących i zimnych stosunków Rosja i Korea Północna zbliżają się do siebie od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę w 2022 roku.

Podstawą tej więzi była potrzeba pomocy wojennej Putina oraz wysiłki Kima mające na celu zwiększenie widoczności jego partnerstw z tradycyjnymi sojusznikami Moskwą i Pekinem, gdy ten próbuje wyrwać się z izolacji dyplomatycznej i sprawić, by Korea Północna stała się częścią zjednoczonego frontu przeciwko Waszyngtonowi.

Stany Zjednoczone od zeszłego roku oskarżają Koreę Północną o dostarczanie Rosji broni, w tym pocisków artyleryjskich sprzedawanych rosyjskiej grupie najemników Wagner. Zarówno urzędnicy rosyjscy, jak i północnokoreańscy zaprzeczyli takim twierdzeniom.

Jednak spekulacje na temat współpracy wojskowej obu krajów nasiliły się po rzadkiej wizycie rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu w lipcu w Korei Północnej, kiedy Kim zaprosił go na wystawę broni i ogromną paradę wojskową w stolicy, podczas której zaprezentował międzykontynentalne międzykontynentalne rakiety balistyczne zaprojektowane z myślą o kontynentalnych Stanach Zjednoczonych .

Po tej wizycie Kim odwiedził północnokoreańskie fabryki broni, w tym zakład produkujący systemy artyleryjskie, gdzie nawoływał pracowników do przyspieszenia opracowywania i produkcji na dużą skalę nowych rodzajów amunicji.

Eksperci twierdzą, że wizyty Kima w fabrykach miały prawdopodobnie podwójny cel: zachęcenie do modernizacji północnokoreańskiego uzbrojenia oraz zbadanie artylerii i innego zaopatrzenia, które można by wyeksportować do Rosji.