O nas
Kontakt

Przywódcy Albanii i Serbii wzywają do „nowego podejścia” do rozszerzenia UE

Laura Kowalczyk

Przywódcy Albanii i Serbii wzywają do „nowego podejścia” do rozszerzenia UE

Zarówno premier Albanii, jak i prezydent Serbii, którzy ubolewali nad długim czasem trwania procesu przystąpienia do Unii Europejskiej, uważają, że potrzebne jest nowe podejście do przystąpienia do Unii Europejskiej.

Obydwa kraje bałkańskie czekają na progu UE od ponad dziesięciu lat, nie widząc żadnych postępów w staraniach o członkostwo.

W rozmowie z TylkoGliwice podczas spotkania Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Granadzie w Hiszpanii premier Albanii Edi Rama powiedział, że coś w tym procesie musi się zmienić, wskazując, że możliwy byłby wielopoziomowy system przystępowania do bloku.

„Powinniśmy być realistami i nie powinniśmy patrzeć na palec, gdy palec pokazuje księżyc, i wierzyć, że Europa składająca się z 27 krajów, która ma wiele problemów ze zwartym podejmowaniem decyzji, strategicznym myśleniem i planowaniem, może zostać wkrótce powiększy się o 33, 35 lub 37” – powiedział Rama w czwartek.

„Zamiast niczego lub wszystkiego dla nas, członków spoza UE, należy znaleźć nowe podejście. Należy to rozważyć”.

Powolne tempo składania wniosków przez Albanię i Serbię wiąże się z powszechnym brakiem woli politycznej do rozszerzenia bloku, który od przystąpienia Chorwacji w 2013 r. nie przyjął żadnych nowych członków.

Obydwa kraje, wraz z sześcioma innymi krajami, w tym Ukrainą i Mołdawią, otrzymały status kraju kandydującego, co stanowi niezbędny preludium do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych. Rozmowy były jednak złożone i pełne wzlotów i upadków.

I to właśnie jest przyczyną frustracji bałkańskich przywódców.

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić powiedział TylkoGliwice, że status quo – pozostawanie poza UE – jest już nie do przyjęcia.

„Nie ma znaczenia co (zmiany), ponieważ podczas różnych rozmów pojawiło się kilka nowych pomysłów” – powiedział Vučić w czwartkowym wywiadzie.

„Niezależnie od tego, czy uda nam się najpierw uzyskać zielone pasy (transportowe), potem rynek gospodarczy (dostęp), unikalny rynek gospodarczy, cokolwiek to jest, musimy się ruszyć. Musimy się ruszyć. W przeciwnym razie odczujemy większe zmęczenie niż w państwach członkowskich UE Stany.”

Osiem krajów oczekujących na przyłączenie się do bloku nie ma jasnego harmonogramu. A przy wyraźnych podziałach w UE w sprawie przyszłego rozszerzenia może w końcu pojawić się nowe podejście do członkostwa.