PŚ Juniorów w Dushanbe 2024 Dzień 1: Przyszłość judo

Laura Kowalczyk

OI Iroha (JPN) vs NOSHO Senju (JPN)

Wszystkie najnowsze wydarzenia pierwszego dnia turnieju.

Po sukcesie Grand Prix Judo, stolica Tadżykistanu, Duszanbe, jest teraz gospodarzem Mistrzostw Świata Juniorów w Kasri Tennis Arena!

Chińczyk Hui Xinran sprytnie pokonał Japończyka Yoshino Sachiyo techniką poświęcenia i zdobył tytuł w wadze -48 kg.

Medale wręczył Władimir Barta, Główny Dyrektor Sportowy IJF.

„Moim celem jest zostać mistrzem olimpijskim, więc będę do tego dążyć krok po kroku i nadal dawać z siebie wszystko w każdych zawodach. Niektóre konkursy mogę wygrać, inne przegrać, ale nie skupiam się na tym. Będę nadal dążył do realizacji swojego marzenia i urzeczywistniania go. Kiedy przyjechałem do Tadżykistanu, byłem poruszony tym, jak ciepło mnie przyjęli ludzie. Bardzo podoba mi się Tadżykistan, zakwaterowanie i wszystko tutaj. Wszystko było cudowne” – powiedział Hui Xinran.

Niezwykle pewny siebie Fukuda Yamato, obrońca tytułu mistrza świata juniorów z 2023 roku, nie marnował czasu, rzucając, a następnie unieruchamiając 16-letniego Tadżyka Loiqa Kudbudinowa i został podwójnym mistrzem świata juniorów w wadze – 60 kg.

Medale wręczył Pan Ismoil Mahmazzoir Prezes Tadżykistanskiej Federacji Judo.

„Jedzenie w Tadżykistanie jest bardzo dobre i jesteśmy zaszczyceni możliwością wzięcia udziału w tak wspaniałym wydarzeniu i miejscu. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogliśmy tutaj rywalizować” – powiedział Yamato.

Oi Iroha pokonała swoją koleżankę z drużyny Nosho Senju w finale kategorii do 52 kg.

Złoto wręczył jej Florin Daniel Lascau, dyrektor sędziowski IJF.

Fukuchi Shuntaro również zmierzył się w finale z kolegą z drużyny, a kiedy Kentoku Kairi został zdyskwalifikowany za nielegalne użycie głowy do wykonania techniki rzutu, Fukuchi zdobył chwałę w wadze -66 kg.

Medale wręczył pan Qurbonali Safarzoda, główny sponsor Mistrzostw Świata Juniorów w Duszanbe.

Tadżyccy kibice mieli wyjątkową okazję poznać jednego ze swoich bohaterów, brązowego medalistę olimpijskiego w Paryżu w judo Somona Makhmadbekowa. Autografy, zdjęcia i wspomnienia, które zostaną na całe życie.

Niezapomniany był także występ tadżyckiego judoki pierwszego dnia, którego kulminacją był wspaniały srebrny medal przywieziony do domu przez Loiqa Kudbudinowa, który przez cały dzień zachwycał swoją publiczność.