O nas
Kontakt

„Rage” – Nadya Tolokonnikova z Pussy Riot otwiera pierwszą solową wystawę muzealną w Linzu

Laura Kowalczyk

Isolation Cell

Bunt, opór i duchowość to główne tematy pierwszej indywidualnej wystawy Tołokonnikowej w OK Linz – a także spora dawka gniewu.

Nadya Tolokonnikova, artystka i współzałożycielka kolektywu aktywistów Pussy Riot, najlepiej znana europejskiej publiczności ze swojego występu zatytułowanego „Punk Prayer” z 2012 r. w moskiewskiej katedrze Chrystusa Zbawiciela, w piątek otworzyła wystawę „Rage” w muzeum OK Linz w Austrii.

Kaplica Rage w OK Linz

Na swoją debiutancką wystawę indywidualną w muzeum Tołokonnikowa, której twórczość wcześniej zaprowadziła ją do więzienia i przypięła jej łatkę „zagranicznego agenta” przez rosyjski rząd, prezentuje w centrum sztuki współczesnej angażującą, a jednocześnie szokującą i wytrzeźwiającą mieszankę rzeźb, instalacji, filmów wideo i występów na żywo.

Mauzoleum Putina

Wystawa, której kuratorami są Michaela Seiser i Julia Staudach, rozciąga się na dwóch piętrach. Wśród prac znajdują się serie „Icons” i „Dark Matter” Tolokonnikovej, jej własne spojrzenie na hagiografię, kaligrafię i prawosławny krzyż; rekonstrukcja celi więziennej Tolokonnikovej; szereg prac wideo, w tym europejski debiut Putin's Ashes, przedstawiający 12 kobiet palących ogromny portret Władimira Putina; ściana więziennych shivów; i „kaplica” zamieszkana przez lalki seksualne.

Razem stanowią one prowokacyjną, ale znaczącą i w pewnym sensie pełną nadziei refleksję na temat gniewu jako broni oporu wobec autorytaryzmu.

Tuż przed dniem otwarcia, w czwartek wieczorem, Tołokonnikowa i grupa artystów i aktywistów ubranych w kominiarki zainaugurowały pokaz w stosowny sposób – występem pełnym wściekłości i krzyków, a wszystko to w niepokojącym cieniu zawieszonego gigantycznego noża z grawerunkiem zatytułowanym Miecz Damoklesa.

Występ otwierający
Miecz Damoklesa

Spektakl „Rage” można oglądać w muzeum OK Linz do 20 października 2024 r.