W poniedziałek UNAIDS opublikowało nowy raport, w którym stwierdzono, że pandemię AIDS można powstrzymać do 2030 r., jeśli zwiększy się wysiłki na rzecz finansowania inicjatyw i ochrony praw człowieka.
Według nowego raportu ONZ, AIDS można by wyeliminować, gdyby przywódcy zwiększyli zasoby i zadbali o prawa człowieka.
Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) opublikował w poniedziałek raport, w którym stwierdzono, że świat znalazł się w krytycznym momencie, w którym przywódcy muszą podjąć decyzję, czy wywiązać się ze swojego zobowiązania do wyeliminowania AIDS jako zagrożenia dla zdrowia publicznego do 2030 r.
Raport zawiera zestawienie nowych danych i studiów przypadków, które wskazują, że decyzje podjęte przez światowych przywódców w tym roku zadecydują o losie milionów ludzi i o tym, czy AIDS zostanie pokonane.
Spośród 39,9 mln osób żyjących z HIV na całym świecie, 9,3 mln — czyli prawie jedna czwarta — nie otrzymuje leczenia ratującego życie. Statystyki pokazują, że co minutę umiera ktoś z przyczyn związanych z AIDS.
Mimo że medycyna poczyniła ogromne postępy, jedna na cztery zarażone osoby wciąż nie ma dostępu do leczenia.
„Porażka nie wchodzi tu w grę”
Jeśli przywódcy podejmą dziś właściwe decyzje, do 2050 roku liczba osób żyjących z wirusem HIV i wymagających dożywotniego leczenia ustabilizuje się na poziomie około 29 milionów.
Jednakże prognozy wskazują, że jeśli zostaną podjęte niewłaściwe decyzje, liczba ta wzrośnie do 46 milionów.
Liczba osób poddanych leczeniu wzrosła z 47% jeszcze w 2010 r. do prawie 75% obecnie. Wzrost dostępu do leczenia był kluczowy dla zmniejszenia o połowę liczby zgonów związanych z AIDS od 2010 r. — z 1,3 miliona do 630 000 w 2023 r.
„Światowi przywódcy zobowiązali się do położenia kresu pandemii AIDS jako zagrożeniu dla zdrowia publicznego do 2030 r. i mogą dotrzymać tej obietnicy, ale tylko jeśli zagwarantują, że odpowiedź na epidemię HIV będzie miała niezbędne zasoby, a prawa człowieka wszystkich będą chronione” – powiedziała Winnie Byanyima, dyrektor wykonawcza UNAIDS.
„Przywódcy mogą uratować miliony istnień ludzkich, zapobiec milionom nowych zakażeń wirusem HIV i zapewnić, że każda osoba żyjąca z wirusem HIV będzie mogła żyć zdrowo i pełnią życia”.
Choć wiele krajów czyni postępy w zapobieganiu nowym zakażeniom, raport UNAIDS opisuje trzy regiony, w których liczba nowych zakażeń rośnie.
Są to Bliski Wschód i Afryka Północna, Europa Wschodnia i Azja Środkowa oraz Ameryka Łacińska.
„Kraje czynią ogromne postępy w dążeniu do zakończenia epidemii AIDS do 2030 roku, jednak pojawiło się wiele wyzwań, które mogą spowolnić nasze wysiłki” – powiedział dr Anthony Fauci, były doradca naukowy prezydenta USA.
„Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby być nieustannie głośnymi i proaktywnymi. Porażka nie jest tutaj opcją. W rzeczywistości jest nie do pomyślenia. Jeśli wszyscy będziemy współpracować, osiągniemy nasz wspólny cel”.