O nas
Kontakt

Raport wskazuje, że głód został użyty przez Izrael jako broń podczas okupacji Gazy

Laura Kowalczyk

Israeli soldiers are seen during a ground operation in the northern Gaza Strip, amid a report of HRW reporting starvation being used as a tactic against Palestinians

Human Rights Watch oskarża Izrael o zbrodnie wojenne, zarzucając stosowanie głodu jako metody prowadzenia wojny w Strefie Gazy, utrudnianie dostępu do podstawowych zasobów i wzywanie do międzynarodowej interwencji w celu rozwiązania pogłębiającego się kryzysu humanitarnego.

W raporcie organizacji praw człowieka Human Rights Watch oskarżono izraelski rząd o popełnienie zbrodni wojennych poprzez rzekome uciekanie się do głodu jako metody prowadzenia wojny w okupowanej Strefie Gazy.

Organizacja utrzymuje, że siły izraelskie utrudniają dostawy niezbędnych zasobów, w tym wody, żywności i paliwa, a także pomocy humanitarnej, pogarszając i tak już tragiczne warunki w regionie.

„Zamierza zagłodzić cywilów”

Od czasu ataku bojowników pod przywództwem Hamasu na Izrael w dniu 7 października 2023 r. wysocy rangą urzędnicy izraelscy, w tym minister obrony Yoav Gallant, minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir i minister energii Israel Katz, otwarcie wyrazili zamiar pozbawienia Gazanu cywilom podstawowe potrzeby.

Organizacja Human Rights Watch twierdzi, że polityka ta jest realizowana przez siły izraelskie, co stanowi naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego.

Omar Shakir, dyrektor ds. Izraela i Palestyny ​​w Human Rights Watch, stwierdził: „Od ponad dwóch miesięcy Izrael pozbawia ludność Gazy żywności i wody, co jest polityką zainspirowaną lub popieraną przez wysokich rangą izraelskich urzędników i odzwierciedlającą zamiar głodowania cywilów jako metody prowadzenia wojny.”

Organizacja Human Rights Watch przeprowadziła wywiady z 11 wysiedlonymi Palestyńczykami w okresie od 24 listopada do 4 grudnia, ujawniając głębokie trudności, z jakimi borykają się Gazańczycy w zapewnieniu podstawowych artykułów pierwszej potrzeby. Jeden z rozmówców ubolewał: „Nie mieliśmy jedzenia, prądu, internetu, w ogóle nic”.

W południowej Gazie mieszkańcy opisywali niedobór wody pitnej, puste sklepy, długie kolejki po żywność i rosnące ceny.

Światowy Program Żywnościowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (WFP) podał 6 grudnia, że ​​9 na 10 gospodarstw domowych w północnej Gazie i 2 na 3 gospodarstwa domowe w południowej Gazie doświadczyło co najmniej jednego pełnego dnia i nocy bez jedzenia.

„Human Rights Watch… nie potępił ataku na obywateli Izraela i masakry z 7 października i nie ma moralnych podstaw, aby mówić o tym, co dzieje się w Gazie, jeśli przymykają oczy na cierpienie Izraelczyków i prawa człowieka” – Foreign rzecznik ministerstwa Lior Haiat powiedział AFP.

Izraelska rządowa organizacja pomocowa Koordynacja działań rządowych na terytoriach poinformowała, że ​​17 grudnia skontrolowano i przewieziono 201 ciężarówek z pomocą humanitarną w kierunku Strefy Gazy.

Rząd Izraela nie odpowiedział, gdy skontaktował się z nim TylkoGliwice.

Przeciw prawu międzynarodowemu

Międzynarodowe prawo humanitarne, w szczególności Rzymski Statut Międzynarodowego Trybunału Karnego, zabrania głodzenia ludności cywilnej jako metody prowadzenia wojny. Świadome pozbawienie ludności cywilnej przedmiotów niezbędnych do jej przetrwania uznawane jest za zbrodnię wojenną.

Oprócz rzekomej taktyki polegającej na głodzeniu Human Rights Watch potępia trwającą przez ponad 16 lat izraelską blokadę Gazy jako karę zbiorową, również uznawaną za zbrodnię wojenną.

Jako siła okupacyjna w Gazie Izrael jest zobowiązany na mocy Czwartej Konwencji Genewskiej do zapewnienia ludności cywilnej dostępu do żywności i środków medycznych.

17 listopada WFP ostrzegło o „natychmiastowej możliwości” głodu, podkreślając niemal całkowity brak zapasów żywności i wody. Kolejne raporty wskazywały na „wysokie ryzyko głodu” i poważny poziom głodu w Gazie.

3 listopada Norweska Rada ds. Uchodźców podkreśliła „katastrofalne potrzeby w zakresie wody, urządzeń sanitarnych i higieny”.

W raporcie szczegółowo opisano zamknięcie oczyszczalni ścieków i zakładów odsalania, co pogorszyło i tak już krytyczną sytuację wodną w Gazie. Jeszcze przed niedawnymi działaniami wojennymi Gaza borykała się z poważnym brakiem wody pitnej, a szacuje się, że 1,2 miliona z 2,2 miliona jej mieszkańców boryka się z poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego.

Działania wojskowe Izraela, w tym szeroko zakrojone naloty i zniszczenie kluczowej infrastruktury, jeszcze bardziej pogorszyły kryzys humanitarny.

Trwające bombardowania uszkodziły lub zniszczyły piekarnie, młyny zbożowe, rolnictwo, obiekty wodociągowe i sanitarne oraz sieci drogowe, co utrudnia niesienie pomocy.

Palestyńczycy plądrują ciężarówkę z pomocą humanitarną wjeżdżającą do Strefy Gazy w Rafah, gdy zapasy kończą się niebezpiecznie
Palestyńczycy plądrują ciężarówkę z pomocą humanitarną wjeżdżającą do Strefy Gazy w Rafah, gdy zapasy kończą się niebezpiecznie

HRW wzywa do zawieszenia pomocy wojskowej dla Izraela

Organizacja Human Rights Watch wzywa do natychmiastowego zaprzestania rzekomego stosowania przez izraelski rząd głodu jako broni wojennej.

Organizacja wzywa Izrael do przestrzegania prawa międzynarodowego, zniesienia blokady Strefy Gazy i zapewnienia dostaw niezbędnych zasobów, w tym wody, energii elektrycznej, pomocy medycznej i żywności.

Wzywa się społeczność międzynarodową do pilnej reakcji na pogłębiającą się katastrofę humanitarną w Gazie, przy czym organizacja Human Rights Watch sugeruje zaniepokojonym rządom, w tym Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Niemczech, zawieszenie pomocy wojskowej i sprzedaży broni Izraelowi tak długo, jak rzekome nadużycia są nadal bezkarne.

„Rząd izraelski pogłębia swoje zbiorowe kary wobec palestyńskiej ludności cywilnej i blokowanie pomocy humanitarnej poprzez rzekome użycie głodu jako broni wojennej” – powiedział Omar Shakir. „Pogłębiająca się katastrofa humanitarna w Gazie wymaga pilnej i skutecznej reakcji społeczności międzynarodowej”.