O nas
Kontakt

Ratowanie brazylijskiej Amazonii: te przylegające do drzew skrzynki AI potrafią wykryć, „kiedy zaczyna się zniszczenie”

Laura Kowalczyk

Ratowanie brazylijskiej Amazonii: te przylegające do drzew skrzynki AI potrafią wykryć, „kiedy zaczyna się zniszczenie”

Skrzynki AI przywiązane do drzew walczą z niszczycielskimi najeźdźcami z dżungli w brazylijskim lesie deszczowym Amazonii.

Małe, sztucznie inteligentne skrzynki (AI) przywiązane do pni drzew w brazylijskiej Amazonii to najnowsza broń przeciwko wylesianiu.

Pudełka nazwano „curupiras” na cześć folklorystycznego leśnego stworzenia polującego na myśliwych i kłusowników, a także czujniki sportowe i oprogramowanie przeszkolone „do rozpoznawania dźwięków pił łańcuchowych i traktorów oraz czegokolwiek, co mogłoby spowodować wylesianie” – mówi kierownik projektu Thiago Almeida.

Są wykorzystywane przez naukowców i ekologów do walki z niszczycielskimi najeźdźcami w dżungli.

W jaki sposób przeszkolono sztuczną inteligencję, aby zapobiegać nielegalnemu wylesianiu?

„Nagraliśmy dźwięk pił łańcuchowych i traktorów w lesie” – wyjaśnia Thiago. „Następnie wszystkie zebrane dźwięki zostały przekazane zespołowi AI do wyszkolenia (programu), aby… rozpoznawał tylko te dźwięki, a nie charakterystyczne dźwięki lasu, takie jak zwierzęta, roślinność i deszcz”.

Po zidentyfikowaniu szczegóły zagrożenia można następnie przekazać do centralnego punktu i wysłać agentów, aby sobie z nim poradzili.

„Zaletą tego systemu jest to, że może wykryć atak… lub zagrożenie w czasie rzeczywistym” – mówi badacz Raimundo Claudio Gomes z Uniwersytetu Stanowego Amazonas, który stoi za projektem.

W przeciwieństwie do danych satelitarnych, które ujawniają wylesianie dopiero po fakcie, curupiry potrafią wykryć, „kiedy zaczyna się niszczenie” – dodaje.

Czujniki wyglądają jak małe modemy internetowe, ale w rzeczywistości są bezprzewodowe i mogą przekazywać dane przez satelitę na odległość do jednego kilometra innym osobom w sieci.

Projekt właśnie zakończył fazę pilotażową i obejmuje 10 prototypowych skrzynek przymocowanych do drzew na gęsto zalesionym obszarze w pobliżu Manaus, stolicy stanu Amazonas na północy Brazylii.

Skrzynki zostały nazwane na cześć Curupiry, stworzenia z rdzennego folkloru, które ma stopy odwrócone do tyłu, aby zmylić ściganych przez siebie myśliwych.

Jak skuteczne są skrzynki AI w wykrywaniu działalności przestępczej?

Wczesne wyniki projektu, finansowanego przez brazylijską firmę Hana Electronics, są „bardzo obiecujące” – mówi Gomes.

Zespół poszukuje obecnie większych funduszy na dodanie do systemu setek kolejnych czujników, w tym takich, które będą w stanie wykrywać dym i ciepło powstające podczas pożarów lasów.

Prezydent Luiz Inacio Lula da Silva obiecał zakończyć nielegalne wylesianie w Amazonii do 2030 roku.

Jego skrajnie prawicowy poprzednik Jair Bolsonaro przewodził wzrostowi średniego rocznego wylesiania Amazonii o ponad 75% w porównaniu z poprzednią dekadą.

Gomes powiedział, że w przeciwieństwie do systemów opartych na czujnikach dźwięku stosowanych już w innych krajach, projekt Manaus jest stosunkowo niedrogi, ponieważ nie wymaga dużych anten do transmisji danych.

Wyprodukowanie każdego czujnika kosztuje około 200–300 euro.