O nas
Kontakt

Recykling papierosów: Słowacja przekształca filtry w asfalt do dróg

Laura Kowalczyk

Authorities hope this will contribute to cleaner streets and a practical reuse for the waste.

Szacuje się, że tylko jedna trzecia niedopałków z 18 miliardów papierosów wypalanych codziennie na całym świecie trafia do kosza na śmieci lub do recyklingu.

Bratysława jest pionierem nowego sposobu recyklingu niedopałków papierosów.

Przedsiębiorstwo zajmujące się gospodarką odpadami komunalnymi w stolicy Słowacji ogłosiło w 2024 r. nową akcję zbierania i ponownego wykorzystania wyrzuconych papierosów.

Podczas miejskich jarmarków bożonarodzeniowych grupa wypróbowała specjalne pojemniki przeznaczone do zbierania zarówno standardowych filtrów papierosowych, jak i tych, które można znaleźć w nowoczesnych podgrzewanych urządzeniach tytoniowych, takich jak waporyzatory.

Miasto planuje wykorzystać wyrzucony materiał do produkcji asfaltu na drogach.

Władze mają nadzieję, że przyczyni się to do czystszych ulic i praktycznego ponownego wykorzystania odpadów.

Słowacja jest pionierem nowatorskiego sposobu recyklingu niedopałków papierosów

Bratysławska firma zajmująca się gospodarką odpadami Odvoz a Likvidácia Odpadu (OLO) oświadczyła, że ​​od 2024 r. podczas wydarzeń publicznych będzie umieszczać specjalnie zaprojektowane pojemniki na wyrzucone papierosy.

Choć samo w sobie nie jest to innowacyjne, ich zastosowanie do niedopałków papierosów jest nowością na skalę światową.

We współpracy z Urzędem Miasta Bratysławy oraz firmami SPAK-EKO i EcoButt, OLO pomoże przekształcić odpady w asfalt drogowy.

„Jeśli odwiedzający festiwal, bieg, targ lub inną imprezę miejską wrzucą niedopałki papierosów do specjalnego pojemnika, przyczynią się nie tylko do czystszego środowiska, ale także do materialnego odzysku tego rodzaju odpadów” – Martina Čechová, kierownik ds. obiegu zamkniętego gospodarki w OLO, stwierdzono w komunikacie prasowym.

W ramach wspólnego projektu zużyte filtry papierosowe zostaną przetworzone na specjalne włókna, które mogą następnie stać się domieszką do przygotowania asfaltu do stosowania na nawierzchniach drogowych.

Na Słowacji znajduje się pierwsza na świecie droga z niedopałków papierosów

Choć Bratysława ma nadzieję zwiększyć recykling papierosów w 2024 r. dzięki temu nowemu programowi, nie będzie to pierwszy przypadek użycia filtrów przy budowie dróg.

Na Słowacji jest już droga, którą firma EcoButt wybudowała z wykorzystaniem wyrzuconych papierosów.

Znajduje się w miejscowości Žiar nad Hronom w centralnym regionie kraju i podobno jest pierwszym tego typu na świecie.

Jak niedopałki papierosów niszczą środowisko?

Nacisk na recykling większej liczby wyrzuconych papierosów może mieć znaczący pozytywny wpływ na planetę.

Zużyte papierosy wyrzucane na ziemię są problematyczne dla środowiska, ponieważ uwalniają toksyczne substancje, które mogą zanieczyścić wodę, glebę i ekosystemy.

Szacuje się, że tylko jedna trzecia niedopałków z 18 miliardów papierosów wypalanych codziennie na całym świecie trafia do kosza na śmieci lub do recyklingu.