O nas
Kontakt

Rekonstrukcja bitwy pod Austerlitz gromadzi rekordową liczbę uczestników

Laura Kowalczyk

Rekonstrukcja bitwy pod Austerlitz gromadzi rekordową liczbę uczestników

Tysiące ludzi przybyło do Santon Hill na coroczną inscenizację bitwy pod Austerlitz. Tegoroczne obchody są największymi od 2015 r. i biorą w nich udział około 1200 miłośników historii z 15 różnych krajów.

Ponad 10 000 widzów stawiło czoła mrozowi i śniegowi w pobliżu miejscowości Tvarožná w regionie brneńskim w Czechach, aby obejrzeć coroczną inscenizację historycznej bitwy pod Austerlitz.

W tej dziewięciogodzinnej bitwie, znanej również jako Bitwa Trzech Cesarzy, 60-tysięczna armia Napoleona w 1805 roku pokonała znacznie silniejsze armie cara Rosji Aleksandra I i cesarza Austrii Franciszka.

Dla mieszkańców odtworzenie jednej z najsłynniejszych i najbardziej udanych bitew Napoleona nie ma na celu uczczenia kontrowersyjnej postaci – ma na celu upamiętnienie i promowanie wiedzy o wspólnej europejskiej historii, zwłaszcza w świetle inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę w zeszłym roku rok.

Coroczna tradycja zbiegła się z kontrowersyjnym filmem

Ta rekonstrukcja przyciągnęła znacznie więcej widzów niż zwykle, częściowo ze względu na premierę najnowszego filmu Ridleya Scotta, którego bohaterem jest niesławny Napoleon Bonaparte.

Film spotkał się z falą negatywnych recenzji francuskich historyków i krytyków filmowych, a niektórzy lokalni czescy historycy dołączyli do nich, wyrażając swoje zastrzeżenia co do filmu.

Jakub Samek jest historykiem, uczestnikiem bitew i jednym z organizatorów wydarzeń. Niedawno opublikował książkę o cesarzu francuskim.

„(Ridley Scott) oparł film na legendzie, którą Napoleon rozpuścił w swoim biuletynie propagandowym tuż po bitwie. Legenda głosiła, że ​​armaty przecięły lód stawu pod nogami armii rosyjskiej i zginęły tam tysiące wrogów” Samek wyjaśnia.