O nas
Kontakt

Rentowność obligacji skarbowych strefy euro spada w odpowiedzi na oczekiwania EBC dotyczące obniżek stóp procentowych

Laura Kowalczyk

Rentowność obligacji skarbowych strefy euro spada w odpowiedzi na oczekiwania EBC dotyczące obniżek stóp procentowych

W ostatnich tygodniach rentowność obligacji skarbowych strefy euro wykazywała znaczną tendencję spadkową, napędzaną rosnącymi oczekiwaniami rynku na nadchodzące obniżki stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w 2024 r.

Rentowność niemieckich 10-letnich obligacji spadła w tym tygodniu poniżej 2,2%, osiągając najniższy poziom od maja 2023. Znaczący spadek następuje po wcześniejszym wzroście do 3%, co stanowi najwyższy poziom od wielu dekad odnotowany we wrześniu.

Jak zbadał TylkoGliwice Business, takie zmiany rentowności zaobserwowano także w innych krajach.

We Francji rentowność 10-letnich obligacji osiągnęła 2,73%, najniższy poziom od kwietnia 2023 r., natomiast rentowność włoskiego budownictwa spadła poniżej 4%, co stanowi zauważalny spadek w porównaniu z poprzednią sytuacją wynoszącą ponad 5% w październiku.

Tendencja ta znajduje również odzwierciedlenie w rentownościach krótkoterminowych, które w większym stopniu reagują na oczekiwania dotyczące stóp procentowych. Na przykład rentowność niemieckich obligacji 2-letnich wzrosła z 3,30% w połowie października do 2,60%. Podobnie rentowność włoskich obligacji 2-letnich spadła w tym samym okresie o 100 punktów bazowych do 3,20%, podczas gdy rentowność francuskich obligacji 2-letnich spadła z 3,50% do 2,70%.

W miarę jak presja inflacyjna w strefie euro w dalszym ciągu maleje – przy listopadowej rocznej stopie inflacji na poziomie 2,4%, najniższej od lipca 2021 r. i znacznie poniżej oczekiwań na poziomie 2,7% – a październikowe dane o sprzedaży detalicznej wskazują na spowolnienie, rynek z wyprzedzeniem stawia na znaczny wzrost zmiana polityki pieniężnej EBC w 2024 roku.

Zaledwie dwa miesiące temu rynki pieniężne wyceniały obniżkę stóp procentowych EBC na rok 2024 o 60 punktów bazowych, co równa się dwóm w pełni wycenionym obniżkom stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Jednak sytuacja uległa znaczącej transformacji, a rynki oczekują obecnie pierwszej obniżki stóp procentowych już w marcu.

Obecnie prognozują łączną obniżkę o 144 punkty bazowe do grudnia 2024 r., przy czym w ich prognozie uwzględniono już pięć skumulowanych redukcji.

Frankfurckie jastrzębie tracą wpływy

Nawet najbardziej jastrzębie głosy w zarządzie EBC wydają się obecnie mniej przekonane, że polityka pieniężna powinna pozostać restrykcyjna na dłużej. Isabel Schnabel, członkini zarządu Europejskiego Banku Centralnego i jedna z „jastrzębi” w zarządzie, stwierdziła niedawno, że po najnowszych danych o inflacji dalsze podwyżki stóp procentowych są „raczej mało prawdopodobne”, sygnalizując łagodniejsze stanowisko w tej sprawie.

Inny znany jastrząb, Joachim Nagel, prezes Deutsche Bundesbank, również przyznaje, że tendencje inflacyjne są zachęcające, ale przestrzega przed nadmiernym optymizmem w sprawie obniżek stóp procentowych w 2024 roku.

Carsten Brzeski, globalny szef badań makroekonomicznych w ING, uważa, że ​​pomimo stopniowego przechodzenia EBC w kierunku nastawienia akomodacyjnego, w dalszym ciągu istnieje ryzyko, że bank nie doceni tempa dezinflacji, w taki sam sposób, w jaki nie docenił siły i szybkości gwałtowny wzrost inflacji w latach 2021 i 2022. .

Goldman Sachs w niedawnej notatce sugeruje, że być może trzeba będzie przewidzieć obniżki stóp procentowych, ponieważ polityka fiskalna stanie się bardziej restrykcyjna i osłabi aktywność gospodarczą w 2024 r. Amerykański bank inwestycyjny zwrócił uwagę, że Niemcy będą musiały dokonać korekt budżetowych po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego że przekazanie 60 miliardów euro na Fundusz Klimatu i Transformacji (KTF) było niezgodne z konstytucją.

Posiedzenie EBC w przyszłym tygodniu: czego się spodziewać?

Posiedzenie EBC ma się odbyć w czwartek 14 grudnia i jest wysoce prawdopodobne, że stopy procentowe podstawowych operacji refinansujących oraz kredytu na koniec dnia, a także depozytu w banku centralnym pozostaną niezmienione na poziomie 4,50%, 4,75% i 4.00. %, odpowiednio.

Prezes Lagarde prawdopodobnie potwierdzi ostatnie korzystne dane dotyczące inflacji, potwierdzając jednocześnie zaangażowanie EBC na rzecz podejścia opartego na danych.

Obserwatorzy rynku będą uważnie przyglądać się kwartalnym projekcjom gospodarczym Europejskiego Banku Centralnego, aby uzyskać wgląd w perspektywy polityki pieniężnej.

We wrześniu projekcje makroekonomiczne służb EBC prognozują średnią inflację na poziomie 5,6% w 2023, 3,2% w 2024 i 2,1% w 2025. Po wyłączeniu energii i żywności inflacja bazowa została oszacowana na 5,1% w 2023, 2,9% w 2024 i 2,2%. w 2025 r. Jest prawdopodobne, że szacunki na lata 2024 i 2025 zostaną zrewidowane w dół dla obu miar inflacji, biorąc pod uwagę utrzymujące się ostatnio korzystne tendencje.

Jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, EBC prognozował we wrześniu, że gospodarka strefy euro wzrośnie o 0,7% w 2023, 1,0% w 2024 i 1,5% w 2025.

Rewizje w dół na lata 2024 i 2025 mogą jeszcze bardziej wzmocnić oczekiwania rynku na wielokrotne obniżki stóp procentowych w 2024 r., wywierając dodatkową presję na spadek rentowności obligacji skarbowych strefy euro.