Obydwa miasta oddalone są od stolicy Wielkiej Brytanii o godzinę jazdy pociągiem.
Oxford kontra Cambridge: to odwieczna rywalizacja między dwoma miastami i ich prestiżowymi uniwersytetami, która sięga wieków wstecz.
Ale jako turysta wybierający się na jednodniową wycieczkę z Londynu, które miasto, które jest atrakcyjne architektonicznie i pełne historii, powinieneś wybrać?
Do obu miejsc można łatwo dojść pieszo, oferują niezliczone atrakcje i oferują parki, w których można wygrzewać się w wiosennym słońcu.
Oto, jak wybrać pomiędzy tymi dwiema pięknościami z college'u.
Jak dojechać do Oksfordu i Cambridge z Londynu
Obydwa miasta znajdują się w odległości krótkiej przejażdżki pociągiem od stolicy Wielkiej Brytanii. Z London King's Cross do Cambridge odjeżdża kilka pociągów na godzinę i jeden kurs na godzinę z London Liverpool Street.
Obie trasy zajmują od 50 minut do półtorej godziny.
Pociąg to także najwygodniejszy sposób dotarcia do Oksfordu. Usługi kursują ze stacji Paddington lub Marylebone w Londynie i trwają niecałą godzinę.
Jeśli chcesz wcisnąć się do obu miast, istnieje połączenie autobusowe, a połączenie kolejowe ma zostać uruchomione do 2025 roku.
Oksford czy Cambridge: co lepiej odwiedzić?
Jeśli nie możesz zmieścić obu w swoim planie podróży, oba miasta różnią się zazwyczaj wielkością i charakterem.
Oksford jest większy i bardziej miejski z wspanialszymi budynkami i lepszymi hotelami. Jest to także brama do sielankowego Cotswolds i w drodze do innych atrakcji, takich jak Stratford-upon-Avon, Warwick i Blenheim Palace.
Z drugiej strony Cambridge jest bardziej wiejskie i malownicze, z brukowanymi uliczkami pełnymi rowerzystów i małymi przytulnymi kawiarniami na każdym rogu.
Aby zobaczyć najbardziej inspirującą kaplicę, odwiedź Cambridge
W obu miastach znajdują się elitarne uniwersytety, które w przeciwieństwie do instytucji kampusowych mają uczelnie rozproszone po całym historycznym centrum.
Idąc głównymi ulicami, zauważysz gotyckie łuki, ekstrawaganckie iglice i eleganckie kolumnady należące do uświęconych sal, których początki sięgają średniowiecza.
Uczelnie obejmują zakwaterowanie dla studentów, przestrzenie wspólne, jadalnie i małe biblioteki. Wiele z nich ma także własną kaplicę, niektóre są filigranowe i małe, a inne są arcydziełami majestatu.
Jeśli szukasz najbardziej imponujących atrakcji, odwiedź kaplicę King's College w Cambridge, która została zbudowana pod przewodnictwem pięciu różnych królów Anglii.
Nazwa Kaplica jest tu trochę myląca, ponieważ prawie 90-metrowy budynek przypomina ogromną katedrę z strzelistymi witrażami, wyrzeźbioną w kamieniu symboliką monarchiczną i hipnotyzującym sklepieniem wachlarzowym.
Aby zobaczyć kultową bibliotekę, odwiedź Oksford
Oprócz bibliotek wewnątrzuczelnianych studenci Oksfordu i Cambridge mogą korzystać z bibliotek uniwersyteckich, w których znajdują się kolosalne zbiory materiałów naukowych.
Biblioteka uniwersytecka Cambridge mieści się w budynku Gilesa Gilberta Scotta z lat 30. XX wieku o surowej architekturze i notorycznie fallicznej wieży.
Natomiast Biblioteka Bodleian w Oksfordzie mieści się w zbiorze okazałych budowli z XV–XVIII wieku oraz w nowej sekcji w nowszej Bibliotece Weston.
Najstarszą czytelnią jest XV-wieczna biblioteka księcia Humfreya, pełna dębowych regałów i sufitu pomalowanego herbem uniwersytetu.
Trudno też przeoczyć kultową kamerę Radcliffe Camera, w której mieści się biblioteka naukowa – okrągła barokowa budowla leży w samym sercu uniwersytetu.
Fani Harry'ego Pottera powinni udać się do Oksfordu
Pełne wdzięku ulice i okazałe budynki obu miast uniwersyteckich wyglądają jak stałe dekoracje i w obu przypadkach kręcono wiele filmów.
Ale jeśli chcesz wkroczyć w magiczny świat czarodziejów Harry'ego Pottera, wybierz Oxford.
W Christ Church College w pierwszym filmie widać miodowe schody prowadzące do jadalni, w drugim krużganki.
Wyłożona drewnem jadalnia Tudorów została odtworzona w londyńskich studiach jako Wielka Sala Hogwartu.
Krużganki New College – łącznie z monumentalnym drzewem – wykorzystano w Czarze Ognia, podczas gdy Biblioteka księcia Humfreya w Bodleian pełniła także funkcję ograniczonej części Kamienia Filozoficznego.
Wszystkie lokalizacje można odwiedzić kupując bilety lub wycieczki do uczelni, w których znajdują się te słynne lokalizacje. Bądź jednak ostrożny, ponieważ koszt wejścia do każdej uczelni jest bardzo zróżnicowany w zależności od popularności i pory roku. Niektóre uczelnie są bezpłatne, inne pobierają opłatę za wstęp w wysokości około 23 euro.
Jeśli chodzi o punting, zależy to od Twojego stylu
Obydwa miasta skupiają się wokół swoich rzek – Cam w Cambridge i Izydy (odnoga Tamizy) oraz Cherwell w Oksfordzie. Mieszkańcy i studenci korzystają z tradycyjnych drewnianych łodzi o płaskim dnie, aby pływać łódkami po drogach wodnych.
Po corocznych regatach łodzi Oxford-Cambridge na Tamizie właściwym sposobem pływania jest najważniejsza bitwa wodna pomiędzy obydwoma miastami.
Łódki mają płaską platformę na jednym końcu i pochyłe listwy na drugim. W Oksfordzie zwyczajowo staje się na listwach, podczas gdy w Cambridge gracz ustawia się na płaskiej platformie. Obaj używają drewnianego słupa do napędzania łodzi poprzez odpychanie się od koryta rzeki.
Niezależnie od tego, co wolisz, wiosną koniecznie wypróbuj łódkę po którejkolwiek z rzek. W Cambridge przesuwasz się wzdłuż „Backs” – tylnych wejść do najsłynniejszych uczelni z rozległymi trawnikami, wypielęgnowanymi ogrodami i widokami na wyłożone kamiennymi płytami dziedzińce.
Zanurkujesz także pod szeregiem legendarnych mostów, takich jak Most Matematyczny – drewniana konstrukcja, o której krążą pogłoski (niesłusznie), że została zaprojektowana przez Sir Isaaca Newtona bez użycia śrub i nakrętek – oraz Most Westchnień w Cambridge.
Możesz wędrować aż do starej wioski Grantchester z herbaciarniami, pubami i trawiastymi brzegami na pikniki.
Na wysadzanej drzewami Cherwell w Oksfordzie będziesz podobnie dryfować obok bujnych łąk i iglic uczelni. Rzeka wije się przez bardziej wiejskie tereny niż Cam, a łodzią można dopłynąć prosto do pubu The Perch, którego dach pokryty jest strzechą przypominającą książkę z bajkami i ławkami piknikowymi pod wierzbami.