O nas
Kontakt

Rezerwa Federalna USA utrzymuje stopy procentowe na stałym poziomie, toruje drogę do cięć w 2024 r

Laura Kowalczyk

The US Federal Reserve bank building (file photo)

W środę wieczorem Rezerwa Federalna USA utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie i utorowała drogę do ewentualnych obniżek w 2024 roku.

Fed zdecydował się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie, utrzymując je w przedziale od 5,25% do 5,5% na swoim ostatnim posiedzeniu w tym roku. Było to trzecie z rzędu spotkanie niezmienionych stóp procentowych, sygnalizujące prawdopodobne zakończenie cyklu zacieśnień rozpoczętego w marcu 2022 roku.

Choć sama decyzja w sprawie stóp procentowych była bardzo oczekiwana przez rynki finansowe, to właśnie perspektywy Fed wywołały najbardziej znaczące reakcje.

Zaktualizowane podsumowanie projekcji gospodarczych sugeruje wyraźną zmianę polityki Fed w stronę bardziej gołębiego stanowiska. Nowy wykres punktowy skutecznie wyeliminował wszelkie dalsze oznaki podwyżki stóp procentowych i ujawnił medianę preferencji dla obniżki stopy funduszy federalnych do 4,6% do końca 2024 r., co sugeruje potencjał do obniżki stóp o 75 punktów bazowych.

Dla porównania, we wrześniu Fed prognozował, że stopy procentowe spadną jedynie do 5,1% na koniec 2024 r., co czyni nową perspektywę znacznie bardziej „gołębią”. Fed planował dalsze obniżki stóp procentowych do 3,6% w 2025 r. i 2,9% w 2026 r.

Jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, urzędnicy Fed skorygowali w górę swoje szacunki wzrostu PKB na bieżący rok. Przewidują jednak spowolnienie w 2024 r., przy medianie prognoz wynoszącej 1,4%. W grudniowym oświadczeniu politycznym ostrzeżono również, że „wzrost aktywności gospodarczej spowolnił w porównaniu z wysokim tempem w trzecim kwartale”.

Pozytywną stroną są oznaki poprawy perspektyw inflacji. Oczekuje się, że wskaźnik cen osobistych wydatków konsumpcyjnych (PCE), preferowany miernik inflacji przez Fed, spadnie do 2,4% w 2024 r. i 2,1% w 2025 r., ostatecznie osiągając docelowy poziom 2% w 2026 r. Wskaźnik inflacji wyłączając ceny energii i żywności miał wykazać podobny trend. Obydwa szacunki były nieco niższe od wrześniowych projekcji, co wskazuje na większą wiarę w utrzymujący się trend dezinflacyjny.

Powell pozostaje ugodowy, rynki odbijają się

Na swojej konferencji prasowej prezes Fed Powell powiedział, że stopy procentowe „prawdopodobnie znajdują się na szczycie cyklu zacieśnienia lub w jego pobliżu” oraz że restrykcyjne nastawienie polityki pieniężnej stanowi „presję na spadkową aktywność gospodarczą i inflację”. Powell przyznał, że w Fed trwają obecnie dyskusje na temat obniżek stóp procentowych.

„Powszechnie oczekiwano, że obniżki stóp procentowych będą w przyszłości tematem rozmów” – powiedział prezes Fed.

Powell w dalszym ciągu przewidywał historycznie niezwykłą trajektorię gospodarczą, w ramach której inflacja spadnie bez konieczności zwiększania stopy bezrobocia, a negatywne skutki dla wzrostu gospodarczego będą ograniczone.

Niemniej jednak Powell ostudził entuzjazm co do trajektorii inflacji, podkreślając, że osiągnięcie celu na poziomie 2% było procesem stopniowym, który nie gwarantował sukcesu, stanowczo stwierdzając, że jest jeszcze przedwczesne, aby ogłosić zwycięstwo na tym etapie stadionu.

W odpowiedzi na decyzję Fed i uwagi Powella nastroje na rynku wyraźnie się poprawiły, gdy inwestorzy zaczęli skupiać się na ryzykownych aktywach. Akcje i obligacje zyskiwały, podczas gdy dolar amerykański tracił.

Oczekiwania rynkowe na obniżkę stóp Fed wzrosły po posiedzeniu Fed. Bazując na cenach rynku pieniężnego, spekulanci w coraz większym stopniu biorą pod uwagę prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych już w marcu 2023 r. i spodziewają się nawet sześciu obniżek stóp w nadchodzącym roku.

Rentowność 2-letnich bonów skarbowych spadła o 30 punktów bazowych do 4,43%, najniższego poziomu od początku czerwca.

Indeks Dow Jones Industrial Average osiągnął nowe maksima wszechczasów, zamykając się powyżej 37 000 punktów, przewyższając poprzednie maksima z początku stycznia 2022 r. Indeksy S&P 500 i Nasdaq 100 pozostały zaledwie 2% i 1% w stosunku do swoich rekordowych poziomów.

Ponadto kurs euro do dolara wzrósł w ciągu nocy powyżej 1,09, a cena złota ponownie wzrosła powyżej 2020 dolarów za uncję.

Rynki oczekują obecnie na decyzje w sprawie stóp procentowych Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego, które mają zostać ogłoszone odpowiednio o 13:00 i 14:15 czasu środkowoeuropejskiego.