O nas
Kontakt

Reżyser wysyła portret Szekspira w kosmos w ramach obchodów 400-lecia Folio

Laura Kowalczyk

Reżyser wysyła portret Szekspira w kosmos w ramach obchodów 400-lecia Folio

Z pomocą zespołu inżynierów reżyser Jack Jewers wysłał portret Szekspira w głąb kosmosu w ramach obchodów rocznicy Folio 400.

Reżyser filmowy zabrał Barda do gwiazd.

Aby upamiętnić Folio 400, czyli 400. rocznicę publikacji pierwszego w historii folio Szekspira, obchodzoną dzisiaj (8 listopada), nominowany do nagrody BAFTA reżyser Jack Jewers podjął niezwykłe przedsięwzięcie, wysyłając portret wybitnego angielskiego dramaturga w przestrzeń kosmiczną .

Do portretu dołączony był ikoniczny tekst przemówienia Szekspira „Kochankowie i szaleńcy” ze „Snu nocy letniej”.

Krótki film pt Szekspir w kosmosiew którym występuje znany aktor Tom Baker, najbardziej znany z roli Doktora Who, recytującego przemówienie Szekspira „Kochankowie i szaleńcy”.

To tylko jeden z sześciu krótkich filmów stworzonych przez Jewersa, a każdy z nich na nowo przedstawia jedno z najbardziej kultowych przemówień Szekspira.

Jak wysłali Szekspira w kosmos?

Kadr z filmu Szekspir w kosmosie
Kadr z filmu Szekspir w kosmosie

Z pomocą zespołu inżynierów z firmy Sent Into Space z Sheffield portret został przymocowany do balonu pogodowego i wyniesiony w górne warstwy atmosfery ziemskiej.

„Ten film był moim pierwszym pomysłem, ale zdecydowanie stanowił największe wyzwanie w realizacji. Ale w dobry sposób. To popchnęło mnie do granic tego, co uważałem za możliwe” – wyjaśnia Jewers.

Dodaje: „Miałem w głowie taki obraz: portret Szekspira, uniwersalnego dramaturga, którego twórczość, jak sądzę, przemawia do każdego, na tle przestrzeni, z krzywizną Ziemi w tle. Czy jest lepszy sposób na celebrację uniwersalności niż to, co jest naszym ludzkim doświadczeniem i jak było ono uchwycone przez 400 lat za pomocą tych cudownych słów?”

Czy Szekspir jest bardziej aktualny niż kiedykolwiek?

Kadr z filmu krótkometrażowego „Dzień św. Kryspina” w reżyserii Jacka Jewersa
Kadr z filmu krótkometrażowego „Dzień św. Kryspina” w reżyserii Jacka Jewersa

Oprócz uderzających wizualizacji z kosmosu, filmy Jewers’ Folio 400 przedstawiają konflikt ukraiński, europejski kryzys uchodźczy i niedawne protesty polityczne, aby zestawić wyzwania współczesnego życia z wydarzeniami i doświadczeniami roku 1623.

W jednym z filmów krótkometrażowych Folio 400, zatytułowanym Dzień św. Kryspina, Jewers zdalnie reżyserował ukraińską ludność cywilną w rozdartym wojną Kijowie, oferując reinterpretację porywającego przemówienia Szekspira „Kompania braci” z „Henryka V”, recytowanego przez Ostatnie Królestwo aktorka Eliza Butterworth.

Jewers ma nadzieję, że jego filmy ukazują ponadczasowy i aktualny charakter twórczości Szekspira.

„Wszystko, co przydarzyło się nam w ciągu ostatnich kilku lat przewrotów – masowe choroby, obawy związane z imigracją, protesty, konflikty w Europie, rosnące pragnienie rzucenia wyzwania władzy i powiedzenia władzy prawdy – działo się również w 1623 r., kiedy wydano Pierwsze Folio została opublikowana – wyjaśnia.

Podobieństwa są niesamowite, a słowa Szekspira są teraz świeższe niż kiedykolwiek wcześniej, ponieważ potrafią z mocą przemawiać do naszego współczesnego życia.

Jacka Jewersa

„Teraz, podobnie jak wtedy, społeczeństwo jest głęboko podzielone. Podobieństwa są niesamowite, a słowa Szekspira są świeższe niż kiedykolwiek wcześniej, ponieważ potrafią z mocą przemawiać do naszego współczesnego życia” – dodaje Jewers.

Filmy te będą miały swoją premierę 8 listopada podczas wydarzenia zorganizowanego w St. Martin in the Fields w Londynie w ramach obchodów rocznicy Folio 400.