O nas
Kontakt

Rishi Sunak podczas niespodziewanej wizyty na Ukrainie obiecuje pomoc wojskową w wysokości 2,9 miliarda euro

Laura Kowalczyk

Britain

Oczekuje się, że brytyjski premier spotka się w piątek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim po ogłoszeniu dodatkowych środków na walkę kraju z Rosją.

Brytyjski premier Rishi Sunak przybył w piątek do Kijowa, aby zaprezentować nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy, obejmujący zwiększenie finansowania wojskowego wojny z Rosją, która po 22 miesiącach nie wykazuje oznak zakończenia.

Jak wynika z oświadczenia biura Sunaka, 2,5 miliarda funtów (2,91 miliarda euro) przeznaczone na cele wojskowe dla Ukrainy w nadchodzącym roku budżetowym obejmie rakiety dalekiego zasięgu, tysiące dronów, obronę powietrzną, amunicję artyleryjską i bezpieczeństwo morskie.

To tylko niektóre z artykułów, do których Kijowie nawołują zachodnich sojuszników Ukrainy, ponieważ miażdżąca wojna na wyniszczenie nie przynosi żadnych zmian na linii frontu i obie strony zwracają się do uderzeń dalekiego zasięgu.

Analitycy wojskowi twierdzą, że Ukraina i Rosja starają się w tym roku uzupełnić swoje arsenały w oczekiwaniu na możliwe większe ofensywy lądowe w 2025 r.

„Jestem tu dzisiaj z jednym przesłaniem: Wielka Brytania również nie ustąpi” – powiedział Sunak. „Będziemy stać po stronie Ukrainy w jej najciemniejszych godzinach i w lepszych, które nadejdą”.

Sunak po raz pierwszy odwiedził Ukrainę w listopadzie 2022 r., wkrótce po objęciu funkcji premiera. Wielka Brytania jest jednym z najgłośniejszych zwolenników Ukrainy.

Wielka Brytania jest drugim po USA co do wielkości dawcą pomocy wojskowej dla Ukrainy, przekazując łącznie 4,6 miliarda funtów (5,34 miliarda euro) w latach 2022 i 2023.

Zarówno Ukraina, jak i Rosja starają się uzupełnić swoje arsenały. Linia frontu o długości około 1500 km pozostaje zimą w dużej mierze statyczna, a zarówno Ukraina, jak i Rosja potrzebują pocisków artyleryjskich, rakiet i dronów, które umożliwiają ataki dalekiego zasięgu.

Ukraina twierdzi, że Moskwa otrzymuje pociski artyleryjskie i rakiety z Korei Północnej oraz drony z Iranu. 4 stycznia Biały Dom zacytował wypowiedź urzędników wywiadu USA, którzy twierdzili, że Rosja nabyła rakiety balistyczne od Korei Północnej i poszukuje ich w Iranie.

Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski naciska na zachodnich sojuszników Kijowa, aby zapewnili Ukrainie większe wsparcie oprócz wielomiliardowej pomocy wojskowej, którą kraj już otrzymał.

W tym tygodniu odwiedził trzy małe kraje bałtyckie – Litwę, Estonię i Łotwę – w poszukiwaniu nowych zobowiązań. Kraje te już należą do najbardziej zagorzałych zwolenników Kijowa, ale obiecały więcej rakiet, dronów, haubic i pocisków artyleryjskich.

Zełenski ostrzegł, że Ukraina szczególnie potrzebuje systemów obrony powietrznej, aby odeprzeć rosyjskie ostrzały powietrzne. Niedawne masowe rosyjskie ostrzały – według urzędników w Kijowie między 29 grudnia a 2 stycznia wystrzelono ponad 500 dronów i rakiet – zużywają zasoby obrony powietrznej Ukrainy, czyniąc ją bezbronną.

Sunak powiedział, że Wielka Brytania uznaje, że bezpieczeństwo Ukrainy „jest naszym bezpieczeństwem”, gdy siły Kijowa przeciwstawiają się inwazji prezydenta Rosji Władimira Putina na pełną skalę.

„Dziś idziemy dalej – zwiększamy naszą pomoc wojskową, dostarczamy tysiące najnowocześniejszych dronów i podpisujemy nowe, historyczne Porozumienie o bezpieczeństwie, aby zapewnić Ukrainie długoterminową pewność, której potrzebuje” – powiedział.