Arabia Saudyjska ma nadzieję, że Expo przyciągnie do jej stolicy 40 milionów gości.
We wtorek na gospodarza Światowej Wystawy Expo 2030 wybrano Riyad, stolicę Arabii Saudyjskiej, w następstwie jej oferty skupionej na budowaniu dostatniej i zrównoważonej przyszłości, pokonując Rzym i południowokoreańskie miasto portowe Pusan w wydarzeniu, które ma przyciągnąć miliony gości.
Członkowie paryskiego Bureau International des Expositions wybrali Riyad większością 119 na 165 głosów podczas spotkania za zamkniętymi drzwiami na przedmieściach Issy-les-Moulineaux. Busan otrzymał 29 głosów, a Rzym 17. Wynik został przyjęty owacjami przez delegację saudyjską.
Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, książę Faisal bin Farhan, z zadowoleniem przyjął głosowanie jako „wyraz zaufania, jakie społeczność międzynarodowa pokłada w tym, co mamy do zaoferowania… ale także w zgodności z naszą własną wizją roku 2030 i wszystkim, co popieramy”. ponieważ jest to wspólna droga do dobrobytu dla wszystkich krajów na świecie.
„Chcemy sprostać oczekiwaniom i stworzyć niezwykłą wystawę” – powiedział.
Plany Arabii Saudyjskiej obejmują dużą sieć transportu publicznego i futurystyczną okrągłą przestrzeń z parkami publicznymi, obiektami do gier elektronicznych, dużymi scenami występów i obiektami sportowymi. Projekt skupia się na „przyspieszaniu innowacji” mających na celu ochronę naturalnych ekosystemów.
„Dziedzictwo Riyadh Expo 2030 wykracza poza budynki” – dodał książę Faisal, obiecując „fantastyczną” architekturę. „Jesteśmy w podróży, podróży, która jednoczy świat… Zatem naszym dziedzictwem będzie wspólna praca na rzecz jaśniejszej i dostatniej przyszłości”.
Arabia Saudyjska ma nadzieję, że Expo przyciągnie do jej stolicy 40 milionów gości.
W obliczu wysokiej stawki każde miasto zintensyfikowało wysiłki w ramach kampanii, przedstawiając unikalne wizje i ambitne obietnice mające na celu zabezpieczenie praw do tego prestiżowego wydarzenia o zasięgu globalnym.
Arabia Saudyjska rozpoczęła dużą kampanię marketingową, obejmującą wystawę „Riyad 2030” w pobliżu Wieży Eiffla i szeroko zakrojone reklamy w całym Paryżu. Kandydatura Arabii Saudyjskiej, której celem jest dywersyfikacja gospodarki królestwa i wzmocnienie jego międzynarodowej rangi, zyskała zwłaszcza oficjalne poparcie prezydenta Francji Emmanuela Macrona.
Niektórzy działacze potępili kandydaturę Riyadu w związku z zarzutami, że kraj ten łamie prawa człowieka.