Pogorszone perspektywy gospodarcze, dwie szalejące wojny i ekstremalne zjawiska pogodowe głęboko dotknęły Europę w 2023 r.
Choć kryzys kosztów utrzymania wykazywał oznaki osłabienia w 2023 r. wraz ze spadkiem inflacji, gospodarki uważane za jedne z najbardziej odpornych w Europie znalazły się pod ogromną presją ze względu na wpływ inflacji na wydatki konsumpcyjne.
W 2023 r. partie skrajnie prawicowe odniosły także niewielkie, ale solidne zyski na całym kontynencie, nabierając dynamiki przed wyborami europejskimi w 2024 r.
Lipiec, najgorętszy rok w historii, przyniósł ze sobą ekstremalne pożary w południowej Europie. Od tego czasu blok zaczął zwiększać swoją flotę powietrznych strażaków, przygotowując się na coraz bardziej upalne lata.
TylkoGliwice przygląda się europejskiemu rokowi 2023 na podstawie danych.
Kryzys kosztów życia ostudzony
Po tym, jak ceny w 2022 r. gwałtownie wzrosły w wyniku kryzysu energetycznego spowodowanego inwazją Rosji na Ukrainę, w 2023 r. inflacja na całym kontynencie uległa ochłodzeniu.
Podczas gdy Czechy, Węgry i Słowacja do końca roku nadal borykały się z wysokimi cenami konsumpcyjnymi, inflacja w 27 państwach członkowskich bloku spadła trzykrotnie, ze średniego poziomu 9,9% w lutym do 3,1% w listopadzie.
Spadek wynikał ze szczególnie gwałtownego spadku kosztów energii, które w listopadzie 2023 r. w strefie euro spadły o 11,5% rok do roku, co stanowi największy spadek od 2020 r.
Konsekwentny spadek cen żywności przyniósł także wytchnienie konsumentom po gwałtownym wzroście cen artykułów gospodarstwa domowego w 2022 r.
Gospodarki znalazły się pod presją
Jednak utrzymująca się wysoka inflacja w 2022 r. i na początku 2023 r. odbiła się na gospodarkach europejskich, powodując zaciśnięcie pasa ograniczającego konsumpcję i inwestycje.
Strefa euro obejmująca 19 krajów weszła w czerwcu w techniczną recesję, po dwóch kolejnych kwartałach spadków spowodowanych gwałtownie rosnącymi cenami energii. W trzecim kwartale nadal się kurczył, podczas gdy gospodarka Unii Europejskiej znajdowała się w stagnacji.
Do pogorszenia koniunktury przyczyniły się rozczarowujące wyniki gospodarcze w europejskiej potęgi przemysłowej, czyli w Niemczech. Według szacunków rządu niemiecka gospodarka skurczy się w 2023 r. o 0,4%, podczas gdy władza wykonawcza UE przewiduje nieco mniejsze skurczenie się o 0,3%.
Skrajna prawica powoli zyskiwała na popularności
W 2023 r. europejska skrajna prawica odniosła niewielkie, ale solidne zyski, nabierając dynamiki, która może przełożyć się na sukces wyborczy w kluczowych wyborach odbywających się w 2024 r.
Niemiecka Alternatywa dla Niemiec (AfD) odniosła historyczne zwycięstwo w czerwcowych wyborach lokalnych w centralnym kraju związkowym Turyngii i swoje pierwsze wybory na stanowisko burmistrza w tym mieście w grudniu.
Geert Wilders zaskoczył wielu Europejczyków, gdy odniósł niespodziewane zwycięstwo wyborcze w listopadowych wyborach w Holandii, pozostawiając go na pierwszym miejscu w toczących się rozmowach dotyczących rządu koalicyjnego.
Wraz ze wzrostem poparcia w krajach takich jak Francja i Austria, partie skrajnie prawicowe mogą spodziewać się znaczących zysków w czerwcowych wyborach europejskich.
Europa się gotowała
Lipiec był najgorętszym miesiącem, jaki kiedykolwiek widział świat, powodując wzrost średniej globalnej temperatury morza do nowego rekordu wynoszącego 20,98°C.
W Hiszpanii temperatura morza w Dragonera na Balearach osiągnęła upalny poziom 31,21°C.
Wraz z palącym upałem wybuchły niszczycielskie pożary. Największy pożar, jaki kiedykolwiek zarejestrowano w UE, szalał w północno-wschodniej Grecji w sierpniu, gdy UE zmobilizowała połowę swojej floty powietrznej straży pożarnej do powstrzymania płomieni.