O nas
Kontakt

Rola kobiet i małżeństwa wkrótce zmieniona w irlandzkiej konstytucji?

Laura Kowalczyk

Leann and Bob Adams

W dwóch referendach sugeruje się zmianę irlandzkiej konstytucji w celu ponownego zdefiniowania pojęcia „rodziny” i roli w niej kobiet. Obywatele Irlandii wzywani są do urn 8 marca, w Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet.

Małżeństwo jest obecnie uważane za jedyny fundament rodziny w Irlandii, ale wkrótce może się to zmienić. Inne relacje uważane za „długoterminowe” również mogłyby znaleźć miejsce w konstytucji kraju.

Pary stanu wolnego, zarówno heteroseksualne, jak i homoseksualne, a także rodziny żyjące w konkubinacie lub samotni rodzice będą konstytucyjnie uznawane za tworzące rodzinę.

Nowa definicja roli kobiet

Drugie referendum również na nowo zdefiniuje miejsce kobiet w domu. Na chwilę obecną Konstytucja gwarantuje, że kobiety nie muszą pracować poza domem, jeżeli „jest to sprzeczne z ich obowiązkami w domu” – nie definiując bliżej pojęcia obowiązków.

W omawianym artykule uznano korzyść narodową, jaką niesie za sobą praca zamężnych kobiet we własnym domu, w tym opieka nad członkami rodziny.

Jeśli zmiana zostanie przyjęta, sekcja ta zostanie zmieniona w celu uznania członków rodziny, którzy ogólnie pełnią rolę opiekunów, oraz zapewnienia wsparcia państwa wszystkim Irlandczykom znajdującym się w tej sytuacji, a nie tylko kobietom.

Modernizacja Irlandii

Krytycy twierdzą, że oba referenda stworzyłyby luki prawne, w szczególności poprzez niedokładne zdefiniowanie nowych pojęć związanych z rodziną.

Partia Pracy popiera obydwa referenda, uznając je za niezbędne do rozpoznania pełnego spektrum obecnych realiów rodzinnych i pozbycia się języka o kobietach i matkach uznawanego za seksistowski i przestarzały.

Irlandzka konstytucja została uchwalona w 1937 r., kiedy kraj kierował się bardziej konserwatywnymi wartościami, opartymi na zasadach religii katolickiej.

Irlandia, długo pozostająca w tyle za swoimi europejskimi sąsiadami, niedawno unowocześniła swoje podejście do praw kobiet i mniejszości.

Do 1973 r. państwo zabraniało zamężnym kobietom pracy w służbie publicznej, de facto zmuszając je do rezygnacji w przypadku zawarcia małżeństwa i poświęcenia się obowiązkom domowym.

Dobrowolne przerwanie ciąży (aborcja) zostało zalegalizowane w przypadku wszystkich irlandzkich kobiet w 2019 r., choć do tej pory było jednym z najsurowszych w Europie, dopuszczalnym jedynie w przypadkach poważnego i bezpośredniego zagrożenia życia kobiety ciężarnej.

W 2015 roku Irlandczycy w drodze referendum zalegalizowali małżeństwa par tej samej płci.

Jednakże kwestie związane z tymi dwoma nowymi referendami cieszą się mniejszym zainteresowaniem opinii publicznej niż te dotyczące aborcji czy małżeństw homoseksualnych. Wyniki spodziewane są w sobotę rano.