O nas
Kontakt

Rosja atakuje więcej ukraińskich miast i wsi, ponieważ Ukraina twierdzi, że zestrzeliła 2 samoloty bojowe

Laura Kowalczyk

Ukrainian National guard soldiers simulate assault operations during tactical training at a shooting range in Kharkiv region, Ukraine, on Thursday, Feb. 29, 2024.

Ukraina twierdzi, że w czasie natarcia sił Kremla zestrzeliła 11 rosyjskich samolotów bojowych w niecałe dwa tygodnie.

Dowódca sił powietrznych Ukrainy Mykoła Oleszczuk twierdzi, że jego jednostki zestrzeliły w nocy dwa rosyjskie myśliwce Su-34.

Jeśli twierdzenie się potwierdzi, oznacza to, że Ukraina zestrzeliła łącznie 11 rosyjskich samolotów bojowych, w tym samolot wczesnego ostrzegania i kontroli A-50, w niecałe dwa tygodnie.

Wiadomość ta pojawia się, gdy siły rosyjskie zaciekle napierają na kolejne miasta i wsie we wschodniej i południowo-wschodniej Ukrainie, podczas gdy Moskwa próbuje wykorzystać swoją obecną przewagę w zakresie broni i żołnierzy.

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Oleksandr Syrski poinformował w mediach społecznościowych, że armia rosyjska próbuje zająć miasta i wsie Tonenke, Orłówka, Semenówka, Berdycze i Krasnohorivka we wschodnim obwodzie donieckim.

To właśnie tam ukraińscy wojskowi zapowiadali wcześniej, że po wycofaniu się wojsk ukraińskich z Awdijówki 17 lutego utworzą nową linię obrony.

Według policji w kontrolowanym w dużej mierze przez Rosję obwodzie donieckim rosyjskie rakiety trafiły w kilka budynków w Pokrowsku, ale nie pozostawiły ofiar.

Bułgaria „nigdy” nie wyśle ​​wojsk na Ukrainę

Głównym pytaniem dla władz Kijowa jest to, w jaki sposób może on odblokować dalszą pomoc wojskową ze strony swoich partnerów.

Odnosząc się do ostrej reakcji na zaproszenie francuskiego prezydenta do otwarcia drzwi dla krajów europejskich wysyłających wojska na miejsce, bułgarski premier Nikołaj Denkow podkreślił, że bułgarscy żołnierze nigdy nie zostaną wysłani na Ukrainę.

„Dopóki będę premierem, nie będziemy prowadzić rozmów ani nie będzie decyzji o wysłaniu bułgarskich żołnierzy na Ukrainę” – powiedział Denkow w parlamencie.

Dodał, że niedawna deklaracja podpisana z Ukrainą nie zawiera żadnych nowych zobowiązań wobec Bułgarii.

Sudan otrzymuje ukraińskie zboże

Podczas gdy europejscy rolnicy protestują w gniewie w związku z napływem ukraińskiego zboża na rynek UE, do Port Sudan dotarła dostawa 76 000 ton mąki pszennej podarowanej przez Ukrainę na rzecz operacji Sudanu Światowego Programu Żywnościowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (WFP) w celu awaryjnej dystrybucji żywności.

Ta rzeczowa darowizna żywnościowa będzie stanowić główną część racji żywnościowych dostarczanych przez miesiąc milionowi osób dotkniętych konfliktem w Sudanie.

Wysyłka w ramach ukraińskiej inicjatywy humanitarnej „Zboże z Ukrainy” zapoczątkowanej przez prezydenta Zełenskiego była możliwa dzięki niemieckiemu Federalnemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych, które pokryło koszty operacyjne w wysokości 15 mln euro.

Obejmuje to koszty transportu pszenicy z Ukrainy do Sudanu oraz realizację i dystrybucję na terenie kraju wśród potrzebujących.