Posunięcie Kremla otwiera możliwość postawienia zarzutów karnych wieloletniemu nadawcy.
Według rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości Rosja uznała finansowanego przez USA nadawcę Radio Wolna Europa/Radio Liberty (RFE/RL) za „organizację niepożądaną”.
Wcześniej RTL/RL był identyfikowany jako „zagraniczny agent”. Decyzja o wpisaniu go na listę jako „niepożądaną” zapadła 20 lutego, a RFE/RL było 142. podmiotem oznaczonym w ten sposób.
Ustawa o „organizacjach niepożądanych” została przyjęta przez Kreml w 2015 roku i reguluje działalność organizacji pozarządowych i innych organizacji otrzymujących finansowanie ze źródeł zagranicznych. Działa skutecznie zakazując organizacji i zostało zastosowane w odniesieniu do innych organizacji medialnych, takich jak dziennikarstwo śledcze Bellingcat i rosyjska gazeta Novaya Gazeta. Naraża to także organizację na zarzuty karne.
Prawnik Maksim Olenichev skomentował dla TylkoGliwice, że użytkownicy mogą być celem ataków po prostu udostępniając linki RFE/RL w mediach społecznościowych.
W oświadczeniu prezydent RFE/RL Stephen Capus stwierdził, że taka kategoryzacja stanowi „próbę zduszenia nas”. Zauważył, że „spowoduje to jedynie cięższą pracę RFE/RL na rzecz zapewnienia narodowi rosyjskiemu wolnego i niezależnego dziennikarstwa”.
Dziennikarka RFE/RL Alsu Kurmasheva została zatrzymana przez władze rosyjskie podczas wizyty u swojej matki w Rosji. Grozi jej do 15 lat więzienia za niezarejestrowanie się u władz rosyjskich jako „zagraniczny agent”.
RFE/RL to organizacja medialna finansowana przez rząd Stanów Zjednoczonych, która nadaje i przekazuje wiadomości do krajów Europy Wschodniej, Azji Środkowej, Kaukazu i Bliskiego Wschodu. Jest to siostrzana organizacja amerykańskiego Voice of America (VOA).