O nas
Kontakt

Rosja nasila ataki – ostrzega Zełenski, Putin ułaskawia zabójcę rosyjskiego dziennikarza

Laura Kowalczyk

Rosja nasila ataki – ostrzega Zełenski, Putin ułaskawia zabójcę rosyjskiego dziennikarza

Najnowsze wydarzenia z wojny na Ukrainie.

Rosjanie nasilają ataki we wschodniej Ukrainie, ostrzega Zełenski

We wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że armia ukraińska stoi w obliczu „wzrostu liczby ataków” ze strony Rosji na wschodzie kraju, szczególnie w okolicach spornego miasta Awdijówka.

Siły Moskwy od miesiąca próbują otoczyć przemysłowe miasto, które stało się jednym z ognisk konfliktu.

„Armia zgłosiła wzrost liczby ataków wroga” – poinformował ukraiński prezydent na swoim kanale Telegram, powołując się na rejony Awdijówki, Kupiańska i Doniecka na wschodzie.

Wołodymyr Zełenski oświadczył, że jego żołnierze „utrzymują pozycje”, a także prowadzą „ofensywy”.

Ukraiński żołnierz strzela podczas bitwy w Awdijiwce w obwodzie donieckim na Ukrainie.
Ukraiński żołnierz strzela podczas bitwy w Awdijiwce w obwodzie donieckim na Ukrainie.

Putin ułaskawia wspólnika w morderstwie rosyjskiego dziennikarza

Siergiej Khadzhikurbanov, były rosyjski funkcjonariusz policji skazany na 20 lat więzienia za udział w morderstwie rosyjskiej dziennikarki Anny Politkowskiej w 2006 roku, został ułaskawiony przez Władimira Putina za przyłączenie się do rosyjskich sił na Ukrainie, powiedział we wtorek AFP jego prawnik.

„Właśnie dowiedziałem się od jego rodziny, że od początku specjalnej operacji wojskowej (…) zaproponowano mu kontrakt. Tak też zrobił, a po wygaśnięciu kontraktu dekretem prezydenta ułaskawiono go” – powiedział prawnik Aleksiej Michałczyka, używając popularnego w Rosji eufemizmu na określenie ofensywy przeciwko Ukrainie rozpoczętej w lutym 2022 r.

Według niego jego klient miał odbywać karę do 2030 roku, ale zaproponowano mu kontrakt w zamian za ułaskawienie ze względu na jego wcześniejsze doświadczenia w rosyjskiej jednostce specjalnej.

Dziesiątki tysięcy rosyjskich jeńców podpisało takie kontrakty z armią lub formacjami paramilitarnymi, takimi jak Wagner.

Na tym zdjęciu z akt z 7 października 2009 roku kobieta składa kwiaty przed portretem zamordowanej rosyjskiej dziennikarki Anny Politkowskiej w Moskwie.
Na tym zdjęciu z akt z 7 października 2009 roku kobieta składa kwiaty przed portretem zamordowanej rosyjskiej dziennikarki Anny Politkowskiej w Moskwie.

Ukraiński poseł zatrzymany w związku z rzekomą zdradą stanu

Sąd w Kijowie tymczasowo aresztował Oleksandra Dubińskiego, ukraińskiego posła oskarżonego o zdradę stanu w imieniu Rosji – ogłosiło we wtorek Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze (DBR).

Rozprawa rozpoczęła się w poniedziałek wieczorem i na wniosek prokuratorów odbyła się za zamkniętymi drzwiami.

Jak podają ukraińskie media, zarządzono zatrzymanie w środku nocy.

Dubinsky (42 l.) potwierdził w Telegramie, że pozostanie w areszcie przez co najmniej dwa miesiące i uważa, że ​​jest ofiarą prześladowań ze względu na swoje poglądy. „Nowy rok więzienia za krytykę rządu” – powiedział.

DBR oskarża niezwykle kontrowersyjnego posła o przynależność do „grupy przestępczej” działającej „na zlecenie rosyjskich służb specjalnych” w celu „dyskredytowania wizerunku Ukrainy na arenie międzynarodowej”.

Według komunikatu prasowego DBR Rosja wydała „co najmniej 9,3 mln euro na finansowanie tej grupy, której misją było w szczególności «pogorszenie» stosunków Kijowa z sojuszniczym Waszyngtonem i «spowolnienie» planów przystąpienia tego kraju do Unii Europejskiej i NATO .

Rolą posła, byłego dziennikarza oskarżanego w przeszłości o korupcję, było zorganizowanie w tym celu kampanii medialnej – stwierdził DBR.

Ukraińcom grozi zima w zniszczonych domach, pod groźbą nalotów

Miliony cywilów na Ukrainie stoją w obliczu coraz bardziej niepewnej i niebezpiecznej przyszłości w związku z nadejściem warunków zimowych, ostrzegła Norweska Rada ds. Uchodźców (NRC).

„Niegdyś kwitnącym społecznościom grozi rozpad w wyniku coraz bardziej przedłużającego się konfliktu”, który trwał ponad 600 dni – dodał.

Organizacja pozarządowa stwierdziła, że ​​„nieustępliwy ostrzał” pozostawił w ruinie lub złym stanie około 1,4 miliona domów na wschodzie i południu Ukrainy.

Tysiące rodzin zostało zmuszonych do ucieczki lub schronienia się w zniszczonych budynkach pozbawionych podstawowych usług – dodała.

W miarę spadku temperatur i rosnącej presji na usługi publiczne NRC oszacowało, że co najmniej 2,5 miliona ludzi potrzebuje niezbędnej pomocy humanitarnej, aby przetrwać zimę. Stwierdzono, że miliony ludzi pozostają poza zasięgiem pomocy na obszarach kontrolowanych przez Rosję.

„Miliony rodzin stoją tutaj w obliczu narastającego zimowego koszmaru” – wyjaśnił Jan Egeland, Sekretarz Generalny NRC, podczas wizyty na Ukrainie w tym tygodniu. „Fizyczne skutki bombardowań z powietrza można zobaczyć we wszystkich miastach, które odwiedziłem. Równie uderzający jest wpływ psychiczny na tych, którzy pozostają pod wpływem tego stale obecnego zagrożenia. Ludzie opowiadali mi o horrorze obserwowania, jak ich społeczności przekształcają się w miejsca zniszczenia lub pola bitew.

„Chociaż w niektórych częściach kraju pojawiają się przebłyski stabilności, krajobraz humanitarny na wschodzie i południu pozostaje ponury i charakteryzuje się nieustannymi działaniami wojennymi i walkami na liniach frontu. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni przyszłością tych milionów, które już są zależne od wsparcia, biorąc pod uwagę, że zima ledwo się zaczęła”.

Ciężkie walki wokół Awdijówki – mówi Ukraina

W zniszczonym mieście Awdijwka na wschodzie Ukrainy toczą się intensywne walki, gdy Moskwa próbuje napierać swoje siły do ​​przodu – poinformowała w poniedziałek armia ukraińska.

Dodali, że Rosja poniosła ciężkie straty wokół miasta i wzmaga bombardowania powietrzne.

Siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki na innych obszarach 1000-kilometrowej linii frontu – twierdzi również armia ukraińska.

PLIK – Ukraiński żołnierz patrzy na linię frontu w pobliżu Bachmuta, obwód doniecki, Ukraina, niedziela, 5 marca 2023 r.
PLIK – Ukraiński żołnierz patrzy na linię frontu w pobliżu Bachmuta, obwód doniecki, Ukraina, niedziela, 5 marca 2023 r.

Ponieważ Ukraina osiągała jedynie stopniowe zyski na wschodzie i południu, w październiku Moskwa przypuściła atak na Awdijewkę – około 20 km od okupowanego przez Rosję Doniecka.

Na początku tego miesiąca Instytut Studiów Wojennych stwierdził, że siły rosyjskie prawdopodobnie przygotowują się na kolejną falę wysoce wyniszczających ataków naziemnych dowodzonych przez piechotę na pozycje ukraińskie w tym rejonie.

Rosyjscy wysłannicy ONZ ostro reagują na zachodnią krytykę wojny na Ukrainie

W poniedziałek kraje zachodnie wielokrotnie wzywały Moskwę do zakończenia wojny na Ukrainie i wewnętrznych represji wobec głosów dysydentów, w związku z regularnym przeglądem Rosji przez najwyższy organ ONZ zajmujący się prawami człowieka.

Delegacja z Moskwy pod przewodnictwem sekretarza stanu i wiceministra sprawiedliwości Andrieja Łoginowa broniła „specjalnej operacji wojskowej” Rosji na Ukrainie, twierdząc, że „nie ma ona żadnego związku z przedmiotem” omawianym w recenzji.

Powiedział także, że Rosja ma prawo zapewnić prawo i porządek poprzez ograniczenie niektórych form protestów lub głosów, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu wewnętrznemu.

Poniedziałkowe przesłuchanie w Genewie było częścią ćwiczenia zwanego powszechnym okresowym przeglądem sytuacji (UPR), z którym wszystkie państwa członkowskie ONZ spotykają się mniej więcej co pięć lat w Radzie Praw Człowieka.

Państwa zachodnie podczas poniedziałkowej sesji potępiły deportację ukraińskich dzieci, represje stosowane przez Rosję wobec społeczeństwa obywatelskiego oraz aresztowania obrońców praw, w tym Aleksieja Nawalnego i Władimira Kara-Murzy. Potępili także Rosję za ograniczanie praw osób LGBTQI i protestujących przeciwko wojnie.

„Od czego zacząć? Od ostatniego UPR represje Rosji we własnym kraju nasiliły się, umożliwiając jej ucisk za granicą – zwłaszcza ciągłe okrucieństwa na Ukrainie” – powiedział ambasador Wielkiej Brytanii w Genewie.

Ukraińscy piloci przeszkolili się na F-16 w przyszłym roku

Armia ukraińska będzie mogła szkolić swoich pilotów do obsługi myśliwców F-16 od początku 2024 roku w Rumunii, gdzie w poniedziałek zainaugurowano centrum szkoleniowe.

Według rzecznika armii holenderskiej, która dostarcza samoloty, program „najprawdopodobniej” rozpocznie się na początku przyszłego roku.

Ukraina – desperacko chcąc użyć odrzutowców na froncie przeciwko Rosji – z radością przyjęła otwarcie centrum u swojego sąsiada.

„To konkretny i znaczący wkład w koalicję powietrzną” – skomentował X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zgodnie z porozumieniem pomiędzy sojusznikami z NATO Holandią i Rumunią pierwszych pięć samolotów przybyło w zeszłym tygodniu. Łącznie dostarczonych zostanie od 12 do 18 samolotów F-16.

PLIK – Myśliwiec F16 rumuńskich sił powietrznych leci podczas parady z okazji Dnia Narodowego w Bukareszcie, Rumunia, czwartek, 1 grudnia 2016 r.
PLIK – Myśliwiec F16 rumuńskich sił powietrznych leci podczas parady z okazji Dnia Narodowego w Bukareszcie, Rumunia, czwartek, 1 grudnia 2016 r.

Przy wsparciu Stanów Zjednoczonych, które produkują ten wojskowy odrzutowiec, Dania i Holandia obiecały w sierpniu dostarczyć do 61 samolotów po przeszkoleniu ukraińskich pilotów.

W ośrodku szkoleni będą także rumuńscy piloci, a szkolenie i konserwację samolotów będzie wspierał amerykański gigant zbrojeniowy Lockheed Martin.

W obliczu niemal codziennych rosyjskich ataków na całym swoim terytorium Kijów od kilku miesięcy zwraca się do zachodnich sojuszników o wzmocnienie obrony powietrznej.