W ostatnich dniach, po stopniowym narastaniu przez kilka miesięcy, w ostatnich dniach nastąpił gwałtowny wzrost liczby osób ubiegających się o azyl przybywających na przejścia graniczne w południowo-wschodniej Finlandii.
Rosja stosuje taktykę „wojny hybrydowej”, aby wypychać migrantów przez granicę fińską, budząc obawy, że Kreml może rozpocząć wysiłki na większą skalę, aby wywrzeć presję na najdłuższą granicę UE z Rosją oraz na nową wschodnią flankę NATO.
Fińska Straż Graniczna twierdzi, że w ostatnich miesiącach wzrosła liczba osób przekraczających granicę z Rosji do południowo-wschodniej Finlandii bez odpowiednich dokumentów – w większości bez wiz.
„Kwota jest wyższa niż zwykle” – podała Straż Graniczna w komunikacie prasowym, odnotowując, że osoby, które przedostały się do kraju nordyckiego tą drogą, złożyły wnioski o azyl.
Chociaż ogólne liczby są nadal niskie, nadal oznacza to gwałtowny wzrost w stosunkowo krótkim czasie. Od końca sierpnia do weekendu przybyło około 91 osób, w poniedziałek Straż Graniczna podała, że przybyło o 39 więcej osób, a fińskie media podały, że w poniedziałek na jedno konkretne przejście graniczne przybyło ponad 50 osób, wiele z nich na nowiutkich rowerach.
Straż Graniczna twierdzi, że migranci to głównie Irakijczycy, Syryjczycy, Turcy i Somalijczycy.
Wcześniej władze rosyjskie nie zezwalały nikomu na wjazd na fińskie przejścia graniczne, jeśli nie posiadał on odpowiednich dokumentów lub wizy, ale teraz taktyka się zmieniła.
„W ostatnich miesiącach działania władz rosyjskich, przynajmniej na granicy z południowo-wschodnią Finlandią, zmieniły się w taki sposób, że inaczej niż dotychczas zezwalały na podróż pomimo braku dokumentów” – podała Straż Graniczna.
Fiński minister obrony Antti Häkkänen oskarżył Rosję o celowe sprowadzanie migrantów do strefy przygranicznej w ramach „wojny hybrydowej” i zapowiedział, że poinformuje Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga i UE o sytuacji.
Poprzednia rosyjska taktyka wykorzystująca migrantów
Władze fińskie były świadome, że Rosja może wysłać więcej migrantów przez swoją najdłuższą granicę lądową z UE w ramach taktyki hybrydowej mającej na celu przytłoczenie Finów – taktyki, którą Moskwa próbowała już wcześniej.
W styczniu i lutym 2016 r. na arktyczny posterunek graniczny między Finlandią a Rosją przybyło prawie 1000 migrantów. Fińscy urzędnicy uważają, że władze rosyjskie ułatwiły przybycie na północ, zapewniając transport autobusowy i zakwaterowanie w hotelu w drodze na północ, a ludzie otrzymali instrukcje dotyczące ubiegania się o azyl po przekroczeniu granicy.
Wydarzenie to zostało powszechnie uznane za pierwszy i jak dotąd najskuteczniejszy atak hybrydowy tego typu Rosji na państwo członkowskie UE – chociaż fińscy urzędnicy i politycy wzbraniali się wówczas przed nazwaniem go w ten sposób.
Analitycy mówią TylkoGliwice, że była to prawdopodobnie operacja „weryfikacji koncepcji”, pokazująca, że Rosja może zainicjować napływ migrantów, a następnie według własnego uznania ponownie go zamknąć.
Premier Finlandii Petteriego Orpo twierdzi, że sprawę „należy potraktować poważnie”, a jego rząd planuje ogłosić nowe ograniczenia na granicy.
Dostępne dla nich środki obejmują dalsze ograniczenia ruchu granicznego lub całkowite zamknięcie punktów granicznych. Rząd mógłby także podjąć decyzję o scentralizowaniu wszystkich wniosków o azyl na jednym konkretnym przejściu granicznym.
„Rząd zapewni bezpieczeństwo granic Finlandii w każdej sytuacji” – powiedział Minister Spraw Wewnętrznych Mari Rantanen ze skrajnie prawicowej Partii Finów. „W razie potrzeby rząd jest gotowy skorzystać ze wszystkich swoich uprawnień wynikających z prawa w sytuacjach poważnie zagrażających bezpieczeństwu granic”.
Istnieją już plany budowy wzdłuż granicy 200-kilometrowego ogrodzenia wyposażonego w ulepszony sprzęt do nadzoru elektronicznego, ale jak dotąd ukończono jedynie mniejsze części.
„Wydaje się, że umożliwiają to władze rosyjskie, ponieważ procedura odbiega od praktyk uzgodnionych na granicy” – powiedział dziennikarzom Orpo we wtorek w Helsinkach.
Premier nie przejmował się jednak tym, czy można to zakwalifikować jako przypadek wpływu hybrydowego.
„Nie mamy informacji, czy przybyszów zachęcano do udania się na granicę, ale jasne jest, że udziela się im pomocy. Byli eskortowani i transportowani” – powiedział.