O nas
Kontakt

Rosja żąda oddalenia sprawy o ludobójstwo na Ukrainie przez Sąd Najwyższy ONZ

Laura Kowalczyk

Rosja żąda oddalenia sprawy o ludobójstwo na Ukrainie przez Sąd Najwyższy ONZ

W poniedziałek rosyjscy prawnicy powiedzieli sędziom Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, że ukraińska sprawa dotycząca nadużycia przez Moskwę Konwencji o ludobójstwie w celu usprawiedliwienia swojej inwazji w zeszłym roku stanowi „nadużycie procesu”.

W poniedziałek wznowiono batalię prawną Ukrainy z Rosją w związku z naruszeniami Konwencji o ludobójstwie z 1948 r., a obrońca przeciwnika zażądał wyrzucenia sprawy z Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS).

Lider moskiewskiego zespołu prawnego przy MTS Giennadij Kuzmin powiedział 15-osobowemu panelowi sędziowskiemu, że sprawa Kijowa, która ma na celu powstrzymanie inwazji, „jest beznadziejnie wadliwa i sprzeczna z wieloletnim orzecznictwem tego sądu”.

Dodał, że złożenie przez powoda skargi stanowi „oczywiste lekceważenie prawidłowego wymiaru sprawiedliwości i nadużycie procesu”.

W sprawie Kijowa, wniesionej wkrótce po inwazji Rosji na Ukrainę, argumentuje się, że atak z 2022 r. opierał się na fałszywych twierdzeniach o aktach ludobójstwa w obwodach ługańskim i donieckim we wschodniej części kraju oraz że Moskwa planowała akty ludobójcze w rozdartym wojną państwie. naród.

Jednak przeciwni prawnicy upierają się, że MTS nie ma jurysdykcji i że konwencja o ludobójstwie nie może być wykorzystywana do regulowania użycia siły przez narody.

Zespół prawny Ukrainy ma udzielić odpowiedzi we wtorek i oczekuje się, że wezwie sędziów do bezzwłocznego zorganizowania przesłuchań w sprawie istoty jej twierdzeń.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości: pole bitwy prawnej Ukrainy i Rosji

Ukraina wniosła sprawę do sądu w Hadze na podstawie Konwencji o ludobójstwie z 1948 r., ratyfikowanej zarówno przez Moskwę, jak i Kijów.

W tymczasowym orzeczeniu z marca 2022 r. sąd nakazał Rosji zaprzestanie działań wojennych na Ukrainie. Jest to prawnie wiążąca decyzja, którą Moskwa zlekceważyła, kontynuując niszczycielskie ataki na sąsiedni kraj.

W bezprecedensowym pokazie międzynarodowego wsparcia dla Kijowa 32 sojuszników Ukrainy, w tym Kanada, Australia i wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej z wyjątkiem Węgier, również złożą w środę oświadczenia popierające argumenty prawne Kijowa. Stany Zjednoczone poprosiły o przedstawienie argumentów prawnych w imieniu Ukrainy, ale sędziowie Trybunału ONZ odrzucili wniosek USA ze względów technicznych.

Panel sędziów międzynarodowych przy Trybunale prawdopodobnie zajmie tygodnie lub miesiące ustalenie, czy sprawa może być kontynuowana. Jeśli tak się stanie, ostateczne orzeczenie prawdopodobnie zapadnie za kilka lat.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości rozpatruje spory między narodami w kwestiach prawnych, w przeciwieństwie do Międzynarodowego Trybunału Karnego, również z siedzibą w Hadze, który obarcza osoby odpowiedzialnością karną za przestępstwa, w tym zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.

MTK wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina za zbrodnie wojenne, oskarżając go o odpowiedzialność za uprowadzenia ukraińskich dzieci.