O nas
Kontakt

Rosnące płace w Wielkiej Brytanii pogłębiają problemy inflacyjne Banku Anglii

Laura Kowalczyk

Rosnące płace w Wielkiej Brytanii pogłębiają problemy inflacyjne Banku Anglii

Według oficjalnych danych, przychody po wyłączeniu premii były o 7,7% wyższe niż rok wcześniej w okresie lipiec-wrzesień.

Według danych Urzędu Statystyk Narodowych (ONS) wzrost płac w Wielkiej Brytanii spadł w ciągu trzech miesięcy poprzedzających wrzesień, ale utrzymał się na poziomie bliskim rekordu.

Dochód poza premiami (wynagrodzenie regularne) był o 7,7% wyższy niż rok wcześniej w trzecim kwartale (III kw.), co oznacza nieznaczne spowolnienie wzrostu wynagrodzeń regularnych z 7,8% w roku poprzednim Raport ONS, najwyższy od rozpoczęcia gromadzenia danych w 2001 roku .

Roczny wzrost wynagrodzeń ogółem (z premiami) spowolnił do 7,9% z 8,2% w tym samym okresie.

Po uwzględnieniu inflacji wynagrodzenie ogółem wzrosło o 1,4%, a wynagrodzenie zasadnicze o 1,3% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.

„Biorąc pod uwagę, że w zeszłym miesiącu inflacja miała znacznie spowolnić, oznacza to, że najgorszy kryzys związany z kosztami życia może już za nami”, powiedział Danni Hewson, dyrektor ds. analiz finansowych w AJ Bell.

Największą stałą roczną stopę wzrostu na poziomie 9,4% odnotował sektor finansów i usług biznesowych, a za nim plasował się sektor produkcyjny – 7,7%.

Kiedy dobra wiadomość okazuje się zła

Bank Anglii (BoE) monitoruje dynamikę płac, oceniając stopień presji inflacyjnej, która utrzymuje się w brytyjskiej gospodarce po 14-krotnym podniesieniu stóp procentowych w okresie od grudnia 2021 r. do sierpnia br. Od tego czasu utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Wysokie tempo wzrostu dochodów może przełożyć się na wzrost konsumpcji krajowej. Z jednej strony przyczynia się to do wzrostu PKB, z drugiej zaś wyjątkowy wzrost konsumpcji mógłby jeszcze bardziej podnieść inflację, eliminując tym samym nadzieję, że BoE zakończył zacieśnianie polityki pieniężnej, która w ostatnich miesiącach ograniczyła inwestycje, ciągnąc w ten sposób gospodarkę w dół. .

„To (wzrost płac) pozostaje historycznie wysokie i będzie niewygodną lekturą dla członków RPP (komitetu polityki pieniężnej Banku Anglii) na ich następnym posiedzeniu w grudniu” – powiedział Hewson.

„Jeśli gospodarstwa domowe poczują się pewniej i będą miały nieco więcej przestrzeni fiskalnej, prawdopodobnie wydadzą te pieniądze, co może okazać się inflacyjne”.

Inne wskaźniki powiązane z brytyjskim rynkiem pracy wskazują na ochłodzenie się ciepła inflacyjnego w ostatnich miesiącach, a nowe dane pokazały, że spadek liczby wolnych miejsc pracy również może wspierać to nastroje.

Rynek pracy „postępuje”

Liczba wakatów spadła po raz szesnasty z rzędu. W okresie trzech miesięcy poprzedzających październik szacowana liczba wakatów wyniosła 957 000, co oznacza spadek o 58 000 w okresie od maja do lipca 2023 r. Jest to najniższy poziom od kwietnia do czerwca. okres w 2021 r.

Według ONS sektor przemysłowy odnotowuje największy roczny spadek liczby wolnych miejsc pracy – o 35 000 w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Najnowsze dane z rynku pracy sugerują, że bezrobocie utrzymuje się na niezmienionym poziomie 4,2%.

„Opublikowane dane wskazują, że brytyjski rynek pracy radzi sobie dobrze pomimo trudnych warunków gospodarczych” – stwierdził Hewson. „Liczba wakatów spadła jeszcze bardziej, ale jeśli przedsiębiorstwa mają wykorzystać swój potencjał, nadal pozostaje ponad 950 000 stanowisk do obsadzenia”.

„Rynek pracy pozostaje bardzo napięty, a firmy w dalszym ciągu mają trudności z zatrudnieniem potrzebnych osób” – dodała Alexandra Hall-Chen, doradca ds. polityki w Instytucie Dyrektorów.

„Chociaż istnieje pewna niepewność co do dokładności opublikowanych danych, inne wskaźniki również sugerują, że rynek pracy stopniowo się ochładza, a nie załamuje” – powiedział Jake Finney, ekonomista PwC UK.

Funt szterling umocnił się wobec dolara amerykańskiego po publikacji danych ONS.