W tym tygodniu we Włoszech temperatury wyniosą 42–44°C.
Fale upałów na Cyprze i w Grecji spowodowały śmierć wielu osób, a Türkiye walczy z pożarami, gdy temperatura wzrosła powyżej 40 stopni Celsjusza.
W niektórych częściach południowej Europy panowały rekordowe temperatury po nawiewaniu ciepłego powietrza z Afryki Północnej, a kolejne dopiero nadejdą.
Wydano ostrzeżenia, ponieważ dla niektórych upał przyniósł śmiertelne skutki, powodując zamknięcie szkół i atrakcji turystycznych.
Meteorolodzy twierdzą, że może to być zapowiedź ekstremalnych zjawisk pogodowych, które wystąpią tego lata.
Fale upałów w Grecji stają się zabójcze dla turystów
Pierwsza fala upałów tego lata w Grecji spowodowała zamknięcie starożytnego Akropolu dla turystów, zamknięcie szkół i stacjonowanie lekarzy w całych Atenach. Meteorolodzy twierdzą, że ten okres wysokich temperatur „przejdzie do historii” i może być oznaką nadchodzących wydarzeń tego lata w kraju.
Co najmniej pięciu turystów, w tym brytyjski lekarz i dziennikarz telewizyjny Michael Mosley, zmarło w Grecji w ciągu ostatnich kilku tygodni.
Według doniesień lokalnych mediów zaginiony amerykański turysta został znaleziony martwy na plaży na małej wyspie na zachód od Korfu. W sobotę na wschodniej greckiej wyspie Samos znaleziono zwłoki holenderskiego turysty. To tylko najnowszy z serii przypadków, w których odwiedzający zniknęli lub zachorowali po wyruszeniu na wędrówki w ekstremalnym upale.
Według strony internetowej Ateńskiego Obserwatorium Narodowego w zeszłym tygodniu temperatura w niektórych częściach kraju wzrosła powyżej 40°C, na Krecie osiągnęła 44,5°C, a na półwyspie Peloponez 43,9°C – podaje strona internetowa Ateńskiego Obserwatorium Narodowego. W Atenach temperatura osiągnęła 42 stopnie Celsjusza po wydaniu ostrzeżeń zdrowotnych.
Najdłuższą w historii falę upałów w Grecji odnotowano w zeszłym roku w lipcu, kiedy wysokie temperatury utrzymywały się przez 16 dni. Akropol był również zmuszony zamknąć się dla turystów w okresie niespotykanych dotąd ekstremalnych upałów.
Według części ekspertów fale upałów w kraju pojawiają się coraz wcześniej. Meteorolog Panos Giannopoulos powiedział greckiej telewizji państwowej ERT, że w XX wieku „nigdy nie mieliśmy fali upałów przed 19 czerwca. W XXI wieku mieliśmy ich kilka, ale żadnego przed 15 czerwca”.
Wysokie upały zaczęły już ustępować w całym kraju, powracając do średniej o tej porze roku wynoszącej około 31–33°C.
Włochy szykują się do pieczenia podczas pierwszej fali upałów tego lata
Włochy przeżywają obecnie pierwszą dużą falę upałów tego lata, a afrykański antycyklon podnosi temperaturę aż do 40 stopni Celsjusza.
To o 10°C więcej niż średnia sezonowa, twierdzi Antonio Sanò, założyciel serwisu pogodowego ilmeteo.it.
Do końca tygodnia termometry wskażą 39-40°C w Rzymie, Neapolu i Florencji, natomiast w śródlądowych częściach Sardynii i Sycylii wyniosą 42-44°C.
Dwie osoby nie żyją na Cyprze w wyniku udaru cieplnego spowodowanego gwałtownym wzrostem temperatur
Trwająca tydzień fala upałów upiekła także Cypr, a urzędnicy ds. zdrowia poinformowali w niedzielę, że druga starsza osoba zmarła w wyniku udaru cieplnego. Według doniesień lokalnych mediów co najmniej trzech kolejnych starszych pacjentów jest w poważnym stanie, a szpitale borykają się z wieloma przypadkami wyczerpania cieplnego.
W piątek w kraju ogłoszono pierwszy czerwony alert w tym sezonie, gdy w niektórych obszarach temperatura osiągnęła 45–10°C powyżej średniej dla tej pory roku, ustanawiając rekord najgorętszego czerwcowego dnia w historii. Inspekcja Departamentu Pracy wstrzymała również ciężkie i umiarkowane prace na świeżym powietrzu ze względu na upał.
Zajęcia również dla małych dzieci zostały skrócone po krytyce dotyczącej braku systemów chłodzenia w szkołach.
Temperatury na śródziemnomorskiej wyspie przez cały tydzień przekraczały 40 stopni Celsjusza. Cypr również cierpi z powodu braku opadów, a wydział meteorologiczny kraju poinformował lokalne media, że rok 2024 był jak dotąd 10. najbardziej suchym od 123 lat.
W rezultacie strażacy walczą z pożarami, a silny wiatr utrudnia ich wysiłki na górzystym obszarze na południowy zachód od stolicy Nikozji. Spłonęło ponad 3,2 kilometra kwadratowego lasu.
Dwie społeczności w dystrykcie Pafos zostały ewakuowane w zeszłym tygodniu, gdy pożar lasu zagroził ich domom. W gaszeniu pożaru brały udział samoloty z Grecji i Jordanii.
Türkiye dotknięte ekstremalnymi temperaturami i pożarami
Temperatury w Turcji w zeszłym tygodniu były o około 8–12 stopni Celsjusza wyższe niż średnia w sezonie. W wielu miastach maksymalne temperatury sięgały 40 stopni Celsjusza i więcej.
W Stambule wydano ostrzeżenia dla grup bezbronnych, takich jak osoby starsze, chore, kobiety w ciąży i dzieci, przed długotrwałą ekspozycją na słońce. Wysoki poziom wilgotności również stanowił wyzwanie dla osób próbujących się ochłodzić.
Pożary były również problemem podczas upałów, a strażacy walczyli o ich opanowanie za pomocą samolotów, helikopterów i innych maszyn.
W piątek pożary lasów dotknęły w sumie siedem prowincji w całej Turcji, choć większość z nich udało się opanować przed końcem dnia.
Najgorsze upały już minęły, a temperatury oscylują wokół 30°C.
Dlaczego w południowo-wschodniej Europie jest tak gorąco?
Za tę niezwykle początkową czerwcową falę upałów odpowiadają wiatry niosące ciepło i pył do wschodniej części Morza Śródziemnego z Afryki Północnej. Z analizy przeprowadzonej przez organizację non-profit Climate Central wynika, że prawdopodobieństwo wystąpienia ekstremalnych upałów było pięciokrotnie większe w wyniku zmiany klimatu, a co najmniej 290 milionów ludzi cierpi z powodu niezwykle gorących warunków.
Z analizy przeprowadzonej przez unijną usługę Copernicus Climate Change Service (C3S) wynika, że Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie.
Okresy ekstremalnych upałów mają również duży wpływ na zdrowie. Wspólny raport Światowej Organizacji Meteorologicznej ONZ i C3S opublikowany na początku tego roku wykazał, że w ciągu ostatnich 20 lat w Europie liczba zgonów spowodowanych falami upałów wzrosła o 30%.
Temperatury w pozostałej części lata raczej nie spadną. Unijna służba ds. zmian klimatycznych programu Copernicus (C3S) podała w swojej sezonowej prognozie, że temperatury w lipcu, sierpniu i wrześniu będą prawdopodobnie wyższe od średniej.
„Druga część europejskiego lata będzie prawdopodobnie wszędzie cieplejsza niż przeciętnie (z ponadprzeciętną szansą przekroczenia 80 percentyla klimatologicznego w ujęciu sezonowym), bardziej sucha niż przeciętnie na południu i bardziej wilgotna niż średnia na dalekiej północy, – powiedział C3S.