O nas
Kontakt

Rosyjska grupa najemników werbuje kobiety do walki na Ukrainie – brytyjskie Ministerstwo Obrony

Laura Kowalczyk

Rosyjska grupa najemników werbuje kobiety do walki na Ukrainie – brytyjskie Ministerstwo Obrony

Jak dotąd kobiety rzadko brały udział w walkach na pierwszej linii frontu wojny na Ukrainie.

Według brytyjskiego Ministerstwa Obrony (MON) rosyjska grupa najemników próbuje werbować kobiety do ról bojowych na Ukrainie.

Na poniedziałkowej codziennej odprawie wywiadowczej Ministerstwo Obrony poinformowało, że Redut – prywatna firma wojskowa wspierana przez państwo – apeluje, aby kobiety pracowały jako snajperzy i operatorzy dronów w batalionie Borz.

Redut – wcześniej znany jako Tarcza – ma powiązania z GRU, rosyjską agencją wywiadu zagranicznego.

Wchodzi w skład grupy sił najemnych chroniących działalność handlową rosyjskich firm i jest rozmieszczona na Ukrainie od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę w 2022 roku.

Według doniesień Redut, złożony z byłych rosyjskich sił specjalnych i członków grupy najemników Wagnera, był zamieszany w spisek mający na celu zamach na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na początku wojny.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony zacytowało wypowiedź ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu, który powiedział, że na Ukrainie rozmieszczonych jest obecnie 1100 kobiet, pełniących głównie funkcje wsparcia medycznego i gastronomii.

Szacuje się, że liczba ta odpowiada 0,3% sił zbrojnych Rosji.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony stwierdziło, że „nie jest jasne”, czy szersze rosyjskie siły obronne pójdą w jego ślady i sprowadzą więcej kobiet do ról bojowych.

Siły rosyjskie prawdopodobnie poniosły ciężkie straty w ciągu 20 miesięcy zaciętych działań wojennych na Ukrainie i mogą teraz szukać nowych sposobów na zwiększenie liczebności żołnierzy.

Na przestrzeni dziejów kobiety odgrywały różnorodne role w czasie wojny, często wnosząc znaczący wkład w wysiłki wojenne – pomimo napotykania barier społecznych i kulturowych.

Jak dotąd kobiety pełniły na Ukrainie niewiele ról bojowych na froncie, chociaż istnieje silna tradycja, że ​​kobiety-snajperzy i inne oddziały bojowe służyły w siłach radzieckich podczas drugiej wojny światowej, twierdzi brytyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości.

Według Insider, podczas pierwszej rosyjskiej ofensywy w Kijowie na początku wojny Redut poniósł ciężkie straty, sięgające 90% swoich sił bojowych.

Pozostałym zaoferowano kontrakty z konwencjonalną armią Rosji, co umożliwiło rosyjskiemu Ministerstwu Obrony skuteczną odbudowę i kontrolę nad siłami.