O nas
Kontakt

Rosyjska sonda kosmiczna Łuna-25 rozbiła się na Księżycu po wkroczeniu na niekontrolowaną orbitę

Laura Kowalczyk

Rosyjska sonda kosmiczna Łuna-25 rozbiła się na Księżycu po wkroczeniu na niekontrolowaną orbitę

Roscosmos powiedział, że stracił kontakt ze statkiem kosmicznym w sobotę po tym, jak wpadł w kłopoty podczas przygotowań do lądowania na orbicie Księżyca.

Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos poinformowała, że ​​rosyjski lądownik-robot, statek kosmiczny Łuna-25, rozbił się na Księżycu po tym, jak wleciał na niekontrolowaną orbitę.

„Aparat przemieścił się na nieprzewidywalną orbitę i przestał istnieć w wyniku zderzenia z powierzchnią Księżyca” – czytamy w oświadczeniu agencji.

Roscosmos powiedział, że stracił kontakt ze statkiem kosmicznym w sobotę po tym, jak wpadł w kłopoty podczas przygotowań do orbity przed lądowaniem po zgłoszeniu „nienormalnej sytuacji”, którą analizowali jego specjaliści.

Bezzałogowy statek kosmiczny miał jako pierwszy wylądować na południowym biegunie Księżyca, obszarze, w którym według naukowców mogą znajdować się ważne rezerwy zamarzniętej wody i cennych pierwiastków. Miał wylądować w poniedziałek.

Luna-25 ścigała się z rywalizującym indyjskim statkiem kosmicznym Chandrayaan-3, aby jako pierwsza dotrzeć do bieguna południowego. Obie miały dotrzeć na Księżyc między 21 a 23 sierpnia.

„Podczas operacji na pokładzie automatycznej stacji wystąpiła nienormalna sytuacja, która nie pozwoliła na wykonanie manewru z określonymi parametrami” – poinformował Roskosmos w poście w Telegramie.

„Łuna-25 wykazała ważny postęp”

Witalij Jegorow, rosyjski analityk kosmiczny, powiedział, że pomimo katastrofy misja odniosła pewne sukcesy.

„Łuna 25 wykazała znaczny postęp. Poleciała w kierunku Księżyca, przeprowadziła korektę orbity i przetestowała pokładową elektronikę i narzędzia naukowe” – powiedział AP.

„Udało się nawet zebrać drobne dane naukowe podczas lotu iz orbity księżycowej. Wysłano też zdjęcia Księżyca. Rosyjska kosmonautyka nie była wcześniej na takim poziomie. Ale potem jakoś wystąpił błąd”.

Luna 25 wykazała istotne postępy. Poleciał w kierunku Księżyca, przeprowadził korektę orbity i przetestował pokładową elektronikę i narzędzia naukowe.

Witalij Jegorow

Rosyjski analityk kosmiczny

Misja księżycowa była pierwszą misją Rosji od 1976 roku, kiedy była ona częścią Związku Radzieckiego. Tylko trzem rządom udało się pomyślnie wylądować na Księżycu: Związek Radziecki, Stany Zjednoczone i Chiny.

Roskosmos powiedział, że chce pokazać, że Rosja „jest państwem zdolnym do dostarczenia ładunku na Księżyc” i „zapewnić Rosji gwarantowany dostęp do powierzchni Księżyca”.

Jegorow powiedział, że Roscosmos potrzebuje doświadczenia z lądowania na Księżycu.

„Nie będzie mógł rozmawiać z Chinami na równych warunkach, ponieważ Chiny mają już na swoim koncie trzy udane lądowania na Księżycu, podczas gdy Roskosmos żadnego” – powiedział.

„Roskosmos będzie mocno opóźniony w stosunku do chińskiego programu księżycowego” .

Sankcje nałożone na Rosję od początku jej działań na Ukrainie wpłynęły na jej program kosmiczny, utrudniając dostęp do zachodnich technologii.

Analitycy stwierdzili, że Luna-25 miała początkowo przewozić małego łazika księżycowego, ale pomysł ten został porzucony, aby zmniejszyć wagę statku i poprawić jego niezawodność.

Księżycowy biegun południowy jest szczególnie interesujący dla naukowców, którzy uważają, że stale zacienione kratery polarne mogą zawierać wodę. Zamarznięta woda w skałach może zostać przekształcona przez przyszłych badaczy w powietrze i paliwo rakietowe.