O nas
Kontakt

Rosyjski Gazprom zwiększa dostawy gazu na Węgry

Laura Kowalczyk

Rosyjski Gazprom zwiększa dostawy gazu na Węgry

Dyrektor generalny Gazpromu Aleksiej Miller powiedział, że jego firma wyśle ​​tej zimy więcej gazu na Węgry, pomimo wysiłków UE zmierzających do zmniejszenia swojej zależności od rosyjskiej energii.

Uwagi te wygłoszono w niedzielę w rosyjskiej telewizji państwowej, zaledwie kilka dni po rozmowie premiera Węgier Viktora Orbána w Pekinie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Miller nie określił dokładnie, ile dodatkowej energii Węgry otrzymają od Gazpromu, ale powiedział: „Dodatkowe ilości będziemy dostarczać w sposób ciągły w okresie jesienno-zimowym przyszłej zimy”.

Miller dodał, że dodatkowe dostawy gazu na Węgry w tym roku wyniosły 1,3 mld m3.

Od czasu inwazji prezydenta Putina na Ukrainę w 2022 r. Węgry są jedynym państwem członkowskim UE blisko powiązanym z Rosją.

Unia Europejska nie nałożyła sankcji na import rosyjskiego gazu rurociągami, ale blok znacząco ograniczył zużycie rosyjskiego gazu, nakładając jednocześnie sankcje na import ropy.

Zachodni przywódcy oskarżają premiera Orbána o finansowanie wojny prezydenta Putina ze względu na uzależnienie energetyczne Węgier od Gazpromu.

Według rosyjskich mediów państwowych TASS Orbán powiedział w zeszłym tygodniu Putinowi, że „Węgry nigdy nie dążyły do ​​konfrontacji z Rosją. Jest raczej odwrotnie: Węgry zawsze dążyły do ​​celu, jakim jest budowanie i rozwój najlepszej komunikacji.

Zapewnienia te padły podczas międzynarodowego forum poświęconego chińskiej inicjatywie Pasa i Szlaku, w którym obecny był także Alexey Miller.

Ambasador USA na Węgrzech skrytykował decyzję Orbána o spotkaniu z Putinem, nazywając je „niepokojącym”.

„Węgierski przywódca postanawia stanąć po stronie człowieka, którego siły są odpowiedzialne za zbrodnie przeciwko ludzkości na Ukrainie i jako jedyny wśród naszych sojuszników” – powiedział ambasador David Pressman.

W niedzielnym wywiadzie prezes Gazpromu powiedział także, że w nadchodzących miesiącach jego firma będzie wysyłać do Chin więcej gazu.

Dodał, że do końca roku dodatkowy przepływ gazu może osiągnąć 600 milionów metrów sześciennych.

Gazprom ponownie zastanawia się nad swoją strategią biznesową po utracie większości europejskich klientów w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę.

Putin i prezydent Chin Xi Jinping z zadowoleniem przyjęli propozycję zwiększenia rocznych dostaw rosyjskiego gazu do Chin nawet o 50 miliardów metrów sześciennych, ale nowe porozumienie między Gazpromem a narodem azjatyckim jeszcze nie doszło.