Według grupy praw człowieka od końca lutego 2022 r. do początku tego miesiąca w Rosji zatrzymano 19 847 osób za wypowiadanie się lub protestowanie przeciwko wojnie.
Rosyjski poeta Artem Kamardin został skazany na 7 lat więzienia za recytowanie antywojennych wersetów podczas ulicznego występu w Moskwie we wrześniu 2022 roku.
Moskiewski Sąd Rejonowy w Twersku skazał Kamardina pod zarzutem wykonywania rozmów podważających bezpieczeństwo narodowe i nawoływania do nienawiści.
Jegor Sztowba, który brał udział w tym wydarzeniu i recytował wiersze Kamardina, został skazany na 5 i pół roku więzienia na podstawie tych samych zarzutów.
Kamardin powiedział przed sądem, że nie wiedział, że jego działania łamały prawo, i poprosił o litość.
„Nie jestem bohaterem i nigdy nie planowałem pójścia do więzienia za swoje przekonania” – oznajmił w oświadczeniu opublikowanym na kanale Telegram jego zwolenników.
Spotkanie pod pomnikiem poety Władimira Majakowskiego odbyło się kilka dni po wydaniu przez prezydenta Władimira Putina rozkazu mobilizacji 300 000 rezerwistów w obliczu niepowodzeń militarnych Moskwy na Ukrainie.
To powszechnie niepopularne posunięcie skłoniło setki tysięcy ludzi do ucieczki z Rosji, aby uniknąć rekrutacji do wojska.
Policja szybko rozproszyła występ i wkrótce aresztowała Kamardina i kilku innych uczestników.
Rosyjskie media zacytowały przyjaciół Kamardina i jego prawnika, którzy twierdzili, że podczas aresztowania policja pobiła go i zgwałciła. Wkrótce potem na policyjnym nagraniu opublikowanym przez prokremlowskie media pokazano, jak przeprasza za swoje zachowanie, z posiniaczoną twarzą.
Władze nie podjęły żadnych działań w celu zbadania domniemanego nadużycia ze strony policji.
Podczas czwartkowej rozprawy żona Kamardina, Aleksandra Popowa, została wyprowadzona z sali sądowej przez komorników po tym, jak krzyknęła „Wstyd!” po wyroku. Popova i inne osoby zostały później zatrzymane w związku z niezatwierdzonym „wiecem” przed budynkiem sądu.
Według grupy praw OVD-Info, która od końca lutego 2022 r. do początku tego miesiąca w Rosji przetrzymywano 19 847 osób za wypowiadanie się lub protestowanie przeciwko wojnie, a 794 osoby postawiono w stan oskarżenia w związku ze swoim antywojennym stanowiskiem. śledzi aresztowania polityczne i zapewnia pomoc prawną.
Do rozprawy doszło na podstawie ustawy przyjętej przez Moskwę kilka dni po wysłaniu wojsk na Ukrainę, która skutecznie penalizuje wszelkie publiczne wypowiedzi na temat wojny odbiegające od oficjalnej narracji.