O nas
Kontakt

Równość płci w europejskich domach: badanie pokazuje, że jest do tego jeszcze bardzo daleko

Laura Kowalczyk

Równość płci w europejskich domach: badanie pokazuje, że jest do tego jeszcze bardzo daleko

Jak wykazało nowe badanie, prace domowe i opieka nad dziećmi w Wielkiej Brytanii dzielą się nierówno między mężczyznami i kobietami, a obraz w całej Europie jest często bardziej ponury.

Nikt nie lubi wykonywać prac domowych, ale nowe badanie wykazało, że w Wielkiej Brytanii kobiety nadal wykonują nieproporcjonalnie dużo często niewdzięcznych zadań w porównaniu do mężczyzn.

Brytyjskie badanie postaw społecznych (BSA) wykazało, że ponad trzy czwarte respondentów stwierdziło, że należy podzielić pracę domową, ale około dwie trzecie kobiet nadal zajmuje się sprzątaniem i gotowaniem więcej niż należna im część.

Wyniki badania dają jednak pewną nadzieję tym, którzy walczą o równość płci.

W połowie 1980 r. 48% zgodziło się ze stwierdzeniem, że „zadaniem mężczyzny jest zarabianie pieniędzy, a kobiety opiekowanie się domem. W tym roku zgodziło się z tym tylko 9%, a 32% ankietowanych mężczyzn przyznało, że robi mniej w domu niż powinni.

W 1983 r., kiedy rozpoczęło się badanie BSA, zatrudnienie kobiet w wieku od 16 do 64 lat wynosiło zaledwie 54% – obecnie wzrosło do 72%, a wiele matek, które tradycyjnie pozostawałyby w domu, teraz decydują się na powrót do pracy po porodzie.

Różnice w całej Europie

Jednak sytuacja w Europie kontynentalnej często bardzo różni się od sytuacji w Wielkiej Brytanii.

Według statystyk opublikowanych przez Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn (EIGE) w 2021 r. prace domowe, opieka nad dziećmi oraz opieka nad osobami niepełnosprawnymi i innymi chorobami przewlekłymi to nadal najbardziej nierówno dzielone zadania na całym kontynencie.

EIGE ustaliło, że około 91% kobiet posiadających dzieci spędza co najmniej godzinę dziennie na pracach domowych, a wśród mężczyzn z dziećmi odsetek ten spada do 30%.

Badanie wykazało, że znaczna część tego nierównego podziału pracy wynika z utrwalonych ról płciowych przekazywanych z matek na córki i ojców na synów.

Poziom wykształcenia również odgrywa rolę.

Kobiety z wyższym wykształceniem poświęcają mniej czasu na prace domowe, natomiast w przypadku mężczyzn jest odwrotnie.

EIGE ustaliło, że wysoko wykwalifikowane kobiety często zlecają prace domowe podmiotom zewnętrznym, aby skrócić czas poświęcany na prace domowe, podczas gdy mężczyźni nie lubią wydawać pieniędzy na zadania, które najwyraźniej mogą wykonać sami.

W całej Europie wiele krajów odnotowało ostatnio wzrost równowagi płci w podejmowaniu decyzji i braniu odpowiedzialności za prace domowe.

W ciągu ostatniej dekady Francja, Luksemburg, Włochy, Niemcy i Hiszpania odnotowały wyraźny wzrost równości w domu.

AP
PLIK: Kobiety maszerują podczas demonstracji w ramach Międzynarodowego Dnia Kobiet, środa, 8 marca 2023 r. w Paryżu.

Na drugim końcu skali znajdują się Czechy, Węgry, Rumunia, Słowenia i Bułgaria, które odnotowały regres pod względem wyrównywania szans w zakresie równowagi sił między płciami.

Statystyki pokazują, że w całej Europie średnio 79% kobiet (z dziećmi lub bez) codziennie wykonuje prace domowe i gotuje, w porównaniu z zaledwie 34% mężczyzn.

Różnica ta jest najmniejsza w Szwecji. W Skandynawii 74% kobiet regularnie wykonuje te zadania, ale 56% mężczyzn również się w to angażuje.

Po drugiej stronie medalu równości płci jest Grecja.

Tam 85% kobiet otrzymuje zadania domowe, podczas gdy tylko 16% mężczyzn kiedykolwiek pomaga.

Opieka nad dziećmi – „zawód” kobiet?

Jeśli chodzi o rodziców, to – co być może nie jest zaskakujące – odsetek kobiet opiekujących się dziećmi jest znacznie większy niż ich odpowiedników płci męskiej.

Około 93% kobiet w wieku od 25 do 49 lat posiadających dzieci do 18 roku życia opiekowało się nimi na co dzień, w porównaniu do zaledwie 69% mężczyzn.

W Grecji rozbieżności są wyjątkowo duże – 95% kobiet sprawuje opiekę nad swoimi dziećmi w porównaniu z 53% mężczyzn.

Malta ma podobne dane liczbowe, podczas gdy Szwecja (96% kobiet i 90% mężczyzn) i Słowenia (88% i 82%) są znacznie bardziej równe pod względem równowagi płci w opiece nad dziećmi.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieje wyraźna różnica na całym kontynencie i w niektórych regionach.

Wygląda na to, że narody skandynawskie – a zaraz za nimi wiele krajów ze wschodniej Europy – czują się bardziej komfortowo, dzieląc tradycyjnie „kobiece” role, podczas gdy kraje zachodnie są nieco w tyle. W tym rankingu pozostaje Europa Południowa. Powody nie są do końca jasne, chociaż jednym z powodów wydaje się być to, że im bardziej religijny jest kraj, tym bardziej pogłębia się nierównowaga płci.