O nas
Kontakt

Rozpoczynają się prace nad domem Hitlera, który ma przekształcić się w komisariat policji

Laura Kowalczyk

Rozpoczynają się prace nad domem Hitlera, który ma przekształcić się w komisariat policji

Aktywiści i historycy z zadowoleniem przyjmują transformację, ale chcą, aby budynek zamienił się w stałą wystawę.

W poniedziałek rozpoczęły się prace nad przekształceniem domu w Austrii, w którym w 1889 r. urodził się Adolf Hitler, na komisariat policji. Projekt miał sprawić, że stanie się on mało atrakcyjnym miejscem pielgrzymek dla osób gloryfikujących nazistowskiego dyktatora.

Decyzja o przyszłości budynku w Braunau am Inn, mieście położonym na granicy Austrii z Niemcami, zapadła pod koniec 2019 roku. Plany zakładają utworzenie komisariatu policji, komendy okręgowej policji oraz oddziału akademii bezpieczeństwa, w którym policjanci będą zdobywać prawa człowieka szkolenie.

W poniedziałek robotnicy rozstawili ogrodzenie i rozpoczęli pomiary na potrzeby robót budowlanych. Policja ma zająć teren na początku 2026 roku.

Projekt remontu poprzedziły wieloletnie spory dotyczące własności domu. Kwestię tę rozstrzygnięto w 2017 r., kiedy austriacki sąd najwyższy orzekł, że rząd ma prawo wywłaszczyć budynek po tym, jak właściciel odmówił jego sprzedaży. Sugestia, że ​​można go rozebrać, została odrzucona.

Budynek był wynajmowany przez austriackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych od 1972 r., aby zapobiec jego niewłaściwemu użytkowaniu, a następnie był podnajmowany różnym organizacjom charytatywnym. Po przeprowadzce w 2011 roku ośrodka opieki dla dorosłych niepełnosprawnych stał pusty.

Kamień pamiątkowy z napisem „Za wolność, demokrację i wolność. Nigdy więcej faszyzmu. Miliony zmarłych przypominają nam” ma pozostać na miejscu poza domem.

Rząd austriacki argumentuje, że wprowadzenie się policji, jako strażników swobód obywatelskich, jest najlepszym rozwiązaniem dla budynku. Plan był jednak krytykowany.

Historyk Florian Kotanko narzekał, że „całkowicie brakuje kontekstualizacji historycznej”. Argumentował, że zamysł MSW polegający na usunięciu „czynnika rozpoznawalności” budynku poprzez jego przebudowę „jest niemożliwy do zrealizowania”.

„Demistyfikacja powinna być kluczową częścią” – dodał, opowiadając się za sugestią, że w budynku powinna zostać pokazana wystawa poświęcona osobom, które ratowały Żydów pod rządami nazistów.