O nas
Kontakt

Rubel rosyjski ponownie spada, przekraczając 100 za dolara amerykańskiego

Laura Kowalczyk

Rubel rosyjski ponownie spada, przekraczając 100 za dolara amerykańskiego

Rubel od miesięcy boryka się z trudnościami w związku z nałożeniem zachodnich sankcji na Rosję, co szkodzi rachunkom bankowym ogółu społeczeństwa.

Wartość rubla rosyjskiego ponownie spadła, osiągając we wtorek rano poziom ponad 100 rubli za dolara amerykańskiego, pomimo wysiłków banku centralnego mających na celu stłumienie inflacji i pogorszenia się kursu waluty.

Rubel od miesięcy boryka się z trudnościami w związku z nałożeniem zachodnich sankcji na Rosję w związku z jej wojną na Ukrainie, które ograniczyły siłę nabywczą ogółu społeczeństwa.

Na moskiewskiej giełdzie o godzinie 07:03 czasu lokalnego (04:03 GMT) kursy wymiany wynosiły 100,11 rubli za dolara i 104,65 rubli za euro.

Rubel nieco odreagował w dalszej części dnia, ale pozostał powyżej 99 za dolara i 104 za euro.

To największy spadek rubla od połowy sierpnia, kiedy to po raz pierwszy od marca 2022 r. przekroczył on 100 za dolara, a także załamanie rosyjskiej waluty po jej inwazji na Ukrainę na dużą skalę.

W sierpniu Centralny Bank Rosji (CBR) szybko podniósł swoją podstawową stopę procentową z 8,5% do 12% na nadzwyczajnym posiedzeniu zwołanym po tym, jak doradca Kremla Maksym Oreszkin skrytykował „akomodacyjną politykę pieniężną” BCR.

W połowie września główna stopa procentowa została ponownie podniesiona do 13%.

Wydaje się jednak, że decyzja CBR miała jak dotąd ograniczony wpływ ze względu na brak bardziej rygorystycznych środków kontroli dewizowej i wprowadzenia ograniczeń na eksport rosyjskiej benzyny i oleju napędowego pod koniec września.

Po półtora roku dotkliwych sankcji międzynarodowych i pomimo szybkiego dostosowania gospodarczego Rosja stoi w obliczu szeregu trudności gospodarczych: rosnącej inflacji (+5,15% w sierpniu), osłabienia rubla, niedoborów siły roboczej w niektórych sektorach, niedoborów mózgowych odpływ. za granicą oraz gwałtowny spadek przychodów ze sprzedaży węglowodorów.

W tym kontekście w połowie września CBR stwierdziło, że spodziewa się spowolnienia wzrostu w drugiej połowie tego roku.

We wrześniu prezydent Władimir Putin, potwierdzając fiasko zachodnich sankcji, potępił osłabienie rubla jako główną przyczynę inflacji w kraju, nakazując rządowi i CBR podjęcie niezbędnych działań w celu ustabilizowania sytuacji.