O nas
Kontakt

Rumunia i Bułgaria wejdą do strefy Schengen w 2024 r. Co zmieni się dla podróżnych?

Laura Kowalczyk

Bulgaria and Romania will be part of the Schengen area from 31 March.

Bułgaria i Rumunia staną się częścią strefy Schengen od 31 marca.

Od 31 marca br. Rumunia i Bułgaria dołączą do strefy Schengen, która umożliwia swobodny przepływ pomiędzy państwami członkowskimi 400 milionom obywateli.

Obydwa kraje są członkami Unii Europejskiej (UE) od 2007 r., ale ponieważ nie należały do ​​obszaru wolnego od granic, podróżni nadal byli zobowiązani do okazania paszportu przy wjeździe.

W 2024 r. kontrole graniczne obu krajów ulegną uproszczeniu.

Oto, co podróżujący do Rumunii i Bułgarii powinni wiedzieć na temat zmian.

Czy potrzebny jest paszport, aby wjechać do Rumunii i Bułgarii?

Gdy w tym roku Rumunia i Bułgaria dołączą do strefy Schengen, podróżnym łatwiej będzie odwiedzić te dwa kraje.

Obydwa ministerstwa spraw wewnętrznych ogłosiły w grudniu, że niektóre kontrole graniczne zostaną zniesione.

Podróżni przybywający drogą powietrzną lub morską z innych krajów strefy Schengen nie będą już musieli okazywać paszportów po przylocie. Oznacza to, że pasażerowie lotów, rejsów wycieczkowych i promów nie będą poddawani kontrolom.

Jeśli jednak jedziesz samochodem lub przyjeżdżasz pociągiem lub autobusem do Rumunii i Bułgarii, nadal będziesz musiał mieć przy sobie dowód tożsamości, ponieważ przepisy regulujące granice lądowe nie zostały jeszcze ustalone. Wynika to z weta ze strony Austrii.

„Będzie trzeba podjąć nową decyzję, aby ustalić datę zniesienia kontroli na granicach lądowych” – stwierdza Rada Europejska na swojej stronie internetowej.

Do jakich krajów europejskich można wjechać bez paszportu?

Ostatnim krajem, który dołączył do strefy Schengen, była Chorwacja w 2022 r.

Co roku na tym obszarze odbywa się 1,25 miliarda podróży, a granice państw członkowskich przekracza codziennie 3,5 miliona osób.

Nie licząc Rumunii i Bułgarii, strefa Schengen obejmuje 27 państw. Dwadzieścia trzy należą do UE, a cztery to państwa stowarzyszone z Europejskim Stowarzyszeniem Wolnego Handlu: Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Liechtenstein.

Strefa Schengen powstała w 1995 r. w następstwie podpisania Układu z Schengen 10 lat wcześniej pomiędzy pięcioma państwami członkowskimi Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej: Niemcami, Belgią, Francją, Luksemburgiem i Holandią.

Do rozszerzenia w 2007 r. obowiązywało kilka innych porozumień, włączając dziewięć dodatkowych krajów do obszaru swobodnego przepływu.

Podróżującym nieposiadającym obywatelstwa UE przypominamy, że pobyty w Bułgarii i Rumunii wliczają się do czasu spędzonego w strefie Schengen, który nie może być dłuższy niż 90 dni w ciągu 180 dni.