O nas
Kontakt

Rynki europejskie mieszały się po tygodniu decyzji banku centralnego w sprawie stóp procentowych

Laura Kowalczyk

File photo of stock exchange trading floor in Germany

W piątek na rynkach europejskich panowały mieszane nastroje, gdy inwestorzy analizowali tegotygodniowe decyzje banków centralnych w sprawie stóp procentowych, w tym decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego.

W piątek rano indeks FTSE 100 spadł o 0,2% do 7 643,80 pkt, francuski CAC 40 wzrósł o 0,41% do 7 606,55 pkt, natomiast niemiecki indeks DAX zwyżkował o 0,41% do 7 606,55 pkt. 0,67% do 16 866,07.

Mieszane nastroje są następstwem publikacji najważniejszych banków centralnych w tym tygodniu. W środę Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, utrzymując je w przedziale od 5,25% do 5,5% na ostatnim posiedzeniu w tym roku.

Funt szterling zyskał na wartości w czwartek po tym, jak Bank Anglii ogłosił, że utrzymuje podstawową stopę procentową na poziomie 5,25%, najwyższym od 15 lat w Wielkiej Brytanii.

Za utrzymaniem stóp procentowych na stabilnym poziomie głosowało sześciu członków Komitetu Polityki Pieniężnej (MPC) banku, w porównaniu do trzech członków, którzy głosowali za podwyżką kosztów kredytu o 0,25 pkt. proc., do 5,5%.

Również w czwartek Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) ogłosiła decyzję o utrzymaniu obecnych kluczowych stóp procentowych bez modyfikacji podstawowych operacji refinansowych na poziomie 4,50% i kredytu marginalnego na poziomie 4,75 %, a depozyt na poziomie 4,00%.

Jest to drugie z rzędu posiedzenie, na którym EBC opowiedział się za pozostawieniem stóp procentowych na niezmienionym poziomie, być może sygnalizując zakończenie cyklu podwyżek rozpoczętego w lipcu 2022 roku.

Rynki amerykańskie i azjatyckie

Tymczasem giełdy w Azji zwyżkowały w piątek po tym, jak indeks Dow Jones Industrial Average osiągnął nowy rekordowy poziom w związku z ekscytacją związaną z możliwością wielokrotnego obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w przyszłym roku. Wzrosły także amerykańskie kontrakty terminowe i ceny ropy.

Hongkong odnotował wzrosty w Azji wraz ze wzrostem liczby deweloperów po złagodzeniu przez niektóre chińskie miasta ograniczeń w zakupach. Indeks Hang Seng wzrósł o 2,2% do 16 764,62, ale indeks Shanghai Composite spadł, tracąc 0,5% do 2 942,56.

Akcje borykającego się z problemami dewelopera Country Garden podskoczyły o 5,1%, China Evergrande zyskały 2,2%, a Sino Ocean Holding podskoczyły o 6,8%.

Chińskie Narodowe Biuro Statystyczne podało, że produkcja przemysłowa wzrosła w listopadzie o 6,6%, a sprzedaż detaliczna o ponad 10%, co oznacza, że ​​oznaki poprawy gospodarki po ożywieniu gospodarczym po Covid-19 zniknęły znacznie szybciej niż oczekiwano.

Jednak inwestycje w nieruchomości uległy dalszemu osłabieniu, co wskazuje, że kryzys związany z nadmiernym zadłużeniem w tym sektorze jest daleki od rozwiązania.

„Nasz ostrożny wniosek z tego wszystkiego jest taki, że ożywienie gospodarcze w Chinach trwa. Jednak nadal wydaje się ograniczona i podatna na dalsze pogorszenie sytuacji w sektorze nieruchomości” – stwierdził ING Economics w notatce badawczej.

Tokijski indeks Nikkei 225 zyskał 0,9% do 32 970,55, a seulski Kospi zyskał 0,8% do 2 563,56. W Australii indeks S&P/ASX 200 wzrósł o 0,9% do 7.442,70. SET w Bangkoku wzrósł o 1%, a indyjski Sensex o 0,7%.

W czwartek indeks S&P 500 zyskał 0,3%, osiągając 1,6% od najwyższego poziomu w historii ustanowionego na początku ubiegłego roku. Zamknęło się na poziomie 4719,55. Dow zyskał 0,4% do 37 248,35, a Nasdaq wzrósł o 0,2% do 14 761,56.

Spółka Moderna wzrosła o 9,2% po opublikowaniu zachęcających danych z badania dotyczącego leczenia czerniaka wysokiego ryzyka stosowanego za pomocą leku Keytruda firmy Merck. Pomogło to zrównoważyć spadek Adobe o 6,3%, co dało prognozę przychodów na 2024 rok poniżej oczekiwań analityków.

Od października akcje notowały znaczny wzrost w nadziei, że inflacja obniży się na tyle, że Rezerwa Federalna nie tylko zakończy wstrząsające rynkiem podwyżki stóp procentowych, ale nawet zacznie rozważać ich ograniczenie. Nadzieje te wzmocniły się w środę po tym, jak Fed utrzymał stopę referencyjną na stałym poziomie i stwierdził, że stopa funduszy federalnych prawdopodobnie znajduje się na poziomie szczytowym lub w jego pobliżu.