O nas
Kontakt

Rząd belgijski zakazuje gazu rozweselającego po wzroście jego używania wśród młodych ludzi

Laura Kowalczyk

This illustration photograph taken in Lille, on May 10, 2022, shows capsules of nitrous oxide, also called

Zakaz będzie miał wpływ na rekreacyjne wykorzystanie podtlenku azotu, który nadal będzie dostępny do celów medycznych i kulinarnych.

Rząd belgijski ogłosił, że oficjalnie wprowadzi zakaz stosowania podtlenku azotu, szerzej znanego jako gaz rozweselający, po wzroście spożycia tej substancji wśród młodych ludzi w ciągu ostatnich kilku lat.

Chociaż zakaz stosowania gazu rozweselającego został po raz pierwszy zaproponowany na szczeblu federalnym rok temu, substancja ta pozostaje swobodnie dostępna do dziś. Jednak zgodnie z czwartkowym oświadczeniem Ministra Sprawiedliwości Paula Van Tigchela i Ministra Spraw Wewnętrznych Annelies Verlinden rząd belgijski wkrótce zdelegalizuje posiadanie, transport i sprzedaż podtlenku azotu w kraju.

W ciągu ostatnich kilku lat w krajach takich jak Wielka Brytania, Belgia i Francja zażywanie podtlenku azotu wśród młodych ludzi podczas wieczornych wyjść wzrosło, częściowo dlatego, że narkotyk jest łatwo i dostępny, a także tani. Po wdychaniu gaz daje użytkownikowi chwilowe uczucie euforii, relaksu i poczucia oderwania, wyjaśnia Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii.

W zeszłym roku Centrum określiło wzrost użycia tej substancji jako „niepokojący”. Zdjęcia dziesiątek pustych kanistrów w miastach takich jak Londyn i Bruksela obiegły media społecznościowe i informacyjne.

„Rząd podjął decyzję o włączeniu podtlenku azotu do prawa narkotykowego” – czytamy w oświadczeniu rządu, o którym wspomniały belgijskie media. „Niewłaściwe używanie będzie ścigane jak marihuana” – czytamy w oświadczeniu rządu.

Zakaz ma poparcie kluczowych ministrów i prawdopodobnie zostanie zatwierdzony jako dekret królewski – dekret rządu federalnego podpisany przez króla, ale zatwierdzony przez ministrów. Choć wprowadzi zakaz sprzedaży, importu, posiadania, transportu i zakupu podtlenku azotu, substancja ta pozostanie dostępna jako środek znieczulający oraz w przemyśle spożywczym, gdzie często wykorzystuje się ją do ubijania śmietany.

Belgia nie jest pierwszym krajem, który wprowadził zakaz stosowania gazu rozweselającego. Holandia wprowadziła zakaz na początku roku, natomiast Wielka Brytania na początku listopada zakazała stosowania gazu rozweselającego do celów rekreacyjnych. Podtlenek azotu jest obecnie klasyfikowany w Wielkiej Brytanii jako narkotyk klasy C, razem ze sterydami i khatem, lekiem pobudzającym, który zwykle żuje się jak tytoń.