O nas
Kontakt

Rząd francuski rezygnuje, rozpoczynając nieokreślony okres przejściowy

Laura Kowalczyk

Rząd francuski rezygnuje, rozpoczynając nieokreślony okres przejściowy

PARYŻ — Rządzenie Francją stanie się dla Emmanuela Macrona znacznie trudniejsze.

Prezydent Francji przyjął we wtorek rezygnację premiera Gabriela Attala i jego rządu, poinformował Pałac Elizejski w oświadczeniu. Oficjalnie rozpoczyna to okres przejściowy, w którym ustępująca administracja będzie pełnić rolę rządu tymczasowego do czasu powołania nowego organu wykonawczego.

W oświadczeniu dodano, że Macron wezwał „wszystkie siły republikańskie” do osiągnięcia porozumienia w celu zakończenia tego okresu przejściowego „tak szybko, jak to możliwe”.

Ten okres przejściowy nigdy nie trwał dłużej niż dziewięć dni — ale dla Francji są to czasy bezprecedensowe.

Wybór osób zajmujących stanowiska premiera i w rządzie należy do prezydenta, który zazwyczaj robi to, co mu się podoba, jeśli jego partia ma bezwzględną większość w parlamencie, lub wybiera lidera partii kontrolującej izbę niższą.

Jednak podzielony krajobraz polityczny we Francji sprawia, że ​​nie jest jasne, kto będzie rządził, a kto będzie pełnić rolę opozycji.

Chociaż lewicowa koalicja Nowego Frontu Ludowego wygrała przedterminowe wybory w ubiegłym tygodniu, to wciąż jest daleka od uzyskania bezwzględnej większości w Zgromadzeniu Narodowym, a w jej szeregach zaczynają pojawiać się pęknięcia co do tego, kogo należy wysunąć na stanowisko premiera.

Macron nie wyjaśnił jeszcze, jaki będzie jego plan działania, wskazując jedynie, że jego zdaniem „nikt” nie wygrał wyborów i że potrzebny będzie ponadpartyjny „szczery i lojalny dialog”, aby „zbudować solidną większość”.

Jak wynika z wewnętrznej notatki wysłanej do gabinetów ministrów, do której dotarło TylkoGliwice, pod rządem tymczasowym ministrowie będą nadal zajmować się codziennymi sprawami, o ile ich decyzje nie będą wymagały osądu politycznego lub nie spowodują poważnych wątpliwości prawnych.

W związku z tym, że za dziesięć dni rozpoczną się Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024, niektórzy członkowie gabinetu, zwłaszcza ministrowie sportu i spraw wewnętrznych, będą musieli w pełni poświęcić się swoim obowiązkom.

Okres przejściowy rzuca również cień niepewności na najbardziej newralgiczną kwestię rządu: ustawę budżetową na przyszły rok, która zwykle jest omawiana jesienią i powinna zostać przyjęta do końca 2024 r.

Francja znalazła się na celowniku Komisji Europejskiej z powodu nadmiernych wydatków w 2023 r. Bruksela oficjalnie wszczęła we wtorek tzw. procedurę nadmiernego deficytu wobec Francji, co oznacza, że ​​w nadchodzących miesiącach rząd będzie musiał uspokoić Komisję, przedstawiając plan nowych cięć wydatków.

W tym roku ustępujący minister finansów Bruno Le Maire wprowadził cięcia w wysokości ponad 20 miliardów euro i planował dokonać cięć o co najmniej taką samą kwotę w przyszłym roku, również w odniesieniu do słynących z hojności wydatków socjalnych we Francji.

„Przygotowaliśmy opcje dla następnego rządu, ale to oni podejmą decyzję” – powiedział Le Maire reporterom w poniedziałek.