O nas
Kontakt

Rząd Włoch stara się ułatwić eksport broni, ale aktywiści twierdzą, że byłaby to katastrofa

Laura Kowalczyk

Rząd Włoch stara się ułatwić eksport broni, ale aktywiści twierdzą, że byłaby to katastrofa

Zgodnie z nową propozycją rządu Giorgii Meloni Włochy będą mogły eksportować broń do krajów pogrążonych w wojnie, a także do krajów o słabych wynikach w zakresie łamania praw człowieka, unikając zakazów, które obecnie im to uniemożliwiają.

Prawicowa koalicja rządowa Włoch, na której czele stoi Giorgia Meloni z Braci Włoch, przygotowała projekt nowej ustawy, która, jeśli zostanie przyjęta, ułatwi krajowi sprzedaż broni za granicą i da organowi politycznemu władzę decydowania o tym, kiedy międzynarodowe zakazy i obowiązują limity sprzedaży.

Zgodnie z obowiązującą ustawą 185 z 1990 r. poszanowanie i ochrona praw człowieka przeważają nad interesem sprzedaży, co oznacza, że ​​Włochy nie mogą eksportować broni, jeżeli narusza to jej umowy międzynarodowe, gdy dotyczy to krajów będących w stanie wojny lub gdy ma to związek z państwami, których rządy są odpowiedzialne za poważne naruszenia praw człowieka.

Zgodnie z prawem naruszenia te muszą zostać uznane przez właściwy organ międzynarodowy – jest to proces, który może być powolny i długotrwały oraz ma swoje oczywiste ograniczenia.

Ponadto obowiązujące regulacje nakładają na firmy sprzedające i handlujące bronią szereg procedur i kontroli, w tym obowiązek udostępniania informacji o dokonanej sprzedaży i osiągniętych zyskach.

Organ polityczny o nazwie CISD – czyli „międzyresortowy komitet ds. handlu bronią dla obronności” – odpowiada za prawidłowe stosowanie istniejących zakazów i przepisów ograniczających eksport broni z kraju.

To ciało polityczne, utworzone przez część ministrów rządu, jest obecnie przedmiotem zmian sugerowanych w projekcie zaproponowanym przez rząd Meloniego. Zgodnie z propozycją CISD uzyska uprawnienia do decydowania o tym, kiedy należy zastosować zakazy, zamiast po prostu zapewniać ich egzekwowanie.

Co zmieni się w nowej propozycji?

Zgodnie z nowym prawem eksport min przeciwpiechotnych, bomb kasetowych oraz broni biologicznej i nuklearnej pozostanie zakazany, podobnie jak zakazy nałożone przez Unię Europejską. W każdym innym przypadku CISD będzie mógł według własnego uznania decydować o eksporcie broni, a wydawanie pozwoleń na eksport broni zostanie przyspieszone.

Oznacza to, że CISD może zdecydować, że Włochy mogą sprzedawać broń krajom pogrążonym w wojnie lub reżimom autorytarnym winnym łamania praw człowieka, pomimo wcześniejszych zakazów uniemożliwiających im to, o ile naruszenia te nie zostaną uznane przez „odpowiednie instytucje” .

Co najważniejsze, CISD nie będzie zmuszone do uwzględniania informacji na temat naruszeń praw człowieka otrzymanych od organów międzynarodowych i organizacji pozarządowych.

Te zmiany w prawie są dozwolone, ponieważ włoskie ustawodawstwo dotyczące wywozu broni sięga 1990 r. – zanim Unia Europejska przyjęła własne zasady w tej kwestii – oraz ponieważ wspólne stanowisko Unii Europejskiej z 2008 r. w sprawie wywozu broni było prawie nieskuteczne, jak wynika z badania z 2022 r.

Biorąc pod uwagę, że CISD utworzyliby członkowie rządu Meloni, trudno sobie wyobrazić, jak mogliby podjąć decyzję wbrew temu, co premier i jej gabinet wydają się pragną osiągnąć – zwiększeniu eksportu broni z Włoch, w tym do krajów, które mogą zostać skompromitowane w zakresie praw człowieka i poziom etyczny.

Ludzie maszerują 5 listopada 2022 r. w Rzymie podczas narodowej demonstracji pokojowej zorganizowanej przez włoskie organizacje społeczeństwa obywatelskiego współpracujące w koalicji „Europa dla Pokoju”.
Ludzie maszerują 5 listopada 2022 r. w Rzymie podczas narodowej demonstracji pokojowej zorganizowanej przez włoskie organizacje społeczeństwa obywatelskiego współpracujące w koalicji „Europa dla Pokoju”.

„Nasza broń może zostać wykorzystana do łamania praw człowieka”

Według Francesco Vignarca z Rete Italiana Pace e Disarmo, włoskiej organizacji pozarządowej promującej pokój i wspierającej demilitaryzację, obowiązujące prawo „nie utrudnia sprzedaży broni we Włoszech. W rzeczywistości zaobserwowaliśmy, że w ostatnich latach wolumen sprzedaży wzrósł”.

Dlaczego więc rząd miałby chcieć zmienić to prawo, zapytał Vignarca, mówiąc, że chce uwolnić włoski przemysł od przepisów, które są bardziej rygorystyczne niż w pozostałej części Europy?

„Ponieważ prawo, choć nie zawsze jest stosowane prawidłowo, pozwoliło nam – wraz z innymi organizacjami – zatrzymać, a następnie anulować sprzedaż broni przez Włochy do krajów takich jak Arabia Saudyjska” – powiedział Vignarca TylkoGliwice. „Trzeba więc wyeliminować ten rodzaj kontroli i przekazać klasie politycznej władzę wyłącznie w zakresie decydowania o eksporcie broni”.

Vignarca powiedział TylkoGliwice, że jego grupa obawia się, że proponowana ustawa pozwoli na sprzedaż broni, która jest sprzeczna z międzynarodowym prawem humanitarnym, prawem dotyczącym praw człowieka i prawem UE, bez kontroli, „bez przechodzinia przez Parlament”.

Nowe prawo uniemożliwiłoby także grupom takim jak Vignarca kwestionowanie decyzji CISD dotyczących sprzedaży do niektórych krajów, czyniąc decyzję polityczną stojącą za sprzedażą „niekwestionowaną”.

„Nasz kraj był pionierem w tworzeniu przepisów ograniczających eksport broni, ale teraz chcemy wrócić i uznać to za kwestię czysto ekonomiczną i polityczną” – powiedział Vignarca.