Miasto Tokio ma wiele do zaoferowania turystom, z ekscytującymi atrakcjami, tradycyjnymi pomnikami, miejscami przyrodniczymi i oczywiście pysznym jedzeniem. Ponieważ turyści mogą ponownie wjechać do Japonii, jest to świetny czas, aby odkryć wszystko, co ma do zaoferowania jej stolica.
Paryżanie mieli szczęście, że mogli rzucić okiem na to, czego mogą się spodziewać podczas podróży do Tokio, ponieważ rząd metropolitalny zorganizował w stolicy Francji w dniach 16 i 17 listopada kampanię promocyjną. W ciągu tych dwóch dni goście byli zapraszani do udziału w okrągłych stołach, konferencjach i wydarzeniach kulturalnych, przedstawiając najlepsze zajęcia i porady dotyczące przyszłych wycieczek.
Uczestnikami byli nie tylko lokalni mieszkańcy, ale także przedstawiciele mediów, biur podróży i profesjonaliści z branży turystycznej, do których skierowana była nowość Do Tokyo! wprowadzono kampanię promocyjną.
Kaligrafia i sushi w Invalides
Pierwszy dzień wydarzeń odbył się w paryskiej dzielnicy Invalides i rozpoczął się od spotkań przy stoiskach ustawionych przez japońską branżę turystyczną. Celem była promocja pakietów turystycznych, zwłaszcza wśród francuskich biur podróży.
Następnie Rząd Metropolitalny Tokio przedstawił swoje ostatnie wysiłki w zakresie przyjmowania gości. A miasto ma wiele nowych doświadczeń do zaoferowania. Niedawno opublikowano serię przewodników zawierających wiele sugestii dotyczących rzeczy do zrobienia podczas wizyty.
Jako starożytne miasto, tradycja jest oczywiście w centrum doświadczeń Tokio. Opublikowano program tradycyjnych zajęć kulturalnych i artystycznych, prezentujący niektóre z najpiękniejszych i najciekawszych wydarzeń tego roku.
Jedną z takich tradycyjnych sztuk jest kaligrafia. Ta starożytna umiejętność, ważna w kulturze japońskiej, została zaprezentowana paryskiej publiczności 16 stycznia, kiedy uczestnicy mogli spróbować swoich sił w pisaniu znaków katakana lub kanji pod okiem mistrza kaligrafa.
Oczywiście nie możemy mówić o Tokio, nie wspominając o jego wspaniałym jedzeniu. Aby przyciągnąć więcej gości, miasto opublikowało niedawno przewodnik po najlepszych wegańskich i wegetariańskich restauracjach w mieście. Każda lokalizacja jest starannie skategoryzowana, zawiera rekomendacje dla każdego obszaru i wskazówki, jak się tam dostać.
Bardziej tradycyjne dania zorganizowano w Paryżu podczas wydarzenia w formie prezentacji sushi. Konferencja prowadzona przez Matsunozushi Yoshi Tezuka przybliżyła jej uczestnikom kulturę sushi i pozwoliła spróbować swoich sił w tworzeniu własnego sushi.
Sztuka i rzemiosło na Forum des Halles
Drugi dzień wydarzenia również był bardzo interaktywny – dwie lokalizacje rozmieszczone były na placu w dzielnicy handlowej Forum des Halles. Od rana do wieczora oferował jedzenie, sztukę i wrażenia filmowe.
W pierwszej lokalizacji 7 firm mogło zaprezentować wystawy kulturalne, w tym japońskie potrawy, takie jak curry czy miski wołowe, stoiska z kaligrafią i obrazy Daruma. Dla zdumionych uczestników zorganizowano także ceremonię parzenia herbaty.
Widzom zaoferowano także projekcję filmu wyprodukowanego przez TokyoTokyo, a dla najmłodszych przygotowano gigantyczne kolorowanki.
Dla miłośników kina druga lokalizacja na Forum des Images była okazją do obejrzenia filmów ukazujących piękno i emocje Tokio. Do najważniejszych wydarzeń tej projekcji zaliczały się „Hokusai” Hajime Hashimoto, „Rendez-vous à Tokyo” Daigo Matsui oraz dwa filmy krótkometrażowe wyprodukowane przez francuskiego twórcę Cypriena: „Minori” i „Fujisan”. Podano także więcej informacji o tym, jak powstawały te filmy i dlaczego Tokio było tak interesującym tematem.
Zielone i odporne globalne miasto, które warto odwiedzić
Wydarzenia tych dwóch dni pokazały zatem wysiłki włożone w utrzymanie atrakcyjności tego nowoczesnego, a zarazem tradycyjnego miasta dla gości. Jest to również możliwe dzięki działaniom władz metropolitalnych mających na celu utrzymanie Tokio zielonego i odpornego dla wszystkich. Dobrą ilustracją tych wysiłków są dwa dokumenty.
Jednym z celów Tokio jest pozostanie miastem globalnym zwróconym ku przyszłości. A przyszłość ta będzie zielona, jak pokazano w ich głównym planie ochrony środowiska w Tokio, którego skróconą wersję można przeczytać tutaj. W planie tym określono cele i wyszczególniono ważną wizję na rok 2050, z którą można się również zapoznać w najnowszej Strategii Zero Emisji dla Tokio.