O nas
Kontakt

Sąd UE uznaje, że hiszpański region nielegalnie zezwala na polowania na wilki

Laura Kowalczyk

Wolf cubs in Vallorbe, Switzerland in 2009. Populations in many parts of Europe have grown in recent years.

W tym miesiącu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu potwierdził w dwóch orzeczeniach, że wilki europejskie podlegają ścisłej ochronie, jednak prawica polityczna chce umożliwić polowania na rosnącą populację.

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że w północnym regionie Hiszpanii, Kastylia i León, nie można zezwalać na polowania na wilki, które podlegają ochronie na szczeblu krajowym. Jest to drugi taki wyrok w tym miesiącu, wydany po podobnym wyroku w Austrii.

Dzisiejszy wyrok oznacza, że ​​rząd największej z 17 wspólnot autonomicznych w Hiszpanii, na którego czele od 1987 r. stoi konserwatywna Partia Ludowa (PP), nie może dłużej uznawać wilka za uczciwą zwierzynę łowną dla myśliwych, którym przyznano kwotę 339 zwierząt na obszarze na północ od rzeki Duero w latach 2019–2021.

Lewicowy rząd Hiszpanii rozszerzył ścisłą ochronę na wszystkie wilki we wrześniu 2021 r. z inicjatywy minister środowiska i kandydatki na następną komisję Europejską Teresy Ribery, ale istniejące wyjątki regionalne mogą nadal obowiązywać w pewnych okolicznościach. Teraz TSUE orzekł, że jest to sprzeczne z dyrektywą siedliskową UE.

„Rzeczywiście, wilka nie można uznać za gatunek łowny na części terytorium państwa członkowskiego, jeżeli jego status ochrony na poziomie krajowym jest niekorzystny” – stwierdził sąd z siedzibą w Luksemburgu w oświadczeniu.

Juan Carlos Suárez-Quiñones, regionalny minister środowiska Kastylii i León, potwierdził orzeczenie, zauważając jednocześnie, że od czasu wprowadzenia krajowego prawa w 2021 r. nie odbyły się żadne polowania, zgodnie z doniesieniami lokalnych mediów.

Dzisiejsze orzeczenie jest kontynuacją podobnego orzeczenia z 11 lipca, w którym TSUE orzekł, że odstępstwa od ogólnego zakazu polowań na wilki na mocy dyrektywy stosowanej przez austriacki kraj związkowy Tyrol nie mogą zostać przyznane, jeśli zwierzę nie znajduje się w odpowiednim stanie ochrony zgodnie z definicją zawartą w ustawie z 1992 r.

Obie sprawy zostały skierowane do TSUE przez sądy krajowe w odpowiedzi na skargi wniesione przez grupy zajmujące się ochroną przyrody.

Obecnie ścisły status ochrony, jakim wilki cieszą się w całej UE, może być jednak kwestionowany, ponieważ Komisja Europejska ogłosiła pod koniec ubiegłego roku, że zamierza wystąpić o zmianę kategorii w ramach Konwencji Berneńskiej o ochronie europejskiej dzikiej fauny i flory oraz siedlisk przyrodniczych, co jest niezbędnym wstępem do złagodzenia ochrony na mocy prawa UE.

Komisja wskazała, że ​​populacja wilków w całej Europie wzrośnie do około 20 000 osobników – krytycy jednak oskarżają organ wykonawczy UE o oparcie swojej decyzji w dużej mierze na dowodach anegdotycznych, a nawet o to, że jego przewodnicząca Ursula von der Leyen może żywić osobistą urazę po tym, jak w 2022 r. rodzinny kucyk o imieniu Dolly został zaatakowany przez dzikiego wilka.

Na początku tego miesiąca, w ekskluzywnym wywiadzie dla TylkoGliwice, koordynator ds. polityki środowiskowej Europejskiej Partii Ludowej wymienił złagodzenie statusu ochrony wilków jako jeden z priorytetów politycznych grupy na nadchodzący cykl legislacyjny.