O nas
Kontakt

Salman Rushdie opublikuje wspomnienia o ataku nożem, w wyniku którego stracił wzrok na jedno oko

Laura Kowalczyk

Salman Rushdie opublikuje wspomnienia o ataku nożem, w wyniku którego stracił wzrok na jedno oko

Rushdie opisuje tę książkę jako „sposób przejęcia odpowiedzialności za to, co się wydarzyło i odpowiedzi na przemoc sztuką”.

Znany indyjski pisarz urodzony Salman Rushdie ma wydać pamiętnik o przerażającym ataku, w wyniku którego stracił wzrok na prawe oko i uszkodzoną lewą rękę.

256-stronicowa książka „Nóż: Medytacje po próbie morderstwa” ukaże się 16 kwietnia 2024 r.

„Napisanie tej książki było dla mnie koniecznością: sposób na przejęcie kontroli nad tym, co się wydarzyło i na przemoc za pomocą sztuki” – stwierdził Rushdie w oświadczeniu wydanym przez Penguin Random House.

„Nóż” to poruszająca książka, która przypomina o sile słów pozwalających nadać sens temu, co nie do pomyślenia” – stwierdziła w oświadczeniu dyrektor naczelna Penguin Random House, Nihar Malaviya. „Jesteśmy zaszczyceni możliwością jej opublikowania i zdumieni determinacją Salmana, by opowiedzieć swoją historię i wrócić do pracy, którą kocha”.

„Nóż: Medytacje po próbie morderstwa”
„Nóż: Medytacje po próbie morderstwa”

W sierpniu 2022 roku 76-letni Rushdie został wielokrotnie dźgnięty nożem w szyję i brzuch przez mężczyznę, który wbiegł na scenę, gdy autor miał wygłosić wykład w Nowym Jorku. Jego napastnik, Hadi Matar, szyicki muzułmanin z New Jersey, nie przyznał się do zarzutów usiłowania morderstwa drugiego stopnia i napaści.

Choć od czasu ataku jego publiczne wystąpienia były rzadkie, Rushdie już wcześniej opowiadał o swoich przejściach, opowiadając dziennikarce RTP Anie Danieli Soares, przeprowadzającej wywiad, o swojej niezachwianej postawie wobec nienawiści i wrogości, które rzucały cień na jego twórczą drogę.

Rushdie spędził lata w ukryciu po tym, jak Iran nalegał, aby muzułmanie go zabili z powodu jego pism – wielki ajatollah Iranu Ruhollah Chomeini wydał w 1989 r. fatwę wzywającą do śmierci Rushdiego za rzekome bluźnierstwo w jego powieści z 1988 r. „Szatańskie wersety”. Pisarz żył w izolacji i pod całodobową ochroną, ale od lat poruszał się bez żadnych ograniczeń. Aż do dźgnięcia nożem w Instytucie Chautauqua.

Chociaż proreformatorski rząd Iranu pod przewodnictwem prezydenta Mohammada Khatamiego zdystansował się od fatwy pod koniec lat 90., nagroda wisząca za głową Rushdiego stale rosła, a fatwa nigdy nie została zniesiona.

Najwyższy Przywódca Ajatollah Ali Chamenei powiedział kiedyś, że fatwa nałożona na Rushdiego jest „nieodwołalna”. Jednak w następstwie ataku w sierpniu 2022 r. urzędnik irańskiego rządu zaprzeczył, jakoby Teheran był zamieszany w atak na Rushdiego.

„Nóż: Medytacje po próbie morderstwa” zostanie opublikowany w USA przez Random House, wydawnictwo Penguin Random House, które na początku tego roku wydało jego powieść „Victory City”, ukończoną przed atakiem.

Inne dzieła Rushdiego to nagrodzone Nagrodą Bookera „Dzieci północy”, „Wstyd” i „Ostatnie westchnienie Maura”. Rushdie jest także wybitnym zwolennikiem wolności słowa i byłym prezesem PEN America.