O nas
Kontakt

Sam Altman zwolniony ze stanowiska dyrektora generalnego twórcy ChatGPT OpenAI po tym, jak zarząd „straci zaufanie”

Laura Kowalczyk

Sam Altman zwolniony ze stanowiska dyrektora generalnego twórcy ChatGPT OpenAI po tym, jak zarząd „straci zaufanie”

Altman, który jest współzałożycielem firmy, został zwolniony po tym, jak zarząd stwierdził, że nie był wystarczająco „szczery” w kontaktach z firmą.

Twórca ChatGPT, Open AI, powiedział w piątek, że wyrzucił swojego współzałożyciela i dyrektora generalnego Sama Altmana po tym, jak analiza wykazała, że ​​„nie był on konsekwentnie szczery w swoich kontaktach” z zarządem.

„Zarząd nie ma już zaufania do jego zdolności do dalszego przewodzenia OpenAI” – stwierdziła w oświadczeniu firma zajmująca się sztuczną inteligencją (AI).

Mira Murati, dyrektor ds. technologii OpenAI, obejmie stanowisko tymczasowego dyrektora generalnego ze skutkiem natychmiastowym, poinformowała firma, szukając stałego następcy.

Rzecznik OpenAI odmówił odpowiedzi na pytania dotyczące rzekomego braku szczerości Altmana. W oświadczeniu stwierdzono, że jego zachowanie utrudnia zarządowi wykonywanie jego obowiązków.

Altman napisał w piątek na X, dawniej Twitterze: „Uwielbiałem czas spędzony w OpenAi. Dla mnie osobiście i, mam nadzieję, trochę dla świata, był to przełom. Przede wszystkim uwielbiałem pracować z tak utalentowanymi ludźmi. Będę miał więcej do powiedzenia na temat tego, co jest następny później”.

Altman pomógł założyć OpenAI jako laboratorium badawcze non-profit w 2015 roku.

W ubiegłym roku znalazł się w centrum uwagi całego świata, gdy twarz OpenAI i szerszy boom na sztuczną inteligencję po ChatGPT eksplodował w świadomości publicznej.

Podczas światowej trasy koncertowej na początku tego roku został otoczony przez tłum uwielbiających go fanów na imprezie w Londynie.

Spotkał się z wieloma głowami państw, aby omówić potencjał i zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją. Właśnie w czwartek wziął udział w szczycie dyrektorów generalnych podczas konferencji Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku w San Francisco w USA, gdzie mieści się siedziba OpenAI.

Sztuczna inteligencja „największym krokiem naprzód”

Przewidział, że sztuczna inteligencja okaże się „największym krokiem naprzód ze wszystkich wielkich rewolucji technologicznych, jakie mieliśmy do tej pory”.

Przyznał jednak również, że bariery ochronne są potrzebne, zwracając uwagę na egzystencjalne zagrożenia, jakie może stwarzać przyszła sztuczna inteligencja.

Niektórzy informatycy skrytykowali skupianie się na odległych zagrożeniach jako odwracanie uwagi od rzeczywistych ograniczeń i szkód związanych z obecnymi produktami sztucznej inteligencji.

Sam jest jedną z najmądrzejszych osób, jakie znam i rozumie startupy lepiej niż być może ktokolwiek, kogo znam, łącznie ze mną.

Pawła Grahama

Współzałożyciel YCombinatora

Na początku tego roku Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych wszczęła dochodzenie w sprawie naruszenia przez OpenAI przepisów dotyczących ochrony konsumentów poprzez pobieranie danych publicznych i publikowanie fałszywych informacji za pośrednictwem chatbota.

W ramach ogłoszonego w piątek przejścia prezes i przewodniczący zarządu OpenAI, Greg Brockman, ustąpi ze stanowiska prezesa zarządu, ale pozostanie na swoim stanowisku w firmie i będzie podlegał dyrektorowi generalnemu. W oświadczeniu nie podano żadnego wyjaśnienia tej zmiany.

Firma podała, że ​​jej zarząd składa się z głównego naukowca OpenAI, Ilyi Sutskevera, oraz trzech osób niebędących pracownikami: dyrektora generalnego Quora Adama D’Angelo, przedsiębiorcy technologicznego Tashy McCauley i Helen Toner z Georgetown Center for Security and Emerging Technology.

Kluczowy partner biznesowy OpenAI, Microsoft, który zainwestował miliardy dolarów w start-up i pomógł zapewnić moc obliczeniową do obsługi systemów sztucznej inteligencji, powiedział, że przejście nie będzie miało wpływu na jego relacje.

„Mamy długoterminową współpracę z OpenAI, a Microsoft pozostaje wierny Mirze i jej zespołowi, gdy zapewniamy naszym klientom nową erę sztucznej inteligencji” – stwierdzono w oświadczeniu Microsoft przesłanym e-mailem.

„Sam jest jedną z najmądrzejszych osób, jakie znam”

Choć Altman nie był przeszkolony na inżyniera sztucznej inteligencji, obecnie 38-letni Altman jest postrzegany jako cudowne dziecko z Doliny Krzemowej od wczesnych lat dwudziestych. Został zrekrutowany w 2014 roku do objęcia kierownictwa inkubatora start-upów YCombinator przez jego współzałożyciela, inwestora Paula Grahama.

„Sam jest jedną z najmądrzejszych osób, jakie znam i rozumie startupy lepiej niż być może ktokolwiek, kogo znam, łącznie ze mną” – można przeczytać w ogłoszeniu Grahama z 2014 r., że Altman zostanie prezesem Ycombinator.

Graham powiedział wówczas, że Altman był „jedną z tych nielicznych osób, którym udaje się być jednocześnie przerażająco skutecznymi, a jednocześnie zasadniczo życzliwymi”.

OpenAI zaczynało jako organizacja non-profit w 2015 roku przy wsparciu finansowym dyrektora generalnego Tesli Elona Muska i innych osób.

Jej deklarowanymi celami był „rozwój inteligencji cyfrowej w sposób, który najprawdopodobniej przyniesie korzyści całej ludzkości, bez ograniczeń konieczności generowania zwrotu finansowego”.

Zmieniło się to w 2018 r., kiedy założyła nastawiona na zysk firmę Open AI LP i przeniosła do niej prawie cały swój personel niedługo po wypuszczeniu pierwszej generacji modelu dużego języka GPT do naśladowania ludzkiego pisma. Mniej więcej w tym samym czasie Musk, który wraz z Altmanem współprzewodniczył jej zarządowi, złożył rezygnację z członkostwa w zarządzie, co według startupu wyeliminuje „potencjalny przyszły konflikt dla Elona” w związku z pracami Tesli nad budową systemów autonomicznych.

Choć zarząd OpenAI zachował strukturę zarządzania organizacją non-profit, nadzorowany przez niego startup w coraz większym stopniu stara się wykorzystać swoją technologię, dostosowując swojego popularnego chatbota do klientów biznesowych.

W zeszłym tygodniu na pierwszej konferencji programistów Altman był głównym mówcą, który przedstawił wizję przyszłości agentów AI, którzy mogliby pomóc ludziom w wykonywaniu różnorodnych zadań. Kilka dni później ogłosił, że firma będzie musiała wstrzymać nowe subskrypcje swojej wersji premium ChatGPT, ponieważ przekroczyła ona pojemność.

„Przypadek zmiany władzy wykonawczej”

Odejście Altmana „jest rzeczywiście szokujące, ponieważ stał się on twarzą” technologii generatywnej sztucznej inteligencji, powiedział analityk firmy Gartner Arun Chandrasekaran.

Powiedział, że OpenAI nadal ma „głęboką ławę liderów technicznych”, ale kolejni dyrektorzy będą musieli pokierować nią przez wyzwaniami związanymi ze skalowaniem biznesu i spełnianiem oczekiwań organów regulacyjnych i społeczeństwa.

Wydaje się, że jest to przypadek przejścia na stanowisko kierownicze, które dotyczyło problemów z daną osobą, a nie z podstawową technologią lub biznesem.

Rowana Currana

Analityk, Forrester

Analityk Forrester, Rowan Curran, powiedział, że odejście Altmana, „chociaż nagłe”, prawdopodobnie nie odzwierciedla problemów z działalnością OpenAI.

„Wydaje się, że jest to przypadek zmiany stanowiska kierowniczego, który dotyczył problemów z daną osobą, a nie z podstawową technologią lub firmą” – powiedział Curran.

Altman ma kilka możliwych kolejnych kroków. Nawet prowadząc OpenAI, postawił duże zakłady na kilka innych firm i projektów.

Należą do nich Helion Energy, zajmująca się rozwojem reaktorów termojądrowych, które mogłyby wytwarzać ogromne ilości energii z wodoru zawartego w wodzie morskiej, oraz Retro Biosciences, którego celem jest wydłużenie ludzkiego życia o 10 lat dzięki biotechnologii.

Altman był także współzałożycielem Worldcoin, projektu biometrycznego i kryptowalutowego, który skanuje ludzkie gałki oczne w celu stworzenia rozległej tożsamości cyfrowej i sieci finansowej.