Jakość powietrza w stolicy Bośni i Hercegowiny jest tak zła, że niektórzy ludzie noszą maski.
Od grudnia nad Sarajewem unosi się okresowa toksyczna mgła.
Jednak w środę IQAir umieścił wskaźnik jakości powietrza (AQI) w bałkańskim mieście na poziomie 301, plasując je zdecydowanie w kategorii „bardzo niezdrowe”.
To sprawiło, że stolica Bośni i Hercegowiny stała się najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie, a tuż za nią plasowało się indyjskie miasto Kalkuta.
IQAir, szwajcarski monitor, zbiera dane ze źródeł rządowych i podmiotów monitorujących jakość powietrza, aby mierzyć jakość powietrza w swoich badaniach.
Problem jakości powietrza w Bośni i Hercegowinie nie jest nowy. W 2020 r. WHO stwierdziła, że kraj ten jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów w Europie, a jakość powietrza należy do najgorszych na świecie.
Od tego czasu sytuacja uległa dalszemu pogorszeniu, a emisje i zanieczyszczenia rosły w tempie 3% rocznie przez ostatnią dekadę. Dzieje się tak z powodu rozprzestrzeniania się wysokich budynków blokujących przepływ powietrza, korzystania ze starych i wysoce zanieczyszczających pojazdów oraz zwiększonego uzależnienia miasta od węgla do ogrzewania.
Władze lokalne uznały niedawno zanieczyszczenie powietrza za palący problem i podjęły działania mające na celu jego rozwiązanie, m.in. poprzez stopniową poprawę transportu publicznego i zwiększanie liczby budynków energooszczędnych.
Sarajewo znalazło się wśród 100 miast, do których UE ma przyczynić się, aby do końca dekady osiągnąć zerową emisję netto.
Bruksela opracowuje obecnie plany działań i inwestycji na rzecz neutralności klimatycznej we wszystkich sektorach, w tym w energetyce i transporcie, w procesie obejmującym sektor prywatny, obywateli i organizacje badawcze.
Wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza nęka inne miasta w całej Bośni ze względu na zależność kraju od węgla i drewna do ogrzewania oraz węgla do wytwarzania energii elektrycznej.
Według Banku Światowego szacunkowo co roku w Bośni przedwcześnie umiera około 3300 osób w Bośni z powodu narażenia na zanieczyszczenia powietrza, co stanowi 9% całkowitej rocznej śmiertelności. Około 16% tego obciążenia zdrowotnego ponosi Sarajewo i północno-zachodnie miasto Banja Luka.