O nas
Kontakt

Saudi Pro League: Poznaj menedżerów, którzy podjęli decyzję

Laura Kowalczyk

Saudi Pro League: Poznaj menedżerów, którzy podjęli decyzję

Do Pro League przechodzą nie tylko wielcy gracze.

Saudi Pro League w dalszym ciągu zyskuje na popularności po wydaniu w oknie transferowym ponad 800 milionów euro.

Jak dotąd w tym roku na Bliski Wschód przenieśli się między innymi Karim Benzema, Neymar, Sadio Mane i N’Golo Kante. Jednak nie tylko gracze zdecydowali się na zamianę kontynentów. Do regionu przybyło także kilku menedżerów, znanych w Europie.

Przeprowadzka z Europy do Arabii, aby na tym etapie trenować, jest zupełnie innym wyzwaniem. Tak, liga otrzymała ogromny zastrzyk gotówki. Jednak w porównaniu z innymi ligami na całym świecie konkurencyjność jest wciąż na bardzo wczesnym etapie.

Matt Monaghan jest szefem treści w języku angielskim w witrynie sportowej Gulf Sports360X. Wyjaśnił Football Now niektóre różnice, jakie trenerzy przyjeżdżający z Europy mogą zauważyć po przybyciu do Arabii Saudyjskiej.

„To naprawdę szansa, aby dostać się do parteru ligi, która ma ogromne ambicje. Mówi się, że ma jeszcze przed sobą długą drogę. Widzieliśmy, jak mówili to tacy ludzie jak Cristiano Ronaldo i Nuno Espirito Santo. Obiekty może nie są jeszcze na poziomie pierwszej piątki ligi, ale plany są już gotowe”.

„Jeśli więc jesteś menadżerem, który dołączy do zespołu, możesz odegrać naprawdę wpływową rolę w jego budowaniu. To jest decyzja; czy możesz zostać w Europie z być może przeciętnym zespołem, czy też możesz pojechać do Arabii Saudyjskiej” i spróbuj czegoś innego z dużymi perspektywami wzrostu.” Matt kontynuował.

Ronaldo był jednym z pierwszych zawodników, który trafił do Arabii Saudyjskiej
Ronaldo był jednym z pierwszych zawodników, który trafił do Arabii Saudyjskiej

Latem 2022 roku Nuno Espírito Santo objął stanowisko menedżera mistrzów Pro League Al-Ittihad. Latem sprowadził do Jeddah kilka wielkich nazwisk, w tym byłego zdobywcę Złotej Piłki Karima Benzemy. Po plotkach o kłótni pomiędzy Nuno i Benzemą po przegranej przez Ittihada 2:0 z iracką drużyną Al-Quwa Al-Jawiya w Lidze Mistrzów AFC wkrótce pojawiła się wiadomość, że Portugalczyk został zwolniony.

Doniesienia sugerują, że na decyzję duży wpływ miało niezadowolenie Benzemy z metod coachingowych Nuno, a nie niedawny brak formy Al-Ittihada. Czy wielcy gwiazdorzy mają znaczącą władzę w swoich nowych klubach, gdzie ich obecność jest znacznie bardziej ceniona przez pracodawców?

„Myślę, że siła gwiazd jest produktem futbolu XXI wieku” – kontynuował Monaghan.

„Niekoniecznie jest to coś wyjątkowego w Arabii Saudyjskiej. Widzieliśmy takich zawodników jak Benzema i inni, którzy mieli tę siłę w klubach wielkości Realu Madryt. Świetnym przykładem może być sytuacja, gdy Rafa Benitez był trenerem na Bernabeu. Naprawdę miał problemy. Myślę, że warto jednak zauważyć, że w pierwszym meczu po odejściu Nuno Benzema strzelił hattricka i zaliczył wspaniałą asystę.

Katalizatorem zwolnienia menedżera była kłótnia pomiędzy Benzemą (po lewej) a Nuno (po prawej).
Katalizatorem zwolnienia menedżera była kłótnia pomiędzy Benzemą (po lewej) a Nuno (po prawej).

Były kapitan Liverpoolu i menadżer Aston Villi, Steven Gerrard, rozpoczyna życie w Arabii Saudyjskiej po przeprowadzce do tego kraju latem. Jego czas w Villi był mniej udany, niż się spodziewał, ale Gerrard ma zwycięski rodowód. Grając dla Liverpoolu, zdobył Puchar Europy, a karierę menadżerską rozpoczął od zwycięstwa w Scottish Premier League z Glasgow Rangers. W lipcu 2023 roku Gerrard został głównym trenerem drużyny Al-Ettifaq z siedzibą w Dammam.

Według założyciela Babagol, Uriego Levy’ego, jest to ważne spotkanie.

„To sytuacja korzystna dla obu stron. Gerrard potrzebuje nowego startu i miejsca, w którym będzie mógł, no wiesz, zostawić swoje odciski palców na swojej piłce nożnej. Nie chcę powiedzieć, że będzie miał na to nieograniczone zasoby, ale będzie miał bardzo hojne zasoby, aby móc wybierać swoich zawodników i metody.”

Oprócz menedżerów, którzy podjęli pracę w Pro League, Roberto Mancini z Włoch objął stanowisko, które wielu uważa za najwyższe: reprezentację Arabii Saudyjskiej.

Mancini (z prawej) jest nowym trenerem reprezentacji Arabii Saudyjskiej
Mancini (z prawej) jest nowym trenerem reprezentacji Arabii Saudyjskiej

„Mancini to naprawdę duży nagłówek. Mówimy o człowieku, który jest mistrzem Europy z Włochami. Oczywiście jest to ważne z punktu widzenia PR, ponieważ to wielkie nazwisko. Mniej znane jest jednak to, co planują dla zawodnika Rozwój. Możliwość współpracy z Mancinim i jego zespołem dla młodych zawodników to dobry sposób na pokazanie postępów Arabii Saudyjskiej w piłce nożnej. wyjaśnił Uri.

Chociaż Arabia Saudyjska wyraźnie staje się wiodącym miejscem przyciągającym czołowych piłkarzy, oczywiste jest, dlaczego przyciąga ona menedżerów. Ponieważ jakość zawodników i trenerów stale rośnie, nadchodzi ekscytujący czas na śledzenie futbolu na Bliskim Wschodzie.