Gwiazda tenisa i działaczka na rzecz praw obywatelskich dołącza do ośmiu innych, ogłoszonych już nominowanych.
Gwiazda tenisa Serena Williams i działaczka na rzecz praw obywatelskich Ruby Bridges zostaną w 2024 r. wprowadzone do amerykańskiej Narodowej Galerii Sław Kobiet. Instytucja założona w 1969 r. honoruje kobiety za ich osiągnięcia i wpływ w skali krajowej i globalnej.
Williams i Bridges odbiorą swoje odznaczenia podczas ceremonii wprowadzenia na stanowisko podczas Miesiąca Historii Kobiet, w marcu przyszłego roku. „Klasa wprowadzająca w 2024 r. przełamała bariery, podważyła status quo i pozostawiła wpływ na historię” – stwierdziła Hall of Fame w swoim ogłoszeniu.
Para to nowe nominacje ogłoszone po tym, jak wybrano już osiem kobiet. Rzecznik powiedział, że Williams and Bridges udostępniono po zmianie daty i miejsca ceremonii.
Williams (42 l.) to 23-krotna mistrzyni tenisa Wielkiego Szlema, do której należy rekord najdłuższej tenisistki na pierwszym miejscu. W zeszłym roku zakończyła karierę tenisową, a na początku tego miesiąca została pierwszą sportsmenką, która zdobyła nagrodę Ikony Mody przyznaną przez Radę ds. Projektanci mody Ameryki.
Bridges (69 l.) była sześcioletnią uczennicą pierwszej klasy, kiedy w 1960 r. została jedną z pierwszych czarnoskórych uczniów w szkołach, w których panuje segregacja rasowa w Nowym Orleanie. W 1963 r. malarz Norman Rockwell odtworzył scenę z obrazu „Problem, który mamy Wszyscy żyją z”. Założona przez nią 24 lata temu Fundacja Ruby Bridges promuje tolerancję i zmianę poprzez edukację.
Pozostałych ośmiu nominowanych to Peggy McIntosh (88 l.), aktywistka znana ze swoich poszukiwań przywilejów; Kimberlé Crenshaw (63 l.), która pomogła opracować akademicką koncepcję krytycznej teorii rasy, koncepcję, że rasizm ma charakter systemowy w instytucjach narodu, oraz Judith Plaskow (76 l.), uważana za pierwszą żydowską teolożkę feministyczną, która zwróciła uwagę na brak kobiecego punktu widzenia w języku żydowskim historia.
Loretta Ross (69 lat), założycielka Narodowego Centrum Edukacji Praw Człowieka w Atlancie i Allucquére Rosanne „Sandy” Stone, transpłciowa kobieta urodzona w 1936 r. i uważana za założycielkę dyscypliny akademickiej, jaką są studia nad transpłciowością, również mają zostać wprowadzone.
Trzy kobiety zostaną mianowane pośmiertnie: dr Patricia Bath (1942–2019), wczesna pionierka laserowej chirurgii zaćmy i pierwsza czarnoskóra lekarz, która otrzymała patent medyczny; dr Anna Wessels Williams (1863-1954), która wyizolowała szczep błonicy, który pomógł w jej leczeniu; oraz Elouise Pepion Cobell, znana jako „Kobieta Żółtego Ptaka” (1945–2011), która założyła pierwszy bank założony przez plemię w rezerwacie w Browning w Montanie.