O nas
Kontakt

Setki holenderskich rolników deklaruje zamknięcie swoich gospodarstw hodowlanych w ramach nowego programu

Laura Kowalczyk

Setki holenderskich rolników deklaruje zamknięcie swoich gospodarstw hodowlanych w ramach nowego programu

UE zatwierdziła program o wartości 1,5 miliarda euro mający na celu wykupywanie holenderskich rolników i redukcję emisji azotu.

Ponad 750 holenderskich rolników zgłosiło się do rządowego programu wykupów, chociaż minie kilka miesięcy, zanim będzie jasne, czy plan zostanie wdrożony w praktyce.

Jest to część dążenia Holandii do drastycznego ograniczenia emisji azotu, którego głównym źródłem są hodowle hodowlane.

Rolnicy w Holandii organizują protesty dotyczące celów redukcji emisji od października 2019 r.

Na początku tego roku przeznaczono prawie 1,5 miliarda euro na rekompensaty dla rolników, którzy dobrowolnie zamykają gospodarstwa położone w pobliżu rezerwatów przyrody. Oczekuje się, że kwalifikować się będzie około 3000 gospodarstw.

Ustępująca koalicja rządząca chce do 2030 roku ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, głównie tlenków azotu i amoniaku, o 50 procent w całym kraju.

Dlaczego Holandia chce zamykać gospodarstwa?

Pomimo niewielkich rozmiarów Holandia jest drugim co do wielkości eksporterem produktów rolnych na świecie po USA.

Według krajowego urzędu statystycznego wartość holenderskiego eksportu produktów rolnych w zeszłym roku wyniosła 122,3 miliarda euro.

Intensywne rolnictwo spowodowało, że w tym małym kraju poziom tlenku azotu jest wyższy, niż pozwalają na to przepisy UE. Emisje te pogłębiają zmianę klimatu i mogą szkodzić różnorodności biologicznej.

W ostatnich latach rządowe propozycje ograniczenia emisji azotu obejmowały zmniejszenie pogłowia zwierząt gospodarskich o jedną trzecią. Niektórzy rolnicy obawiali się, że aby osiągnąć ten cel, staną przed przymusowymi wykupami.

Zatwierdzona niedawno dobrowolna strategia zakłada wykupywanie i wstrzymywanie pracy w gospodarstwach odpowiedzialnych za masową emisję azotu.

W maju kraj otrzymał potwierdzenie od Komisji Europejskiej, że plany są dopuszczalne w świetle zasad pomocy publicznej.

„Programy poprawią warunki środowiskowe na tych obszarach oraz będą promować bardziej zrównoważoną i przyjazną dla środowiska produkcję w sektorze hodowli zwierząt, bez nadmiernego zakłócania konkurencji” – stwierdziła Margrethe Vestager, wiceprezes wykonawczy odpowiedzialna za politykę konkurencji, w oświadczeniu zatwierdzającym pomoc.

Co rolnicy sądzą o programie wykupów?

Organizacja rolnicza LTO stwierdziła, że ​​wykupy muszą być „zaprojektowane w taki sposób, aby rzeczywiście zapewniały rolnikom, którzy dobrowolnie przestają prowadzić działalność, możliwość odpowiedniego zakończenia swojej działalności”.

Organizacja wezwała także do wprowadzenia „programów przejściowych”, które umożliwiłyby rolnikom redukcję emisji azotu za pomocą takich metod, jak innowacje techniczne lub przejście na inną działalność rolniczą.

„Tylko w ten sposób rolnicy mogą podjąć świadomą i przemyślaną decyzję dotyczącą swojej przyszłości” – stwierdził LTO.

W marcu prorolnicza partia polityczna wygrała wybory do prowincji w Holandii, podkreślając głębokość niezadowolenia rolników spowodowanego planami redukcji azotu. Na początku tego roku holenderski rząd centralny zlecił władzom ustawodawczym prowincji sformułowanie i wdrożenie dokładnych propozycji redukcji emisji azotu.

W zeszłym roku rolnicy zorganizowali kilka dużych demonstracji, blokując autostrady i magazyny supermarketów, aby zaprotestować przeciwko reformom, które uznali za egzystencjalne zagrożenie dla ich stylu życia.

Demonstracje rozprzestrzeniły się także na sąsiednią Belgię, gdzie w zeszłym miesiącu setki rolników wjechało swoimi traktorami do centrum Brukseli, aby zaprotestować przeciwko planom ograniczenia zanieczyszczenia azotem.