O nas
Kontakt

Setki osób wzywają Viktora Orbána do ustąpienia w związku z ułaskawieniem wykorzystywania seksualnego dzieci

Laura Kowalczyk

Hungarian Prime Minister Viktor Orban

Węgierski przywódca stoi w obliczu największego kryzysu politycznego w swojej 14-letniej kadencji.

Setki demonstrantów wyszły na ulice Budapesztu, wzywając premiera Węgier Viktora Orbána do ustąpienia po tym, jak ułaskawienie prezydenta w sprawie dotyczącej wykorzystywania seksualnego dzieci wywołało oburzenie w całym kraju.

Prezydent Węgier Katalin Novák i była minister sprawiedliwości Judit Varga ustąpiły ze stanowiska w weekend po doniesieniach o ułaskawieniu przez państwo mężczyzny, który ukrywał wykorzystywanie seksualne dzieci.

Endre K, były zastępca dyrektora państwowego domu dziecka, został w zeszłym roku ułaskawiony przez prezydenta Nováka przed wizytą papieża Franciszka. Ułaskawienie zostało upublicznione na początku lutego tego roku.

Skandal wstrząsnął węgierskimi elitami politycznymi i stanowi największe zagrożenie dla władzy Orbána od czasu objęcia urzędu w 2010 roku.

Zarówno Novák, jak i Varga należeli do najbliższych sojuszników Orbána i byli symbolami konserwatywnych wartości chrześcijańskich, które promuje jego rząd. Należały do ​​nielicznych wysokich rangą kobiet w jego skądinąd zdominowanym przez mężczyzn kręgu politycznym.

Papież Franciszek zostaje powitany przez prezydent Węgier Katalin Novák i premiera Viktora Orbana w Budapeszcie, kwiecień 2023 r.
Papież Franciszek zostaje powitany przez prezydent Węgier Katalin Novák i premiera Viktora Orbana w Budapeszcie, kwiecień 2023 r.

Choć Orbán dotychczas milczał w tej sprawie, obecnie wywierana jest presja na premiera.

Takich epizodów zamieszania na stanowisku premiera Orbána było niewiele. Umocnił popularność swoją i swojej partii Fidesz, uchwalając ustawy mające na celu uciszenie krytyków i ograniczenie wolności mediów.

Judit Varga, ówczesna minister sprawiedliwości, która zatwierdziła ułaskawienie, miała stanąć na czele listy Fideszu w nadchodzących wyborach europejskich w czerwcu.

Jest zdeklarowaną krytyką Brukseli i jej upadek jest postrzegany jako porażka Orbána przed wyborami, gdzie według sondaży jego partia może zwiększyć i tak już imponującą liczbę mandatów z 13 do 14.

Na znak potencjalnego niepokoju w partii rządzącej Péter Magyar, były mąż Vargi i bliski sojusznik rządu, publicznie potępił elitę polityczną kraju.

W wywiadzie dla kanału Partizan na YouTube postawił poważne zarzuty o korupcję i kumoterstwo pod adresem rządu.

„Tak nie może być dalej” – powiedział Magyar, zastanawiając się, czy to normalne, że „połowa kraju” jest własnością „kilku rodzin”.

Była węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga
Była węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga

Orbán zapewnił sobie czwartą kadencję w 2022 r., kiedy jego partia Fidesz zdobyła w wyborach powszechnych 53,7% głosów.

Jego sceptyczne podejście do zachodniego wsparcia dla Ukrainy i polityka ukierunkowana przede wszystkim na Węgry pomogły mu skonsolidować władzę.

Jednak jego prowokacyjne strategie polityki zagranicznej wywołały ostatnio reakcję, szczególnie w Brukseli. Na grudniowym szczycie Orbán zagroził, że w pojedynkę wykolei pakiet pomocy UE dla Ukrainy wynoszący 50 miliardów euro, po czym w lutym wycofał się ze swoich gróźb. Wstrzymuje także ratyfikację członkostwa Szwecji w NATO.